В 19 часа българско време изтече 150-часовият срок за изтегляне на кюрдските милиции отвъд пределите на 30-километровата зона за сигурност в Северна Сирия. Срокът беше договорен точно преди седмица в Сочи между президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган след продължили над 6 часа преговори.
По-рано от района постъпваха информации за преки сблъсъци между турската и сирийската редовна армия.
За поне 20 ранени или убити сирийски войници при схватки южно от Рас ал Айн съобщават правозащитната Сирийска обсерватория за правата на човека и местни агенции. Турски военни и сирийски бунтовници са заловили в плен 14 сирийски военнослужещи, информира пък „Скай Нюз Арабия“. Местна кюрдска агенция предава сведения за петима руски военни, които са пострадали след турски артилерийски обстрел край селището ал Дербасия.
Сирийските държавни телевизия „Ихбария“ и агенция САНА съобщиха за сблъсъци между сирийската армия и „турските окупационни части“ и на 27 октомври. Съобщаваше се и за сблъсъци между сирийските бунтовници и кюрдските отряди.
Днес преди обяд турският военен министър Хулуси Акар заяви, че все още по около 1000 кюрдски бойци се намират в районите на Манбидж и Тел Рифаат, откъдето трябва да се изтеглят. Съгласно постигнатото в Сочи споразумение кюрдските въоръжени формирования трябва се изтеглят от цялото протежение на турско-сирийската граница. В някои от освободените от тях райони навлязоха руски и сирийски правителствени части, а ивица на изток от р. Ефрат с дължина от около 120 км между градовете Тел Абияд и Рас ал Айн е под контрола на сирийските бунтовници и на турската армия, които проведоха там операцията „Извор на мира“. Анкара предлага в този район доброволно да се завърнат сирийски бежанци, които сега се намират в Турция.
Турция е осуетила атентат на групировката „Ислямска държава“, планиран за днешния национален празник, съобщи Анадолската агенция. Общо поне 43 души са били задържани в цяла Турция по обвинения за връзки с терористичната организация. 14 души, сред които 3 турски граждани, са били арестувани в три различни квартала на Истанбул („Аташехир“, „Санджактепе“, „Фатих“), като у тях са били открити пушка-помпа, пистолет, амуниции и материали на организацията. Други 26 души, сред които 12 сирийци, са били задържани в Бурса, има 9 арестувани и в централната провинция Коня и 5 южната област Мерсин, сред които 4 сирийци. Групата в Истанбул е била заловена след като e следена технически и физически от турските служби за сигурност. Преди седмицата тримата заподозрени са откраднали автомобил в квартал „Санджактепе“ и по-късно той е бил забелязан със сменени номера в квартал „Фатих“.
Междувременно тази вечер ще се проведе срещата на специалния пратеник на ООН за Сирия Гейр Педерсен с външните министри на Иран, Русия и Турция, посветена на обстановката в близкоизточната страна. Утре в Женева започва работата си 150-членен комитет от сирийци, натоварен със задачата да напише новата конституция на страната.
Днес беше вторият ден разговори в Анкара между руска военна делегация и представители на турското военно министерство. По време на преговорите двете страни планират съвместното патрулиране в Северна Сирия в първите 10 км. от планираната 30-км. зона, от която прокюрдските отряди се изтеглят. Началото му е насрочена за 19 часа българско време.
Договореността за изтегляне на кюрдските сили в рамките на 150 часа от зона с дължина около 450 и ширина 30 км. беше постигната на 22 октомври в Сочи между руския и турския президент Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган. Споразумението се отнася за цялата останала част от турско-сирийската граница, която не беше включена в обхвата на договорката, постигната между американския вицепрезидент Майк Пенс и турския лидер Реджеп Тайип Ердоган на 17 октомври в Анкара. Тя предвиждаше изтегляне на кюрдските отряди в рамките на 5 денонощия от зоната на турската военна операция между Рас ал Айн и Тел Абияд в Северна Сирия.
Сили на САЩ се разполагат за гарантиране на сигурността на петролни полета в Източна Сирия след смъртта на лидера на „Ислямска държава“ Абу Бакр ал Багдади, съобщи междувременно американският министър на отбраната Марк Еспър. Той уточни, че маневрите ще продължат, за да се гарантира, че групировката няма да получи достъп до петролните полета, както и такъв да нямат силите на Дамаск и Москва.
Еспър добави, че руските и сирийски сили не са опитали да попречат на маневрите на американските части, отбелязват информационните агенции.
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
"Без съмнение става въпрос за терористичен акт" - така коментира тази вечер президентът на Франция Еманюел Макрон нападението с нож в град Мюлуз по време на демонстрация, при което загина един човек, двама полицаи са сериозно ранени, а други трима - по-леко. 37-годишният нападател, роден в Алжир, е нападнал служителите на реда с думите "Аллах е..
Трите най-големи центристки партии в австрийския парламент съобщиха, че са близо до това да постигнат съгласие за коалиционно правителство, близо пет месеца след общите избори, спечелени от крайнодясната Партия на свободата, която не успя да постигне мнозинство. Евентуално окончателно споразумение между консервативната Народна партия,..
Билетите за концерта на Лили Иванова през месец май тази година, който ще е в Народния театър "Иван Вазов", се продават на цени от 150 до 1000 лева и по-голямата част от тях вече са изкупени. Все още има единични пропуски за 250, 300, 400 и 700 лева за концерта в София. От билетите на цена 1000 лева са останали едва 3. Това става ясно от..
САЩ могат да спрат достъпа на Украйна до системата за сателитен интернет "Старлинк", ако не бъде постигната сделка за природните ресурси, писа "Ройтерс", а малко след това полските власти обявиха, че плащат и ще продължат да плащат абонамента на Украйна за услугата. "Старлинк" осигурява интернет за военните на Украйна и използва системата,..
В 17 ч. на площад "Света Неделя" в София се събраха участниците в "Луковмарш". Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София Ществието беше забранено със заповед на кмета Васил Терзиев, но впоследствие съдът отмени забраната на градоначалника. Събитието се провежда при изключително засилено полицейско присъствие. Хората се..
Досегашните метални съдове за смет по домакинствата в населените места на община Кюстендил ще бъдат заменени с пластмасови, беше обявено на месечното заседание с кметовете на селата. Пластмасовите са по-функционални, по-здрави са и с малко по-голяма вместимост. Пластмасовите съдове ще бъдат закупени тепърва и ще се доставят по заявка на..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..