Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дискусия и филм „100-годишна граница“ предстоят тази вечер

Премиерата на филма „100-годишна граница“, последвана от дискусия, предстоят тази вечер. Зад това стои проектът „Околобългарско“, който е дело на група момичета и момчета, които обикалят страната и виждат как можем да живеем по-добре и по-смислено, без да мрънкаме. От скоро те започнаха да обикалят определени територии и в Сърбия.

„Вярваме, че хората могат да си поставят някакъв идеал и да се обединят около него, стига наистина да са готови да се борят докрай за нещо, което смятат за ценно“, каза в предаването „Преди всичко“ на програма „Хоризонт“ Жанин Ал-Шаргаби, която е част от екипа на „Околобългарско“. Тя разказа повече за проекта:

„Решихме, че е време да засегнем някоя по-историческа, патриотична тема. Така стигнахме до това да обиколим Западните покрайнини. В развоя на обиколката осъзнахме, че вече няма нужда да изпадаме пак в някакви патриотични настроения, исторически детайли, а осъзнахме, че там най-интересното, което можеш да срещнеш, са именно човешките истории и историите за вярата им и обединението им към един национален идеал. Остана само въпросът – ако тогава хората са могли да се обединят около един идеал, в момента можем ли? Това искахме да поставим като въпрос пред нашите съграждани и това ще обсъдим тази вечер на дискусията след филма“, разказа тя.

Смятаме за интересно как едно училище все още се крепи на гърба на един ученик, посочи Жанин Ал-Шаргаби и добави мнението си, че именно такива истории трябва да бъдат разказвани повече. 

„Вярваме, че трябва да обичаме родината си и да помним миналото, но трябва и да мислим за бъдещето и как да бъдем по-обединени“, отбеляза още тя. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38