Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Остава незапълнен съставът на общинските отряди от доброволци

Почти всички общини имат сформирани екипи за съдействие при кризи

Снимка: БГНЕС
Само 24 са напълно сформираните доброволни екипи в страната, които помагат при различни кризисни ситуации, основно при гасенето на пожари. Проблемите и добрите практики в Северна България са тема на дискусия във Велико Търново с участието на общините, противопожарните служби и доброволците.

Повече от 10 години продължава процесът по сформирането на доброволните отряди, които помагат на пожарникари и спасители при овладяването на кризисни ситуации. Доброволните формирования са към общините, а техните членове получават минималната почасова ставка за страната за преминатото обучение и два пъти повече при участието в акции по гасене на пожари и спасителни операции при наводнения и други бедствия.

„Трудности има и винаги ще има. На много места обаче вече имаме изградени добре сформирани екипи, които са екипирани, обучени и добре работещи с активното съдействие на местната власт, с тяхната помощ", коментира Ралица Тодорова от Главна дирекция „Защита на населението“, която работи с доброволните формирования в страната.

Доброволците - добре обучени за действия при кризи

При горските пожари през лятото пожарникарите са получили квалифицирана помощ от доброволците. Доброволните екипи, сформирани от кметовете, са подготвени, знаят какво да правят и оказват много адекватна помощ, допълни Тодорова. 

"Спонтанните доброволци, както ние ги наричаме, хората,  които идват да помагат на място, те нямат дрехи, нямат обучение. Те са на първо място заплаха сами са себе си, тъй като могат да се наранят. Не може да дойде един човек по джапанки, примерно, лятото, и да гаси горски пожар“, подчерта тя.

Да си доброволец е мисия

Да си доброволец е мисия и вътрешно осъзната потребност, категоричен е Петър Петров, един от петимата членове на доброволческото формирование в Сухиндол, най-малката община в област Велико Търново. Сухиндол няма собствена противопожарна служба и докато дойдат огнеборците от Павликени, при пожари и извънредни ситуации се разчита на доброволческия отряд.

„С мерак, с желание действаме, гасим пожари - горски и полски пожари", разказа Петър Петров, който по професия е служител в общинската администрация. Той обясни, че доброволният отряд има собствена пожарна, помпа към нея, оборудвани са с подходящи дрехи. "На обучение ходим често в пожарната, която е при нас, наблизо, в Павликени. Пет човека. Трябва да има повече, обаче засега сме пет човека."

Гласът на жените доброволци

От година шест жени са членове на доброволния отряд в община Велико Търново. Все още нямат тежки произшествия. Ина Георгиева работи в пътностроителна фирма, а инж. Ренета Керемедчиева преподава здравословни и безопасни условия на труд в Селскостопанската гимназия в село Камен.

„Като чух по радиото, че се формира група за доброволци, бяха точно наводнения и реших, че е много благородно да се включим и да имаме формирование, което да помага“, спомня си Ина Георгиева.

„Това е мисия. Аз съм израснала в семейство, в което баща ми е бил пожарникар, ние сме свикнали да караме празниците без него. Знаели сме, че той винаги изпълнява своя дълг и смятам, че това го правим за България“, така вижда участието си Ренета Керемедчиева.

Моделът на общините във Великотърновско

Доброволни формирования има и в десетте общини в област Велико Търново. Хората са обучени, екипирани и са в голяма помощ на пожарникарите в различни кризисни ситуации.

„Ние стоим много добре на фона на страната. Във всички общини на територията на областта има сформирани доброволни формирования. Имаме реално действащо доброволно формирование, което е към кризисния център в село Овча могила. За миналата година доброволците към кризисния център имат самостоятелни участия в над 60 произшествия. Кризисният център е оборудван и с пожарна техника, и с линейка. Доброволците от този център участват както при гасене на пожари, така и при транспортиране на нуждаещи се до лечебно заведение“, изтъкна главен инспектор Николай Александров, началник-сектор „Превантивна и контролна дейност“ при областната дирекция“ Пожарна безопасност и защита на населението“.

29 общини остават без отряди с доброволци

Кризисният център в свищовското село Овча могила е на общинска издръжка, оборудван е напълно с тежка техника по европейски проект. Не по този начин стоят нещата с доброволните формирования в страната, отбелязва Ралица Тодорова от Главна дирекция „Защита на населението“. В 29 български общини все още няма създадени доброволни отряди, подчерта Тодорова.

„От 265 общини в 236 имаме създадени доброволни формирования. Тук обаче имаме един друг проблем - те не са запълнени на максимален капацитет. Само 24 от тях са изпълнили максималната си численост, която се финансира като делегиране от държавата дейност. Поради тази причина ние правим някакви информационно-разяснителни кампании, видеоклипове, за да популяризираме тази дейност и да набираме нови желаещи хора, които да подпомогнат нашата дейност“.

Засега остава нерешен проблемът, за който сигнализират доброволци от някои райони на страната, че имат трудности с работодателите си, които не ги освобождават от работа, когато трябва да се включат в различни акции в помощ на пожарникарите и спасителите.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51