Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остава незапълнен съставът на общинските отряди от доброволци

Почти всички общини имат сформирани екипи за съдействие при кризи

Снимка: БГНЕС
Само 24 са напълно сформираните доброволни екипи в страната, които помагат при различни кризисни ситуации, основно при гасенето на пожари. Проблемите и добрите практики в Северна България са тема на дискусия във Велико Търново с участието на общините, противопожарните служби и доброволците.

Повече от 10 години продължава процесът по сформирането на доброволните отряди, които помагат на пожарникари и спасители при овладяването на кризисни ситуации. Доброволните формирования са към общините, а техните членове получават минималната почасова ставка за страната за преминатото обучение и два пъти повече при участието в акции по гасене на пожари и спасителни операции при наводнения и други бедствия.

„Трудности има и винаги ще има. На много места обаче вече имаме изградени добре сформирани екипи, които са екипирани, обучени и добре работещи с активното съдействие на местната власт, с тяхната помощ", коментира Ралица Тодорова от Главна дирекция „Защита на населението“, която работи с доброволните формирования в страната.

Доброволците - добре обучени за действия при кризи

При горските пожари през лятото пожарникарите са получили квалифицирана помощ от доброволците. Доброволните екипи, сформирани от кметовете, са подготвени, знаят какво да правят и оказват много адекватна помощ, допълни Тодорова. 

"Спонтанните доброволци, както ние ги наричаме, хората,  които идват да помагат на място, те нямат дрехи, нямат обучение. Те са на първо място заплаха сами са себе си, тъй като могат да се наранят. Не може да дойде един човек по джапанки, примерно, лятото, и да гаси горски пожар“, подчерта тя.

Да си доброволец е мисия

Да си доброволец е мисия и вътрешно осъзната потребност, категоричен е Петър Петров, един от петимата членове на доброволческото формирование в Сухиндол, най-малката община в област Велико Търново. Сухиндол няма собствена противопожарна служба и докато дойдат огнеборците от Павликени, при пожари и извънредни ситуации се разчита на доброволческия отряд.

„С мерак, с желание действаме, гасим пожари - горски и полски пожари", разказа Петър Петров, който по професия е служител в общинската администрация. Той обясни, че доброволният отряд има собствена пожарна, помпа към нея, оборудвани са с подходящи дрехи. "На обучение ходим често в пожарната, която е при нас, наблизо, в Павликени. Пет човека. Трябва да има повече, обаче засега сме пет човека."

Гласът на жените доброволци

От година шест жени са членове на доброволния отряд в община Велико Търново. Все още нямат тежки произшествия. Ина Георгиева работи в пътностроителна фирма, а инж. Ренета Керемедчиева преподава здравословни и безопасни условия на труд в Селскостопанската гимназия в село Камен.

„Като чух по радиото, че се формира група за доброволци, бяха точно наводнения и реших, че е много благородно да се включим и да имаме формирование, което да помага“, спомня си Ина Георгиева.

„Това е мисия. Аз съм израснала в семейство, в което баща ми е бил пожарникар, ние сме свикнали да караме празниците без него. Знаели сме, че той винаги изпълнява своя дълг и смятам, че това го правим за България“, така вижда участието си Ренета Керемедчиева.

Моделът на общините във Великотърновско

Доброволни формирования има и в десетте общини в област Велико Търново. Хората са обучени, екипирани и са в голяма помощ на пожарникарите в различни кризисни ситуации.

„Ние стоим много добре на фона на страната. Във всички общини на територията на областта има сформирани доброволни формирования. Имаме реално действащо доброволно формирование, което е към кризисния център в село Овча могила. За миналата година доброволците към кризисния център имат самостоятелни участия в над 60 произшествия. Кризисният център е оборудван и с пожарна техника, и с линейка. Доброволците от този център участват както при гасене на пожари, така и при транспортиране на нуждаещи се до лечебно заведение“, изтъкна главен инспектор Николай Александров, началник-сектор „Превантивна и контролна дейност“ при областната дирекция“ Пожарна безопасност и защита на населението“.

29 общини остават без отряди с доброволци

Кризисният център в свищовското село Овча могила е на общинска издръжка, оборудван е напълно с тежка техника по европейски проект. Не по този начин стоят нещата с доброволните формирования в страната, отбелязва Ралица Тодорова от Главна дирекция „Защита на населението“. В 29 български общини все още няма създадени доброволни отряди, подчерта Тодорова.

„От 265 общини в 236 имаме създадени доброволни формирования. Тук обаче имаме един друг проблем - те не са запълнени на максимален капацитет. Само 24 от тях са изпълнили максималната си численост, която се финансира като делегиране от държавата дейност. Поради тази причина ние правим някакви информационно-разяснителни кампании, видеоклипове, за да популяризираме тази дейност и да набираме нови желаещи хора, които да подпомогнат нашата дейност“.

Засега остава нерешен проблемът, за който сигнализират доброволци от някои райони на страната, че имат трудности с работодателите си, които не ги освобождават от работа, когато трябва да се включат в различни акции в помощ на пожарникарите и спасителите.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18