Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои виртуална среща с въпроси и отговори за ендометриозата

На 30 ноември от 9.30 ч. водещ специалист по гинекология ще говори за заболяването

Ендометриозата е многолик противник, казват лекарите. Понякога заболяването протича безсимптомно или диагностицирането му отнема време.
Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Дискусия на живо с отворен достъп онлайн, посветена на ендометриозата, ще се проведе на 30 ноември сутринта. Виртуалната среща ще бъде водена от водещия специалист в гинекологията д-р Георги Стаменов от МБАЛ "Надежда" и от Мария Георгиева, учредител и председател на фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“

„Някои наричат ендометриозата социално явление и сигурно е така, защото много жени, засегнати от нея, ни могат да изпълняват своите функции в обществото. За мен ендометриозата е индивидуална борба, аз се боря с всеки случай индивидуално, не гледам на него като на общ проблем“, каза д-р Георги Стаменов пред „Хоризонт“.

Ендометриозата е многолик противник, допълни той. „Различно страдат жените. Едни изпитват много силна болка, други имат проблеми със зачеването, трети кървят постоянно и това всичко са симптоми, в същото време неспецифични за ендометриозата“, подчертава той. „Винаги когато имаш момиче с много неспецифична и лека симптоматика, трябва да мислиш и за ендометриоза, тя винаги трябва да е в главата на терапевта.“

Сходства и разлики с рака

„Ракът се опитва да прилича на ендометриозата. Ендометриозата е нещо, което живее в нас и мъчи жената много години, докато ракът все още не се е усъвършенствал дотолкова и, убивайки организъм, в който се развива, убива и себе си. Ендометриозата има съвършенството в това да се развива като рака, да се разпространява подобно на него. Тя е особен вид мъчител. Повече мъчи, отколкото убива. В крайна сметка тя не е опасна за живота или в много редки случаи, но е нещо, което прави живота по някой път непоносим. Затова трябва да бъде откривана навреме, да бъде целена право в десятката“, коментира д-р Стаменов.

Д-р Георги Стаменов Снимка: МБАЛ „Надежда“

Ендометриозата може да бъде причина една жена да не може да забременее и понякога парадоксалното е, че „размерите й не съответстват на пакостта, която прави в трудното забременяване“, изтъкна още д-р Георги Стаменов.

В отминалата през октомври кампания за ендометриозата са били ангажирани само болници в София, а целта е да се стигне до болници в страната и повече хора да натрупат познания за заболяването, посочи в предаването „Хоризонт до обед“ Мария Георгиева.

Разговорът за ендометриозата ще бъде достъпен на живо в 9.30 сутринта на 30 ноември, уточни тя.

„Като на страницата на фондацията и на страницата на болница „Надежда“ във Фейсбук ще бъде постнат линк, където хората ще могат да достъпят видео съдържание от този уебинар и ще могат да задават въпроси по време на самия уебинар - под поста във Фейсбук. Въпросите ще се четат на живо, ще се задават към Георги Стаменов. Ние двамата с д-р Стаменов ще модерираме дискусията и ще отговаряме на въпроси.“

Вече тече и записване за участие в събитието на място – това се случва на e-mail: pr@nadezhda.bg, като местата са ограничени.

Мария Георгиева Снимка: https://www.endometriosis.bg/

Митове за ендометриозата

„Една от идеите ни беше да развенчаем някои митове за ендометриозата и да разкажем неща, с които пациентите се сблъскват, но може би не знаят. Например дали една бременност лекува ендометриозата, както се твърди. Бременността всъщност „приспива“ ендометриозата за определено време, но не я ликува в дългосрочен план. И ред други такива митове, които могат да бъдат срещнати в интернет като послания към пациентите, но невинаги са верни“, заяви Мария Георгиева.

На уебинара ще се коментират още нови терапии и тенденции в лечението на заболяването.

Теориите за появата на ендометриозата са няколко, но нито една не е доказана, посочи Мария Георгиева. „От теорията за ретроградна менструация, до генетични теории, за наследственост. Има теория за имунен дефицит, имунна дисфункция, която причинява подобно заболяване.“

Заради тези неясноти няма и дългосрочно и окончателна лечение. „Затова често казваме, че няма лек за ендометриозата, има просто терапия – лекарства, които временно решават проблема.“

Още детайли по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01