Симпозиум е част от календара на Пловдив 2019 - Европейска столица на културата.
"Аз често съм бил в Пловдив - и като художник, и като автор за участие в изложби, но миналата година по това време за първи път се качих на хълма на Альоша, на Бунарджика. И тогава това преживяване, това мое първо качване беше повод да се направи целият проект, като същинската част на проекта е късометражен филм, който работим с Катерина Свобода, който заснехме преди около един месец", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Камен Стоянов.
Песен за Альоша, написана през 1962 година, става много популярна в целия Съветски съюз и с това и паметникът става популярен, отбеляза Стоянов. Като друг интересен факт, който са открили той споменава визуален прототип на скулптурата, който се казва Алексей Иванович Скурлатов. Той е бил в Пловдив, една година е служил, негова фотография остава и попада като първообраз при направата на паметника.
"Този човек 1982 година пристига в Пловдив, има негова снимка пред паметника на Пловдив. Хорът на Пловдив му изпява тази песен", поясни още Камен Стоянов.
"Котката - това е един друг такъв събирателен образ в Пловдив, един по-ориенталски, с който човек се сблъсква, когато идва в Пловдив. Котката влиза в нашия филм с една фотография, там се случва една двойна експозиция и накрая имаме една двойна експозиция, на която котката и Альоша се срещат върху фотохартията", посочи Камен Стоянов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..