Комунистическият режим в Чехословакия рухна по икономически причини. Това заяви пред БНР Петр Плацак - една от ключовите фигури в чешкия ъндърграунд преди 30 години и един от организаторите на антиправителствени акции в началото на Нежната революция. Той е и автор на нелегални издания, нееднократно репресиран от бившите комунистически тайни служби. Писателят, поет, историк, журналист и издател, беше в България като гост на Чешкия център в София, който тези дни е домакин на поредица от срещи, дискусии, прожекции на филми и изложби, посветени на 30-ата годишнина от Нежната революция.
„Хората, на първо място, искаха да живеят по-добре и то в свободна страна. Мнозина със завист наблюдаваха в какви условия живеят съседите на Запад. Според мен в онези години каталогът на „Некерман“ извърши по-голяма диверсия спрямо режима, отколкото принципите в Харта 77. Материалното беше в основата, защото добре си спомням тогавашните опашки за банани и празните магазини. От друга страна хората не искаха повече да живеят в страх, да бъдат под постоянен контрол на специалните служби. Полицейщината и цензурата бяха смачкали нашето общество“, каза Плацак за предаването „Събота 150“ по програма „Хоризонт“.
- Какво си спомняте от онези дни?
- Първото, което си спомням, е самата демонстрация на 17 ноември. Участвах в нея, както и във всички предишни акции. Именно на този ден всички ние усетихме, че сме сила и краят на режима е близо. Преди това трудно можехме да си представим, че властта ще падне под натиска на улицата. Това беше първата разрешена демонстрация, тъй като тя беше свързана с Международния ден на студентите. Тогава бях на 25 години, но мога да кажа, че много преди това станах участник в обществения живот, в дискусиите какво се случва в нашата страна и каква искаме тя да бъде. Макар, че бях малък, в паметта ми завинаги се е запечатал онзи страховит образ на руските танкове по улиците на Прага през 1968 г.
Благодарение именно на тези руски танкове ние разбрахме, че живеем в окупирана страна, в която комунистите са в съюз с чужди сили. Тогава не знаехме какво да правим и как да се противопоставим. Като момчета от улицата, започнахме да рисуваме върху стените червени петолъчки и нацистки символи със знак на равенство помежду им.
- Нежната революция от 1989 г беше мирна и безкръвна, как успяхте да постигнете това?
- Това беше свързано с процесите на известна нормализация в политическия живот на Чехословакия от началото на 80-години. Режимът не прилагаше тогава грубо насилие срещу опонентите на властта и те имаха възможност достатъчно открито да изразяват своето мнение, макар и само в тесния кръг на различните дисидентски движения. Именно тогава повечето хора вече искаха този режим, който изправи страната пред тежка криза, да си отиде. Всички искаха да няма цензура и да можем свободно, без страх да изразяваме своето мнение.
- В онези години кои групи хора бяха начело на движението за свобода - студентите, интелигенцията, научните среди?
- От една страна бяха студентите, а от друга - опозицията, която имаше своята програма за действие - известната Харта 77. Именно тя успя да привлече много широк кръг хора, които преди не са и предполагали, че ще действат заедно в защита универсалните човешки права, които бяха в основата на Хартата. Така бяха обединени, интелектуалци, студенти, работници.
- А къде бяха обикновените хора - още тогава Чехия се радваше да доста висок жизнен стандарт в сравнение с другите страни от източния блок?
- Естествено режимът се възползваше от това, че Чехословакия беше относително богатата държава с добре развита индустрия още от XIX век. Но именно от началото на 80-те години ситуацията започна да се влошава, всички виждаха, че тази икономика, без да бъде реформирана, няма да може да издържи още дълго. Тогава на преден план излязоха и проблемите на екологията- в градовете хората се задушаваха зимата от смога, реките бяха замърсени и това значително увеличи броя на недоволните от режима. Ако вземем събитията отпреди 30 години- тогава на 17 ноември на улицата първо излязоха студентите, а само два дни по-късно в протеста вече участваха десетки хиляди. Ден по-късно на Вацлавския площад вече имаше над 100 000. Към протеста се присъединиха най-различни хора, които никога преди това не са участвали в подобни акции. Големият обрат настъпи, когато на улицата дойдоха работниците от големите заводи в Прага - това стана само 5 дни след студентския протест и точно тогава почувствахме, че краят на комунистическия режим е близо.
- Между Пражката пролет, смазана от танковете, и Нежната революция изминават цели 20 години. Руската перестройка на Горбачов ли отприщи промените през 1989-а?
- На теория, да. Но режимът рухна по чисто икономически причини. Но нека сме наясно, Горбачов започна тези промени, именно за да спаси комунистическата система, да я реформира, но не и да я демонтира. Но хората не искаха вратата само да се открехне, те искаха да живеят в напълно свободно и демократично общество. По онова време падането на берлинската стена беше онзи катализатор, който отприщи промените в източна Европа.
