"Има хора от различни сфери, както и от различни места, не са само от София. Има хора като Маргарита Доровска, която е директор на Музея "Дом на хумора и сатирата" в Габрово, като Олга Клисурова в Стара Загора. Има един прекрасен художник и учител по рисуване от моя роден град Кюстендил - Евгени Серафимов. Има хора, да кажем от Велико Търново - като Калин Василев и неговата неправителствена организация, която стимулира активния начин на живот. Има хора като основателите на "Телеакадемия" и на Софтуерния университет, които са в София, които предлагат практическо обучение за IT специалисти, а вече и в други сфери като дигитален маркетинг. Има хора като Мая Донева, изпълнителен директор на "Карин дом", която е уникална организация за България и Балканите, и предлага услуги за семейства с деца със специални нужди", разказа Даниел Пенев за някои от героите в книгата си.
Пътуващите книги
Една от историите в книгата е посветена на мисията на Сдружение "Пътуващите книги на Стара Загора". "Всички искаме едно и също нещо - да има повече хора, които четат. Да има повече автори, които виждаме и реално да има повече четящи деца," поясни Олга Клисурова. Сдружението организира пътуващи читални в малки населени места.
"Ние се опитахме да запалим малките деца да видят литературата извън това, което трябва задължително да четат. На български език излизат много прекрасни книжки. Същевременно смятаме, че и български автори пишат прекрасни български книжки и по този начин можем да провокираме децата да четат това, което не просто е задължително, а това, което просто ще им бъде на тях интересно", допълни Олга Клисурова.
Сдружението организира кръводарителски акции за четвърта поредна година. "Всеки кръводарител освен това, което получава от Червения кръст, получава от нас книга по избор, като ние сме набрали някакво количество книги и кръводарителят избира от тези неща, които ние сме предоставили като книги".
Интересното е, че кръводарителската акция се провежда в библиотека. "Имаше хора, които за първи път, благодарение на тази акция, влизат в библиотека. И за нас това беше много, много важно", посочи Олга Клисурова.
Добрите дела активират градивното
Доброто има силата да активира хората, да активира градивното в тях, докато негативното ги потиска, убеден е Даниел Пенев.
"Когато ти виждаш срещу себе си повече добри хора, които предприемат действия, вместо само да се оплакват, и са готови да помогнат на другите, дори когато си отделят специално от свободното време, а това не им е работа - това е може би най-вдъхновяващото усещане за всички нас", обобщава авторът на „Хората, които променят България".
Книгата на Даниел Пенев ще бъде представена на 13 ноември в Кюстендил в Художествената галерия, на 19 ноември във Враца, а на 20 ноември в библиотеката на Американския университет в Благоевград. На 28 ноември предстои представяне в Музей "Дом на хумора и сатирата" в Габрово, а на 4 декември в Регионалната библиотека в Стара Загора.
Даниел Пенев е журналист, преводач и редактор. Негови материали са публикувани в български и международни медии като "Клуб Z“, BBC Знание, TrueStory.bg, EurActiv.com и Balkan Insight. Той е преводач на „Буда в работата“ (AMG Publishing, 2018) и „Обещанието на един молив“ (AMG Publishing, предстояща), както и редактор на „Маркетинг без бюджет“ (AMG Publishing, 2018).
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..