Баготворително събитие днес ще отбележи 40-тия рожден ден на поредицата за фантастика "Библиотека Галактика". Събитието в клуб "Перото" е в памет на Милан Асадуров. През 1979 той създава и става първият отговорен редактор на фантастичната поредица.
"Аз лично като негов наследник се надявам това да не е края на "Галактика", казва дъщерята на писателя фантаст Милан Асадуров - Люба Асадурова. Тя се надява поколенията, за които "Библиотека Галактика" е била вдъхновение, да могат да използват тази поредица за свой глас.
"Затова също последната книга включва разкази на млади хора, които пишат фантастика. Това е по-скоро краят според оригиналните участници в този феномен", заяви Люба Асадурова в предаването "Хоризонт до обед".
Днес ще бъдат представени няколко книги. Едната е под номер 122 - "Приказка за тройката" на Аркадий и Борис Стругацки, която за първи път е публикувана с оригиналния текст.
"Нещо, което е специфично за нея е, че тази книга е била забранявана, редактирана и прередактирана толкова много пъти, че оригиналната мисъл на самите автори не е имала шанс да бъде представена. За първи път ще бъде представена в България на български", подчерта Люба Асадурова.
Втората книга под номер 123 се казва "Антиутопия" и е сборник.
"Антиутопия" е авторска драматизация по новелата на Агоп Мелконян "Бедни мой Бернадие" и е единствената фантастична пиеса, играна на национална сцена. Тя е направена като сборник, последната книга, с автори, млади, които участват в състезания за различни разкази, фантастични", поясни Люба Асадурова.
Поредицата "Библиотека Галактика" я е формирала и като човек, и като артист, сподели още Асадурова.
"Защото визуалният език, който беше представен, беше нещо, което предизвикваше нашето въображение по всякакъв начин. Книгите, които бяха публикувани, бяха радикални и те продължават да бъдат радикални дори и сега като идеи. Аз го чуствам като абсолютна привилегия - да съм можела да раста в този кръг и да бъда изложена на такива идеи", изтъкна Люба Асадурова.
Цялото интервю с дъщерята на Милан Асадуров можете да чуете в звуковия файл.
Продължават концертите "По Владигеровски", организирани от къщата музей "Панчо Владигеров" в София. С пет нови събития се отбелязва 20-ата годишнина от откриването на постоянната експозиция на културния институт със съвременен поглед към традицията, завещана от българския композитор и пианист. Вторият концерт, "Страници от музикалното наследство:..
В историческата рубрика "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" разказваме за една от звездите на Националния музикален театър "Стефан Македонски" в средата и втората половина на 20. век - сопрана Лиляна Кошлукова. На 1 юни се навършиха две десетилетия, откакто тя напусна този свят. Всеки, който я е гледал в блестящите..
Започнаха тържествата по повод 60 години от създаването на Театър 199 . Кулминация на празника ще бъде поставена с представлението "Последната нощ на Сократ" от Стефан Цанев. Пиесата е поставена за пръв път в театъра през 1986 година. Ходих 4-5 пъти в Гърция, за да проучвам, да усетя атмосферата, разказа пред БНР Стефан Цанев, който е..
В края на месец май българското клавирно дуо "Атмосфери" прелетя до Бразилия, за да изнесе два концерта. Поканата към Александра Дичева и Мила Михова е отправена от на известния бразилски дирегент Клаудио Коен, с когото са работили заедно в Пазарджик. Маестрото ръководи оркестъра към Националния театър "Клаудио Санторо" в столицата Бразилия. С този..
През седмицата при голям интерес Клубът на дейците на културата във Враца представи стихосбирката "И ето ме…" на поетесата Петя Иванова. Срещата премина изключително емоционално, с много усмивки и сълзи, породени от искрената изповед на авторката и обичта на многото почитатели, които се оказа че има във врачанския край. Петя Иванова е родена в..
В предаването "Алегро виваче" ви срещаме с носителите на призове в допитването "Музикант на годината 2024". Галаконцертът се състоя на 12 май 2025 г. в Първо студио на БНР. Събитието беше под патронажа на председателя на Народното събрание на Република България - доц. Наталия Киселова. Галаконцерт "Музикант на годината 2024" - видеозапис..
Смесвайки и представяйки на едно място голяма палитра от музикални жанрове, CULTURAMA 2025 Garden of Sound ще се проведе между 13 и 28 юни. "В този момент имаме нужда да се обърнем към градината, която си представяме като една алегория или легенда за място, надарено с приятна флора, перфектен климат и красив цялостен вид, което грижливо пазим от..
Превратът, пучът в "Метрополитен" срещу проф. Стоян Братоев е причината общинският съветник Ваня Григорова да напусне групата на БСП в..
Учебните програми въобще не са толкова важни, колкото това да има дисциплина и ред в училище , заяви пред БНР учителят Теодосий Теодосиев...
Реформата в МВР е необходима и не може да бъде на парче. Политическата намеса в нея трябва да е максимално ограничена , заяви председателят на..