По традиция в края на месец септември бляскаво събитие озарява сцената на Софийската опера в навечерието на всеки нов сезон – галаконцертът на учениците от майсторския клас на българската оперна дива Райна Кабаиванска. Тази година сезонът беше тържествено открит по-рано – също с бляскав галаконцерт, с който националният ни оперен театър отбеляза 90-годишнината от рождението на великия български бас Николай Гяуров. Също по традиция, създадена от акад. Пламен Карталов през последните години, първата премиера на Софийската опера е на българска творба. Тази година театърът постави операта на българския композитор класик Марин Големинов „Зографът Захарий“ – вълнуваща история за големия иконописец и създател на българската светска живопис и любовния триъгълник между него, по-големия му брат Димитър Зограф и красивата девойка Христиания.
Постановката е на известната филмова режисьорка Зорница София. Бих казала, че тя наистина постигна филмова динамика, макар и да ми липсваше нещо от пълния синхрон между тази динамика и музикално-драматургичната логика, който постига в своите постановки Пламен Карталов например. Ролите са поверени на млади певци, които ни радват с красивите си гласове и със заявката за добро вокално и актьорско развитие, което очакваме. В ролята на Захарий беше Валентин Ватев, Димитър – Веселин Михайлов, Христиания – Силвия Тенева. Голямата идея всеки сезон да се поставя по една българска творба е толкова ценна, че бихме простили малките недостатъци на реализацията, които може би ще се изгладят с улягането във времето. Най-разочароващ за мен беше начинът, по който прозвуча изпълнението на хора на църковно песнопение, така както на премиерата на „Янините девет братя“ изпитах неудобство от начина, по който български музиканти изпълняват български неравноделни ритми и фолклорни мотиви. Но тъкмо с увеличаването и поддържането на българския репертоар, което за щастие е във визията на директора на Софийската опера, ще дойде и стилното изпълнение на нашата си, българската музика. Това, което безспорно ми хареса и ме впечатли с качеството си, беше сценографията на Чавдар Гюзелев. В звуковия файл чуйте какво сподели самият той на среща с журналистите в навечерието на премиерния спектакъл, както и спомените на колегата музикален журналист Лили Големинова, внучка на големия български композитор Марин Големинов.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..