- В България след промените партийната номенклатура успя да трансформира своята политическа власт в икономическа. Тези процеси бяха ли характерни и за Чехия?
- В Чехия стана нещо подобно. При нас специфичното е, че комунистическата партия не се трансформира в нещо друго и продължава да съществува и до днес. В нея останаха онези праволинейни комунисти, които продължават да вярват в своите идеали. Но тези, които бяха членове на партията заради някаква изгода, моментално я напуснаха и като едни прагматици и кариеристи отидоха в други парии или започнаха да се занимават с бизнес. Днес именно те са сред най-успешните капиталисти. Сега те вярват само в парите така, както преди това са вярвали в Маркс и Ленин.
- След демократичните промени в бившия съветски лагер, Москва губи своето влияние в Източна и Централна Европа. В наши дни сблъсква ли се Чехия с опити на Русия да влияе върху нейната политика?
- В Кремъл не могат да се примирят с мисълта, че страните от централна и източна Европа станаха независими и сега са част от ЕС и НАТО. Режимът в Москва, според мен, по всякакъв начин се опитва да подкрепя различни националистически и екстремистки сили, които са против европейската интеграция. Тази похвати, характерни за времената на КГБ, когато западът се представяше като враг, са абсолютно безперспективни, защото Русия има нужда от обединена и силна Европа, която ще и помогне в бъдеще да се противопостави на заплахата, която идва за нея не от ЕС, а от Изток, от Китай.
- Какви грешки бяха допуснати по пътя на демократично развитие след Нежната революция?
- Според мен една от най-големите грешки беше, че не беше забранена комунистическата партия. Много грешки бяха допуснати и по време на приватизацията и прехода към пазарна икономика. Трябваше законът за лустрация, който ограничаваше заемането на редица държавни постове, за бъде приложен и към приватизацията. Тогава нямаше бившата партийна номенклатура толкова лесно да се сдобие с едни от най-апетитните предприятия, а в последствие да ги ликвидира и окраде, защото стана ясно, че мнозина не са имали никакво намерение да ги стопанисват. Тези хора просто се възползваха от ситуацията и набързо станаха капиталисти, без да имат понятие от икономика. Това бяха двете най-големи грешки, но имаше и стотици други.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Над 600 души предстои да празнуват на утрешния Йордановден в община Монтана. На Богоявление мъжко хора ще се извие в ледените води на река Огоста. Спасилият кръста ще получи 150 лева. На Йордановден в Монтана ще бъде съчетана православната и народната традиция. С Велик богоявленски водосвет ще започне утре, в 11 часа, празника до пешеходния..
Руската Курска област е била днес "най-горещият" сектор на бойните действия между Украйна и Русия, съобщават медиите в Киев въз основа на сводката на украинския генерален щаб. В нея се говори за повече от 100 стълкновения по протежение на фронта в Донбас, край Харков и руския град Суджа. 42 от тях са били в и около украинския плацдарм на руска..
Турските военни са елиминирали 32-ма бойци на Кюрдската работническа партия - ПКК, при операции в Северна Сирия, съобщи министерството на отбраната в Анкара. Твърдението идва, след като базираната в Лондон Обсерватория за човешките права съобщи за над 100 жертви в боевете между кюрдски отряди и поддържани от Турция групировки недалеч от град..
Районният съд в Дупница е потвърдил санкция на ТЕЦ "Бобов дол". Тя е наложена от екоинспекцията миналия октомври затова, че през август 2023 година предприятието е надвишило повече от три пъти допустимия период на работа без изправна пречиствателна система. Сакнцията е от дирекция ,"Контролна и превантивна дейност" при Регионална инспекция по..
Силна зимна буря се очаква да засегне обширни райони на САЩ, където живият над 70 милиона души. Бурята, която вече донесе сняг, силен вятър и заледявания в централните равнини ще причини затруднения в пътния трафик и потенциални прекъсвания на електрозахранването в обширен район на САЩ, простиращ се от щата Мисури до Атлантическия океан...
От "Демократична България" са научили от медиите, че ГЕРБ-СДС прекратяват преговорите за формиране на коалиционно правителство. Това заявиха от формацията малко след като от ГЕРБ заявиха, че спират разговорите заради отказа на ДБ да подкрепи Росен Желязков за премиер. ГЕРБ прекратява преговорите за правителство заради несъгласия с ДБ..
Американският мултимилиардер Илон Мъск заяви, че "Реформирай Обединеното кралство" се нуждае от нов лидер, защото Найджъл Фарадж няма необходимите качества. Малко, след като Найджъл Фарадж защити в интервю за Би Би Си Илон Мъск, като каза, че "свободата на словото се е върнала", след като технологичният магнат критикува британското правителство..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..