Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симпозиум в Пловдив анализира монументалното наследство на социализма

Късометражен филм събира два от символите на града - Альоша и котката

Паметникът на Альоша в Пловдив
Снимка: plovdiv2019.eu
"Нестабилни монументи. Останки от временна идеология“ - така е озаглавен международен симпозиум в Пловдив, който ще анализира съвременното значение на паметниците от социалистическата епоха. 

Артистите Катарина Свобода и Камен Стоянов събират различни гледни точки към монументалното наследство на социализма. Във фокуса на форума ще бъдат както техният късометражен филм „Альоша и котката“, така и проектът „Нонумент“, разглеждащ промените в символната стойност на паметниците.

Симпозиум е част от календара на Пловдив 2019 - Европейска столица на културата.

"Аз често съм бил в Пловдив - и като художник, и като автор за участие в изложби, но миналата година по това време за първи път се качих на хълма на Альоша, на Бунарджика. И тогава това преживяване, това мое първо качване беше повод да се направи целият проект, като същинската част на проекта е късометражен филм, който работим с Катерина Свобода, който заснехме преди около един месец", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Камен Стоянов.

Паметникът на Альоша в Пловдив Снимка: БГНЕС

Песен за Альоша, написана през 1962 година, става много популярна в целия Съветски съюз и с това и паметникът става популярен, отбеляза Стоянов. Като друг интересен факт, който са открили той споменава визуален прототип на скулптурата, който се казва Алексей Иванович Скурлатов. Той е бил в Пловдив, една година е служил, негова фотография остава и попада като първообраз при направата на паметника. 

"Този човек 1982 година пристига в Пловдив, има негова снимка пред паметника на Пловдив. Хорът на Пловдив му изпява тази песен", поясни още Камен Стоянов.

"Котката - това е един друг такъв събирателен образ в Пловдив, един по-ориенталски, с който човек се сблъсква, когато идва в Пловдив. Котката влиза в нашия филм с една фотография, там се случва една двойна експозиция и накрая имаме една двойна експозиция, на която котката и Альоша се срещат върху фотохартията", посочи Камен Стоянов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34