На 12 октомври в “Стъклената зала“ на Музикферайн се състоя концерт в памет на големия музикант и космополит Андре Превин. Идейният замисъл на този проект, неговата реализация, както и концептуалното изграждане на програмата бяха изцяло заслуга на известната българска пианистка Мария Принц. Виртуозен интерпретатор, тя има своето заслужено авторитетно място на международните класически музикални сцени. Паралелно със солистичните си изяви, Мария Принц отделя време в своя интензивен творчески график и за нови престижни проекти, в които редовно й партнират изявени музиканти от Виенската филхармония.
Заедно с Мария Принц в концерта на 12 октомври като солисти участваха отново блестящи инструменталисти: Софи Дерво - фагот, Феликс Дерво - валдхорна, Матиас Шорн - кларинет, Тилман Кюн – виола, Давид Пенецдорфер - виолончело, както и цигуларите Петра Ковачич и Бенджамин Морисън. Концертът бе под надслов “Андре Превин и неговата музика“ и включваше както творби от любимите му автори като Моцарт, представен с “Kegelstatt-Trio“ за пиано, кларинет и виола и Рихард Щраус с “Анданте за валдхорна и пиано“, така и четири произведения от самия Андре Превин, които имаха своето първо изпълнение в Австрия и се превърнаха в акцент на вечерта. Прозвучаха неговата Соната за фагот и пиано, Соната за кларинет и пиано, Квинтет за валдхорна и струнен квартет и Квинтет за кларинет и струнен квартет. Изключително образна като звучене и въздействие бе музиката на Андре Превин – в някои от творбите с елегантна препратка към брилянтни джаз елементи, а в други - с минорни теми, наситени с трагично послание.
След успешния концерт, Мария Принц сподели в разговор за слушателите на предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" подробности за идеята на този музикален проект и включените в него произведения. Чуйте в звуковия файл едно интересно и емоционално интервю, в което известната пианистка говори за щастието и привилегията да поддържа дълги години лично приятелство с легендарния диригент и композитор Андре Превин.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..