Шампиони на България за 2019 г. в спортното катерене са Александра Тоткова и Петър Атанасов - в дисциплината “трудност”, Ерика Велев и Матей Мицев - в скоростта. В класирането по медали начело е клубът към НСА, следван от "Алтиус" и СК "42".
===
9-годишно момче от български произход изкатери маршрут 8b в обекта St Guilhem le Desert близо до дома си Монпелие. Баща му е българският катерач Владимир Арнаудов, който от години живее със семейството си във Франция. Маршрутът е 30 метра, с 25-30 градуса надвес и пасаж тип боулдър (около V8). На Тео, който в момента е висок 133 см, са били нужни два дни и пет опита. Той се катери от 7-годишна възраст, като за малко повече от година е “скочил” от категория на трудност 6b do 8b. Освен с катерене, Тео се занимава също с бягане, ски, джудо и планинско колоездене.
===
Трима българи се подготвят за експедиция до Гренландия. Целта на Григор Вътев, Валентино Смиленов и Костадин Узунов е да направят технични изкачвания по отвесните гранитни стени на гренландските бастиони, както и премиерен маршрут. Районът е известен с големите си и трудни стени (от 850 до 1400 м), както и с неблагоприятния си климат. Вятърът достига скорост от 170 км/ч и носи дълги периоди на лошо време, затова мястото е рядко посещавано. В момента тримата алпинисти набират средства за своята експедиция.
===
Дрийм тиймът Томи Колдуел и Алекс Хонълд отвориха нова линия по Ел Кап. Маршрутът още няма име и следва приблизително “New Dawn”, вдясно от легендарния “The Nose”. Новата линия продължава “Passage to Freedom”, прокарана преди 18 години от британеца Лео Хоулдинг. Най-трудната част е 8b.
В голяма част от времето Колдуел и Хонълд са работили заедно с Кевин Йоргесон. В момента тримата са най-опитните катерачи в Йосемити. Колдуел има множество първи свободни изкачвания - West Buttress (2003 г.), Dihedral Wall (2004 г.), Magic Mushroom (2008 г.) и Dawn Wall - най-трудната голяма стена в света, изкатерена през 2015 г. с Кевин Йоргесон.
През 2017 г. пък Алекс Хонълд направи фрий соло изкачване на маршрута “Freerider” и така стана първият човек, изкатерил без въжета скалния монолит Ел Капитан.
През 2018 г. Хонълд и Колдуел поставиха рекорд за скоростно изкачване на друг легендарен маршрут там - “The Nose”, за по-малко от 2 часа.
===
Австриецът Якоб Шуберт направи трето преминаване на “Perfecto Mundo” 9b+ в Маргалеф, Испания и така стана петият човек, изкатерил маршрут с такава категория след Адам Ондра, Крис Шарма, Алекс Мегос и Стефано Гисолфи. “Perfecto Mundo” е преминат за първи път от германеца Алекс Мегос и е считан за един от най-трудните в света. По-труден за момента е единствено “Silence” в Норвегия - единственият от категория 9с в света, изкатерен от Адам Ондра.
======
Германският алпинист Йост Кобуш е направил на 24 октомври премиерно соло изкачване на шестхилядника Амотсанг (6393 м) в района на Анапурна в Непал. През 2003 г. френска експедиция си поставя за цел този връх, но избира неподходящо място за Базов лагер (4880 м) и впоследствие се отказва. През 2009 г. австралиец и американец също опитват, но не успяват, заради лошо време. През 2012 г. отново там пристига френска експедиция, но върхът остава неизкачен, заради недостатъчната подготвеност на екипа и снежните условия.
Сегашният успех на 27-годишният Йост Кобуш е част от дългата му аклиматизация за най-голямото му предизвикателство. Германецът ще направи опит за зимно соло изкачване на Еверест по Западното ребро, Кулоара на Хорнбайн. Най-високият връх на планетата е изкачен за първи път през зимата през 1980 г. (от поляците Кшищоф Виелицки и Лешек Чихи), но досега не е осъщетсвено зимно изкачване без допълнителен кислород.
През 2016 г. Кобуш изкачва Анапурна самостоятелно, година по-късно прави премиера на седемхилядника Nangpai Gossum II (7296 м), соло и без външна помощ.
===
Ударна експедиция за баските братя Икер и Енеко Пoу, които се завърнаха от долината Бапса в Индийските Хималаи с три премиерни маршрута на два девствени върха, осъществени с италианеца Якопо Лархер, белгиеца Сибе Ванхий и американеца Мати Хонг.
Първата линия е по връх, висок 4670 м (нарекли са го Midi d'Ossau), дълга е 560 м, с категория на трудност 7c+. Кръстена е The Latin Brother в памет на партньора им Хансьорг Ауер, който тази пролет загина с Давид Лама и Джес Роскели при лавина в Канадските скалисти планини.
Вторият маршрут е по връх, висок 4900 м, изкачен няколко дни по-рано от австрийска експедиция. Линията е 600 м, 6с и се нарича Miguelink, в памет на техния приятел Микел Риера - бащата на Psicobloc, или дийпуотър солото, който миналия месец почина след продължително боледуване на 56-годишна възраст.
Третият маршрут се нарича “Beti Alavés” - на името на любимия им отбор. Линията е дълга 340 м, 6b+ и се намира на скалната игла Горбея (Gorbea), която е висока 4560 м. И трите маршрута са изкатерни за броени часове всеки един от тях: The Latin Brother - 14 часа, Miguelink - 12 часа, Beti Alavés - 10,5 часа.
===
Банско ще бъде домакин на Световните квалификации по фрийрайд през 2020 г. Събитието ще се проведе от 20 до 22 март, съобщи вчера Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил. От 20-и до 24-и този месец пък в планинското градче ще се проведе традиционният Банско филм фест, в който тази година се очакват отново световзноизвестни имена от екстремните спортове, като Кшищоф Виелицки, Алкес Чикон, Ерве Бармас, Симон Гитл и други.
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..
На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се..
Пожар е възникнал тази сутрин във влакова композиция на Централна гара в София. Сигналът за пожара е подаден минути преди 3 ч. тази сутрин. На място са..
Ние се отдалечаваме с години, а може би завинаги от еврозоната . За това предупреди в интервю пред БНР бившият финансов министър Симеон Дянков...