Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наводненията във Великобритания продължават

| обновено на 12.11.19 в 18:42
Лидерът на опозицията Джереми Корбин посети засегнато от наводненията семейство.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мудните действия на британското правителство във връзка с тежките наводнения в северна Англия бяха критикувани от лидерите на опозиционните партии. Пет дни след възникналата криза премиерът Борис Джонсън свика заседание на комитета за справяне с кризисни ситуации „Кобра“, което продължава и в този момент. Около 500 домакинства бяха сериозно наводнени, повече от 12 000 къщи бяха евакуирани. В пет района по поречието на река Дон има предупреждения за опасност за живота. 

Наводненията в Северна Англия неочаквано се превърнаха в още едно „бойно поле“ на водещите предизборна кампания партии. Премиерът Борис Джонсън свика среща на комитета за справяне с кризисни ситуации „Кобра“, но правителството бе критикувано за липсата на своевременни и адекватни реакции на бедствието. 

Лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин и днес критикува премиера, че свиква тази среща едва пет дни след кризата и изтъкна, че на негова място е щял да стори това веднага, защото:

„Това означава, че местните власти незабавно ще получат необходимите средства, за да се справят с бедственото положение в резултат на наводненията“.

Посочи Джеръми Корбин. Лидерът на либералдемократите Джо Суинсън, която посети днес наводнения район заяви:

„Наистина е вдъхновяващо това чувство за висок дух сред местната общност. Това дава големи надежди. Но е погрешно нещата да се оставят в ръцете само на местните власти. Това определено е извънредно национално бедствено положение и правителството трябва да го обяви като такова“.

Междувременно, докато чакаха помощ от властите, местни благотворителни организации събраха 82 000 паунда за пострадалите от наводненията семейства.

А иначе продължава да е критично положението в най-засегнатото в момента селище Фишлейк по поречието на излязлата от коритото си река Дон в графство Йоркшър, тъй като прогнозата е обилните валежи да продължат. Евакуирана жителка на Фишлейк има въпрос към правителството:

"Искам да знам защо се случи това, както се случи и преди 100 години. Много жители на Фишлейк искат да зададат точно този въпрос“.

От правителството обаче отхвърлят твърденията, че реагират неадекватно и че, напротив, те вземат енергични мерки в помощ на пострадалите. От Даунинг стрийт обявиха, че се използва хорската трагедия за извличане на политически дивиденти и превръщането ѝ в предизборен въпрос.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Еял Замир

Висши израелски военни бяха уволнени заради провала, довел до терористичния рейд на "Хамас" през 2023 година

Началникът на генералния щаб на израелската армия генерал-лейтенант Еял Замир уволни няколко висши военни заради провала на военните, довел до терористичния рейд на Хамас в Израел на 7 октомври 2023 година, когато загинаха над 1200 израелци, а 250 бяха взети за заложници в Ивицата Газа. Сред уволнените са бившият началник на военното разузнаване..

публикувано на 24.11.25 в 17:57
Стилиян Деянов

Стилиян Деянов: Румъния не може да отлага фискалните реформи, застрашена е от неплатежоспособност

В България трябва да осъзнаят това възможно най-скоро, че има дълбоки политически причини в румънския сценарии. Румънците плащат висока цена за политическите избори в последните 10 години , коментира в интервю пред БНР Стилиян Деянов, кореспондент на БНТ в Букурещ. "Проблемът е огромният дефицит - 9% през 2020 г., после се задържа 7%, а..

публикувано на 24.11.25 в 17:14
Мая Манолова

Манолова внесе в съда жалба срещу наредбата за промяна на условията за платено паркиране в София

Лидерът на "Изправи се.БГ" Мая Манолова внесе жалба в Административния съд София-град срещу наредбата за двойно увеличение на цените за платеното паркиране и разширяването на зоните в София. В жалбата са приложени подписите на над 3500 граждани срещу решението на общината.  Манолова каза, че планираното поскъпване от догодина няма финансова..

публикувано на 24.11.25 в 17:09
Весислава Танчева

Весислава Танчева: Ако има гласуване, ОИК-Варна ще махне Коцев, лоялните на ДПС-НН са мнозинство

" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави желанията на бизнес групировките там и да откаже някои вече взети решения. По този начин си навлече проблема. Това, което виждаме да му се случва, не е нищо по-малко от опит да бъде сменен предсрочно..

публикувано на 24.11.25 в 17:04

В Плевен продължават дейностите по 21 мерки на МРРБ за справяне с безводието

Продължават дейностите по изпълнение на 21 мерки на МРРБ за справяне с безводието в Плевен. Проблем към момента са ВИК-авариите по компрометираната водопроводна мрежа на града. В Община Плевен се работи по отворените обществени поръчки за избор на изпълнител на СМР и избор на строителен надзор по време на строителството на обект: "Реконструкция..

публикувано на 24.11.25 в 16:56
Министър-председателят Росен Желязков участва днес, 24 ноември, в неформално заседание на държавните и правителствени ръководители от ЕС.

Желязков: Важно е да се запази импулсът за постигане на мир в Украйна

Като държава член на ЕС и съюзник в НАТО България е готова да участва в намирането на решения за мир и сигурност. Тази позиция е представил премиерът Росен Желязков в рамките на днешното неформално заседание на държавните и правителствени ръководители от Евросъюза, съобщава пресслужбата на правителството. Според Желязков сигурността на Украйна..

публикувано на 24.11.25 в 16:49

Изтича срокът за предложения за промени на законопроекта за бюджета на ДОО

До края на деня изтича срокът за предложения за промени между двете четения на проекта на Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване. В сряда те ще бъдат разгледани от парламентарната комисия по бюджет и финанси. Седем от деветте, направени до момента предложения за промени, са от депутати на партия "Възраждане". След..

публикувано на 24.11.25 в 16:48