Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден за борба с псориазиса

Болните с псориазис у нас са около 140 000

Снимка: pixabay.com

29 октомври е Световен ден за борба с псориазиса. У нас това е единственото кожно заболяване, обявено за социално значимо, но въпреки това за него се говори малко, а проблемите на пациентите с псориазис и на лекарите, които трябва да ги лекуват, оказва се не са никак малко.

По данни на лекари и пациентски организации болните с псориазис у нас са около 140 000. Точна статистика няма. Няма и регистър, който да проследява развитието на болестта при отделните пациенти и как се повлияват от лечението. Mодерните, но и много скъпи биологични лекарства, които имат най-добър ефект за пациентите, са недостижими за огромния процент страдащи от псориазис, защото държавата е заложила прекалено високи критерии за тяхното отпускане, обясни председателят на Фондация "Псориазис" д-р Иван Богданов:

"Има 3 показателя - единият за повърхност на засягане, който трябва да е 10, ПАСИ, което е числов показател за тежестта на заболяването, който трябва да е 10, и критерият за качество на живот, който също трябва да е 10, за да се смята, че едно заболяване е тежко. В България качеството на живот изобщо не се възприема като критерий, който е от значение за тежестта на заболяването. От него държавата не се интересува. Тя се интересува от това колко е тежко заболяването. Във всички европейски държави почти от Западна Европа е прието правилото на десетките така че ПАСИ 10 е критерият. В България е 20. И това е единственият критерий, който се ползва".

Пациентите с псориазис, които са получили право на достъп до модерното лечение, са под 1000 души. Болният трябва да е преминал през всякакво друго лечение, което в много случаи е неефективно и дори опасно за него, за да стигне до биологичната терапия, когато вече е с крайно тежка форма на заболяването, обясни д-р Богданов:

"И той трябва да чака 2 месеца минимум, за да му бъдат придвижени документите, за да мине тежката процедура и да стигне биологично средство, което накрая бива определяно от Касата, а не от лекаря и съответно не е достатъчно адекватно нито по отношение на придружаващите заболявания, нито по отношение на тежестта на заболяването и на един куп други неща".

Пациентите с псориазис са подложени на дискриминация - и от обществото, и от държавата, посочи председателят на Асоциацията на пациентите с псориазис у нас Ива Димова:

"Това им пречи в ежедневието, уволнявани са от работа, дори български университет имаше в устава си изискване, че не могат да кандидатстват хора с псориазис, уртикария и други кожни заболявания, което също е дискриминация".

Българите масово не знаят нищо за болестта и я превръщат в стигма, казва Ива Димова. Доказателство е проведена наскоро анкета с граждани, която красноречиво говори за отношението към болните от псориазис:

"Според българското общество псориазисът е венерическо заболяване, липса на хигиена, от него боледуват само жените, защото са развратни, това е заразно заболяване и човек може да се заради по много начини. Един възрастен господин каза, че навремето такива като мен са пращани в урановите мини. Навремето това заболяване се лекувало с ябълков оцет, който или се пие, или се гори с лупа".

Системата на здравеопазването у нас поставя пациентите в ситуацията да водят битка за живота си с всички институции, смята Иван Димов, председател на федерация Български пациентски форум. По думите му вместо да облекчава достъпа на пациентите до лечение, Здравната каса го ограничава:

"За съжаление, псориазисът беше едно от първите заболявания, в което се опитаха да направят централизиран достъп до лекар. От извоюваните с толкова много срещи и битки, защото за съжаление българският пациент трябва да воюва за живота си, държавата се опита да направи и това - да централизира една комисия. Ние държим да има колкото е възможно повече комисии, така че българският пациент да може да стига, да бъде насочван към правилния лекар и да бъде лекуван".

У нас не лекарят, а Здравната каса определя какво да бъде лечението на пациентите с въвеждането на т.нар. критерии за разходоефективност на лекарствата, посочи д-р Богданов.

"При нас се дават тези, които са най-евтини. Без да се даде на лекарят реално да избира какво лечение да предпише. В същото време ние носим отговорност за това какво лечение даваме. Не може по административни причини да се налага един избор на медикамент, без да се вземат предвид медицинските причини за това".

Адекватно лечение на псориазис се предлага в малко градове у нас. Няма и достатъчно кабини за фототерапия а болните. Лекари и пациенти напомнят, че все още пълно излекуване на псориазис е невъзмвожно, но със съвременните терапии може да се постигне ремисия и цялостно подобряване качеството на живот на пациентите, което е и целта на лечението, ако обаче са налице условия за това.

Репортажа чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца задържат дишането си за минути! МЗ: Това е опасно предизвикателство

Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството на здравеопазването се..

публикувано на 08.05.25 в 15:22
Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин

Путин: Отношенията ни с Китай са на най-високото си ниво в историята

Украйна и Русия съобщиха за удари на другата страна след обявеното от днес от Москва тридневно примирие за отбелязването на Деня на победата във Втората световна война. За честванията в руската столица е и китайският лидер Си Дзинпин. Отношенията на Русия с Китай са на най-високото си ниво в историята, заяви президентът Владимир Путин пред..

публикувано на 08.05.25 в 15:07

Желязков: Стабилността на публичните финанси е ключов елемент по пътя към еврозоната

Стабилността на публичните финанси като ключов елемент по пътя на страната ни към членство в еврозоната, заяви премиерът Росен Желязков пред вицепрезидента за Европа и Централна Азия на Световната банка Антонела Басани.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост Желязков бе категоричен, че България е покрила всички критерии за членство..

публикувано на 08.05.25 в 15:03
Протест за по-широк достъп до медицински изделия и помощни средства

"Не сме разходна таблица, а живи хора!": Протест за достъп до медицински изделия и помощни средства

Достъп до медицински изделия и помощни средства, както и индивидуален подход при отпускането им, поискаха хора с увреждания, които се събраха на символичен протест пред Народното събрание  тази сутрин. Протестиращите призоваха за изслушване на техните проблеми в парламентарната здравна комисия и сформиране на работни групи, които да..

публикувано на 08.05.25 в 14:50
Валерий Тодоров

Валерий Тодоров: Парадът в Москва демонстрира огромното разделение в света

Парадът в Москва демонстрира огромното разделение в света, което е геополитическо, икономическо и геостратегическо . Това заяви пред БНР Валерий Тодоров, бивш генерален директор на БНР, бивш кореспондент на БНТ, БТА и Националното радио в руската столица. Си и Путин ще разговарят в Москва Вучич в Москва: Готов съм за всякакви "наказания"..

публикувано на 08.05.25 в 14:15
Жулиета Михайлова

Жулиета Михайлова: Войната по пътищата е тежък национален проблем

Отговорност на гражданите и промяна в модела на работа на държавните институции . За това призова в интервю пред БНР Жулиета Михайлова от инициативния комитет "Заедно срещу безумията по пътищата", който организира протест от 19 часа днес на бул. "Сливница" в София под надслов "Искаме да оживеем в България - България няма деца за убиване",..

публикувано на 08.05.25 в 14:14

Русия и Украйна съобщиха, че военните действия продължават въпреки обявеното примирие

И Украйна, и Русия съобщиха за удари на другата страна след обявеното от днес от Москва тридневно примирие. Руската федерация стриктно спазва режима на прекратяване на огъня, не извършва удари с ракети, дронове и артилерия, съобщи Министерство на отбраната в Москва. Въоръжените сили на Украйна не са прекратили бойните действия срещу руските..

публикувано на 08.05.25 в 14:09