Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Будителите в българските училища зад граница

Учебници има, помещенията са проблем

Българските училища зад граница са пазители на българщината - на езика и традициите.
Снимка: Училище "Св. Св. Кирил и Методий" във Виена

„Скъпи български деца извън България, помолете вашите родители да ви заведат някой ден до българско училище! Говорете с вашите български приятели на български език, защото носите това богатство от рода си и дори ако само един от вашите родители е българин, потърсете корените!“ Този призив отправи в Деня на народните будители Светлин Стоянов, директор на българското училище „Д-р Стамен Григоров“ в Женева. Той преподава на българските деца в Швейцария история и география.

В Женева има много сериозна българска общност, макар не толкова голяма, колкото на други места, посочи Стоянов в предаването „Хоризонт за вас“. В българското училище там учат 54 ученици.

Училището отваря врати преди 35 години като клас към българското Постоянно представителство към ООН и други международни организации. Носи името на откривателя на лактобацилус булгарикус и един от създателите на ваксината срещу туберкулоза. Предложението да носи тъкмо името на Стамен Григоров е дошло от ученик, който сега е в 11 клас. „Министерството на образованието и науката полага през последните години много сериозни грижи за това да се изработят специални помагала за българите, които се обучават в чужбина“, заяви още Светлин Стоянов.

„Освен с думата будители, не се сещам с какво бихме могли да назовем тези стотици наши сънародници, български учители, които всеотдайно обучават българчетата, които по една или друга причина живеят зад граница - да запазят своя език, да знаят за българската история и култура. Това са много важни елементи, за да се запазим като нация, да ги запазим като българчета“, коментира пред „Хоризонт“ Ирина Владикова, председател на Асоциацията на българските училища зад граница. Дейността на Владикова е посветена на българското училище във Виена „Св. Св. Кирил и Методий“, в което се обучават близо 350 деца от 4-годишна възраст до 12 клас.

Интересът в началните класове е огромен, но впоследствие броят на децата драстично намалява, разказа Ирина Владикова.  

Като успех тя посочи вписването на асоциацията в образователната политика на България. "Учебниците бяха действително генерално преработени, много наши колеги участваха в тяхното създаване, така че да бъдат действително най-добре съобразени с нуждите на нашите ученици", потвърди Владикова.

Основен проблем за училищата ни зад граница остават помещенията. "Особено в големите столици, в скъпите градове, където посолските ни комплекси невинаги имат възможност да предоставят такива помещения, а и училищата не са малко. Примерно в една Испания има над 50 български неделни училища, които обхващат над 3 500 наши деца, пръснати както по градовете, така и по селата."

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55