Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забраняват хартиените дневници

Затяга се контролът върху дърводобива и търговията с дървесина

Годишно за нарушения се запечатват средно по 30 обекта

Снимка: Кирил Фалин

Министерството на земеделието затяга контрола върху дърводобива и търговията с дървесина. С промени в Наредбата за опазване на горските територии се предвижда горските да имат постоянен достъп до GPS координатите на всички камиони, с които се превозват дърва. Забранява се и употребата на хартиени дневници в обектите за съхранение, преработка и търговия с дървесина.

Дневникът е сред най-важните документи във фирмите за преработка и търговия с дървесина. Там се вписват всички влезли и излезли количества дървесина. Там се описват и превозните билети, без които всеки превоз на дървесина е нерегламентиран и нелегален. Въвежда се електронен дневник.

"Това значи, че всички обекти, които преработват, складират, продават дървесина трябва да използват електронен дневник", подчерта инж. Тони Кръстев от Агенцията по горите в предаването "Преди всички".

В момента в системата на Агенцията по горите са регистрирани над 4 хиляди обекта, от които само 130-140 към момента използват хартиени дневници, т.е. промяната ще засегне само тях.

Защо се премахва хартиеният дневник?

"Първо се дава възможност за манипулация при определени условия. Второ, за да се контролира един такъв дневник, трябва да се отиде на самия обект. Електронният дневник дава възможност на нашите служители да контролират обектите 24 часа в денонощието от собствения си компютър или телефон", поясни Тони Кръстев.

Дейността на фирмите се спира, когато в обекта е внесена дървесина без превозен билет и без маркировка, уточни още Кръстев.

"Отиват колегите, проверяват, установяват това нещо. В момента, в който го установят, директорът на РДГ (Регионалната дирекция по горите) издава заповед за принудителна административна мярка спиране на дейността. И в момента с промяната директорът на РДГ едновременно със заповедта спира и достъпа до информационната система, т.е. в този обект не могат да се вписват превозни билети и не могат да се издават превозни билети за транспортиране", заяви експертът.

Около 30-35 обекта се запечатват годишно.

"Самата мярка има много силен превантивен ефект. Едно е да ти наложат глоба, която може да платиш. Съвсем друго е, когато спираш дейност и не можеш да работиш", коментира Тони Кръстев.

Според новите правила собствениците или ползвателите на товарни камиони, които транспортират обла дървесина или дърва за огрев, ще предоставят в съответната регионална дирекция по горите потребителско име и парола за достъп до данните от GPS устройствата на превозните средства. Така във всеки момент горските ще знаят къде се движат тези камиони и ще могат да сравняват дали написаното на превозния билет съответства на данните от GPS-а.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00