В неделя от 19 часа в зала 1 на НДК Киномания представя вечер, посветена на Теодор Ушев под наслов „Нарисувай ми тъга“. Тя ще протече в две части. Първата ще е премиерата и единствена прожекция за България на най-новия филм на Тео Ушев „Физика на тъгата“ по едноименния роман на Георги Господинов. Филмът вече получи много награди и гледа към „Оскар“, защото той е едно от двете предложения на Канада в категорията за късометражен филм.
Във втората част на „Нарисувай ми тъга“ ще има анимационен концерт по „Четирите годишни времена“ на Вивалди. Анимационните адаптации са продуцирани от Университета по изкуства в Токио, а техни автори са световноизвестни аниматори, сред които и Тео Ушев. Продуцентите от Токио ще осигурят специален софтуер за концерта, който ще синхронизира ритъма на картината и живата музика.
В предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ Тео Ушев сподели, че прожекцията на филма „Физика на тъгата“ пред българската публика ще е най-вълнуващата:
„Досега имах много възторжени отзиви навсякъде, където показах филма. Мислих, че филмът е много интимен, личен, но се оказа, че докосва много хора. Дори за хора, които темата за имиграцията, за дома или за липсата на такъв, за носталгията не ги вълнува, се оказа, че това е тема, която засяга всички хора по света. Затова срещата ми с българската публика е още по-важна, защото тя е най-критичната публика. При нея всеки фалш води до съответната реакция“.
Ушев сподели, че е искал да направи капсула на времето: „Исках това да бъде филм, който да покаже всичко, което съм научил и каквото мога досега – един вид равносметка“.
По думите му това е най-амбициозният му проект досега, върху който е работил 8 години.
Светът стана едно тъжно място, но ние просто трябва да се научим да използваме това като мотивираща сила, смята Тео Ушев.
Той сподели още, че не очаква да получи „Оскар“ за филма си, защото според него е прекалено тъжен и дълъг за вкуса на Академията.
Какво още разказа Тео Ушев, чуйте в звуковия файл.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..