Националният военноисторически музей представя изложбата „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Експонатите в изложбата ще могат да се разгледат до 17 април догодина.
"Центърът е изживяването на това пространство. Центърът е емоцията. Благодарение на Националната филмотека разполагаме с тези архивни кадри, както от бомбардировките, така и от мирновременния живот преди това. Друга съществена част са разказите на спомени на съвременници на бомбардировките и на 30-те години, пресъздадени от знакови български актьори. Именно тези разкази представят личната, човешката история на загубеното в бомбардировките", казва Яна Костова от Националния военноисторически музей пред "Хоризонт".
Живите спомени
84-годишната Людмила Николова е една от преживелите събитията. Помни сирените. Тогава е била на девет години.
"Аз бях евакуирана в село Годеч. Прекрасно китно село. Баща ми беше асистент тогава и беше мобилизиран в гражданската отбрана на София и ние много често с майка от Годеч идвахме до София. 10 януари пътувах към София, баща ми беше мобилизиран и пътувахме към София. Към 12 часа спряха автобуса преди София и аз наблюдавах една от най-големите бомбардировки в София, но бяхме в автобус, далече", спомня си Людмила Николова.
Нейната баба е била затрупана, но жива, след като бомба е паднала в кооперацията, в която е живяла.
"След това друга голяма бомбардировка - беше 30-ти март, нощната бомбардировка, когато фугасни бомби осветиха София. Аз бях в блок срещу артилерийските казарми на улица "Регентска", сегашната "Янко Сакъзов". Трета бомбардировка, за която не мога точно да кажа датата - това е, когато бях в един блок близо до Италианското училище, сега сградата на Българската национална телевизия. По време на бомбардировките ние бяхме там и тогава падна бомба, но сградата беше много солидна и последната плоча остана здрава. Ние бяхме отдолу, засипани с прах", сподели още Людмила Николова в предаването "Хоризонт до обед".
Людмила е сигурна, че ще доведе внуците си, за да усетят какво не бива да се повтаря никога и какви поуки трябва да се вземат.
Памет за българските пилоти
Сред нещата, които трябва да се помнят, са историите за българските пилоти, които със своята жертвоготовност са направили възможното, за да спасят столицата. Националният военноисторически музей показва за първи път двигателя от самолет "Месершмит" 109 Г6, намерен в землището на село Марица през 2018 година.
Преди повече от година един от десетките хора в екипа, открили самолета - полк. Калин Ценов, разказа пред БНР за стойността на намерения двигател.
"Въпреки разрушенията в резултат на сблъсъка със земята, дълбокото проникване на около 4 метра, тези възли и детайли бяха в удивително състояние. След 74 години клапаните му, тези, които бяха открити отгоре, клапаните работеха, лагери, които след измиване се въртяха без никакъв проблем. Това представлява изключително ценна находка, невероятно доказателство за храбростта, за възможностите на българските летци по онова време, за тяхното доблестно изпълнение на бойната задача."
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..