Церемонията по връчването на наградите ММЕТА (или Music Moves Europe Talent Awards) предстои в средата на януари следващата година в Грьонинген, Холандия. Тя е част от съпътстващата програма на един от най-големите музикални форуми в Европа - Eurosonic Noorderslag.
Всяка година компетентно жури избира няколко изпълнители, които да получат тези награди, а един от всички 16 номинирани ще спечели и специалната награда на публикатa.
Тази награда се определя след гласуване на сайта на наградите, а награда има и за гласувалите – самолетни билети до Холандия и обратно, две нощувки, пълен достъп до фестивала Eurosonic Noorderslag (15-18 януари 2020г.), както и посещение на церемонията по връчването на наградите MMETA, която ще се проведе на 17 януари. Още по-приятната изненада е, че наградата е за двама, така че всеки гласувал има шанса да сподели това страхотно преживяване с любим човек. Повече информация може да намерите на сайта на наградите.
В следващите седмици ще ви представим всеки един от 16-те номинирани изпълнители.
Днес ви представяме лошото момиче на британският рап - FLOHIO.
Позната още и като Фънми Оухайосумах, 27-годишната изпълнителка е родена в Лагос, Нигерия. Баща и е пилот и заради неговата професия през 2000-та година семейството се мести в Англия, където ъндърграунд културата на Южен Лондон безспорно оказва силно влияние върху личността на FLOHIO.
Тя е един от най-различните, ексцентрични и ярки представители на британската хип-хоп сцена и впечатлява с взривоопасен скоростен флоу, интелигентни текстове, убийствени рими и провокиращо сетивата съчетание на различни музикални стилове, като обединява класическият грайм и индъстриъл техното с модерното и актуално клубно звучене. За разлика от обществото, което я нарича дамско "MC", тя тотално отхвърля стереотипите, предразсъдъците и половото разделение и определя себе си като рапър, "MC" и музикант.
Текстовете и са изключително поетични и често представят емоционални изповеди, които са част от нейни лични житейски преживявания. Ето какво споделя тя именно за лириките в изпълненията и: „Обичам да рапирам за хубавите моменти в живота. Обичам да рапирам и за лошите, за тъжните. Рапирам за депресията, рапирам за щастието. Рапирам и за слънцето и дъгата. Човече, аз съм много емоционална!“.
Освен с музика, до скоро тя се е занимавалa професионално и с графичен дизайн. Прогреса, който постига в рапа и успехите, които реализира през последните 3 години я поставят пред дилема, а музиката е пътят, който твърдо избира.
Въпреки че през 2016-та се занимава все още активно като дизайнер и работи всеки ден от девет до пет, тя успява да издаде дебютното си “EP” „Nowhere Near”. През 2017г. продуцентското дуо God Colony я включва като фючъринг изпълнител в 3 от общо 5 парчета в тяхното “EP” “Where We Were”, а година по-късно правят отново колаборация заедно, този път в парчето „Fights”. През миналата година излиза нейният втори краткосвирещ албум, носещ името “Wild Tout”.
Отново през 2018-а, младата рапърка получава и едно по-особено внимание и признание за посланията, които отправя чрез музиката си. В класация на списание „Vogue“, тя е избрана лично от Наоми Кембъл за една от „10-те жени, променящи нашето бъдеще“. Нека сега да чуем как звучи рапът, който ще промени това бъдеще.
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..