Защо е нужна политическата психология и как психологията може да отключи разбирането за сложните политически процеси в Европа и света?
В продължение на години Биргит Касовиц е председателка на борда на Обществото на приятелите на Улоф Палме.
Наследството на Улоф Палме
Шведският политик Улоф Палме има ключова роля в международната политика от 60-те години насам заради твърдата му позиция за неутралитет спрямо великите сили. Палме често критикува външната политика едновременно на САЩ и на Съветския съюз, както и на авторитарни режими като тези на Франко, Салазар и Хусак в Чехословакия.
Улоф Палме казва, че обществото става по-силно, когато са по-силни неговите членове, а това се получава само ако споделяме доброто един с друг. Какво е наследството на Улоф Палме днес според Биргит Касовиц. "Важно е наследството на Улоф Палме за цялото човечество. Това е, което е той и за мен", споделя Касовиц за предаването "Хоризонт до обед".
Наградата Улоф Палме за мир се случва в свят, който става все по-враждебен и пълен с още по-нови войни - информационни, локални, търговски. Лесно ли е да се намерят хора и организации с истинско призвание за мир?
"Не точно. Хората, които могат да получат наградата, трябва да идват от този регион, но те работят по целия свят, така че периметърът на каузите и териториите не е ограничен. Например работят за училищата в Афганистан, или лекари, които безвъзмездно работят в Латинска Америка, без да получават никакви пари - например сегашният ни финансов министър е носител на тази награда. Защото ние сме единствената награда за мир на името на Палме извън Швеция - има "Палме център" и "Палме фонд", които дават награда и отбелязват рождения ден на Улоф Палме, а ние винаги го правим в деня на неговата смърт", разказва Биргит Касовиц.
Големите политици винаги се сблъскват с омраза
Убийството на шведския политик Улоф Палме остава неразгадано докрай. Днес знаем ли повече за смъртта му и за неговия убиец?
"Все още всичко е спекулации и до днес не е ясно. Лично аз мисля, че го уби омразата, омраза спрямо неговите действия, омразата на всички, които не искаха да видят истинска реализация на мира и на социализма, който тогава идваше от Швеция и можеше да стане по-разбираем и за света. Големите политици, наистина мащабно мислещите и действащите политици, винаги се сблъскват с омраза."
Мисията на политическата психология
Какво представлява политическата психологи, една дисциплина, която д-р Валтер Якобсен иска да развива в Германия след Втората светолвна война? "Политическата психология се базира върху връзката между властта и доминацията от една страна с нашата субективност, от друга. Тоест изследва връзката между властта с нашите чувства, идеи, вярвания и поведението в политиката и обществото. Така, през психологически ключ, могат да бъдат изследвани отношенията между съседи, групи от хора, малцинства, но също така и между колеги, подчинени и началници. Политическата психология може да даде отговор и на въпроси като защо нарастват ксенофобията, национализмът, омразата и предразсъдъците, кои емоции и модели на поведение се подсилват от управлението чрез диктатура, какво мотивира хората към кураж и смелост и какво - към приспособяване, как междукултурните конфликти да бъдат разбрани и разрешени", отбелязва Биргит Касовиц.
Касовиц е съосновател и член на Обществото на името на д-р Валтер Якобсен за политическа психология и политическо образование. Якобсен създава Обществото на германските психолози през 1946 година, след Втората Световна война. "Това е обществото на всички психолози в Германия. В началото са само 21 основатели, а днес членовете са близо 12 хиляди".
Якобсен и съпротивата срещу Хитлер
Интригуваща е ролята на доктора по психология Валтер Якобсен в съпротивата срещу Хитлер и нацисткия режим.
"Чичо ми емигрира в Швеция заради своите възгледи, той не е могъл да живее, да мисли, да говори в условията на разрастващия се нацизъм през 30-те години на ХХ век. Заминава за Стокхолм където основава частния Институт за практическа психология, който подпомага избора на професионално развитие например. А за либералната съпротива срещу Хитлер - навремето никой не знаеше за това. Едва по-късно разбрахме какво са правили хора като него срещу нацизма", допълва Биргит Касовиц.
Чудо ли е падането на Стената
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..
Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..
Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..