„Човек мисли с върха на молива. Всяка рисунка е една мисъл“. Това каза в навечерието на 75-годишния си юбилей художникът и илюстратор Текла Алексиева в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.
„Галактиките на Текла“ – така е озаглавена самостоятелната изложба на художника и илюстратор Текла Алексиева в Пловдив. За първи път тя представя пред публика оригиналните рисунки на корици от култовата поредица от близкото минало „Библиотека Галактика“. Те са създадени в периода 1979 – 1989 година, когато амбициозният проект на варненското издателство „Георги Бакалов“ за публикуване на научно-фантастични творби се увенчава със сензационен успех, след като получава зелена светлина от властта.
Изложбата включва 36 оригинални рисунки. Откриването е на 2 ноември в галерия „Сариев“ в Пловдив. Тогава илюстраторката ще отбележи и 75-тия си рожден ден.
„Това е доста прекрасна случка в живота, защото човек като си нарисува нещо, като направи нещо и си го хареса и е доволен, много е приятно чувството. Но когато много хора харесват това, което си направил, е просто великолепно“, сподели художничката пред „Хоризонт“.
Книга не може да промени човек, освен Библията
Кориците в изложбата не са толкова много, защото се оказа, че през годините съм раздала, загубила, разпиляла много повече от половината от нещата, които съм правила, разказа Текла Алексиева.
Книга не може да промени човек, освен Библията, каза още Алексиева, която е познавала повечето автори от руската книжарница още години, преди да посегне да ги илюстрира. „Не беше за мене нито изненада, нито изумление, просто безкрайно приятно преживяване да ги чета тези книги.“
Мнозина обаче по това време са преживявали фантастиката като вид бягство и вид свобода. „Тя и сега е такава“, допълва Текла Алексиева, която обаче прави равносметката, че писателите са ясновидци, защото много от написаното вече се е сбъднало.
Сбъдват се лошите предсказания на фантастите
„Повечето лоши неща се сбъдват. Оформя се един свят, който навремето е бил фантастичен и странен, страшно по-развит и много технологично напред, обаче всичките пакости на тоя свят си се сбъдват“, коментира илюстраторката.
„Човеците много са забравили Бога и са се вторачили в пъпа си. Наистина това ги прави по-малко човешки.“
Емотикони и емоции - технологията в културен план
Ролята на емотиконите в социалните мрежи или как технологиите заменят емоцията – това Текла Алексиева определя като „най-големия ужас, който дори не е описан от писателите фантасти“.
„Никой не е допускал, че до такава степен ще се изврати връзката между хората от желание всичко да стане на момента, на секундата и да продължаваме нататък с бясна бързина, само че неизвестно накъде сме тръгнали. Не харесвам този аспект на новите технологии. Емотиконите и аз ги използвам по най-безобразен начин, защото човек, пишейки бързо я на телефон, я на клавиатура, чакайки го някаква работа, по някакъв начин поддържа връзки с приятелите си и всички остават доволни. В културен план резултатът не е добър, резултатът е лош.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..