Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задава ли се хаос във ветеринарното обслужване

Поредните законови промени срещнаха съпротивата на лекарите

Снимка: БГНЕС

Публикуваните за обществено обсъждане промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност срещнаха категоричната съпротива на голяма част от ветеринарните лекари. 

Според авторите на законопроекта, промените имат за цел да подобрят ветеринарното обслужване, да повишат мерките за биосигурност  и да облекчат регистрацията на личните стопанства. Според председателя на Асоциацията на ветеринарните лекари за продуктивни животни д-р Мирослав Първанов обаче добрите намерения са опорочени от лоши предложения, които ще създадат хаос във ветеринарното обслужване в страната.

Законът е променян вече над 30 пъти, всяка година по няколко пъти. Сега по думите на д-р Първанов предстои по-мащабна и по-грандиозна промяна в закона. Според него основният аргумент аз промените е появата на африканската чума по свинете(АЧС).

„Африканската чума всички знаехме, че ще дойде, както и няма да излезе дълги години наред от България, но тя извади на показ язви, които бяха скрити за обществото и сега се търси вариант да се спасим от това положение“, коментира ветеринарят в предаването "Преди всички".

Законът прехвърля отговорности в грешна посока

Фактът, че има голям брой нерегистрирани животни на територията на България, не е изненада, но всички се направиха на изненадани, подчерта той. При някои болести като син език и нодуларен дерматит ветеринарите се справиха добре, защото от чисто медицинска гледна точка има какво да се направи. При АЧС обаче мерките, които трябва да се вземат, са полицейско-ограничителни, посочи Мирослав Първанов.

Ветеринарните лекари не са силова структура, за да прилагат разписаните мерки, категоричен е лекарят. „Тук има страшни текстове, които се предлагат от рода – аз като забележа животно в тридневен срок да докладвам, за да бъде санкциониран съответния собственик. Разбирам добрия мотив, но това е нещото, с което категорично не съм съгласен – смесването на отговорности и смесването на контролни с изпълнителни функции.“

Нерегистрирани животни в дворовете

„Не е проблемът при ветеринарите и отговорността, която се прехвърля сега, не е в правилната посока. Никой не прояви политическата смелост и воля да каже на собствениците на животни, че те нямат право (така е и в сега действащия закон) да гледат животни в собствените си дворове, без да са ги регистрирали. Това не беше казано по категоричен начин и смятам, че и в момента не им се казва достатъчно ясно.“

Малките стопанства могат да останат без ветеринарно обслужване

Като най-голям парадокс и най-очевидното дори за непрофесионалист не добро решение д-р Първанов изтъкна разпоредбата лекарите да имат право да сключват договор или с частен стопанин „тип заден двор“, или с голяма ферма. Така при правото на ветеринаря на избор "или-или", малките частни стопанства, които отглеждат до 10 овце, две крави и 3 прасета, могат да се окажат без ветеринарно обслужване.

„Когато един ветеринарен лекар работи в индустриална ферма, с голямо количество животни – 5-10-20-100 хиляди, ветеринарният лекар много е логично да не работи в заден двор или средна ферма, защото, много логично, може да пренесе заболяването. Това по принцип се спазва, дори да не е записано. Това се вкарва в закона по един неправилен начин“, каза още д-р Първанов.

Докато се регистрират прасетата, идва време да ги колят

Това, което се предлага като улеснения за стопаните за регистрация на личните им стопанства, само на пръв поглед изглежда улеснение, отбеляза още ветеринарният лекар. Улеснението е в това, че собствениците няма да се разкарват до областния град, а ще си предават документите на кмета, както и че няма да плащат такса.

Реално погледнато, процедурата по подсигуряването на всички документи и минаването им през кмета, както и назначаването на комисия, която да посети съответното населено място и обекти, се удължава, аргументира се Първанов. „Като процедура това ще протече във времето с месеци. Докато ние ги регистрираме тия прасета, ще стане време да ги колим.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55