Бившият вицепремиер и бивш министър на икономиката и на транспорта Николай Василев коментира в „24 часа“: „Ако искаме висока втора пенсия, вноската за нея трябва да се увеличи“. Пенсионната реформа започна именно в мандата на правителството на НДСВ, в което участваше Василев. В коментара си той подчертава, че пенсионните фондове се справят добре и доходността им е нараснала след 2010 година.
Коментар по темата предлага и „Труд“. Финансистът Никола Филипов пише, че за да сработи подобна инвестиционна схема като пенсионните частни фондове е необходим времеви хоризонт от 35-40 години, а от началото на пенсионната реформа са изминали по-малко от 20 години.
„24 часа“ предлага интервю с директора на Института за пазарна икономика Красен Станчев, който цитира обективни данни, че сега живеем по-добре отколкото преди 30 години. По повод оповестените вчера цифри от КНСБ за месечната издръжка на живот Станчев пояснява, че ще има проблем, ако половината от доходите ни отиват за храна. Когато заделяме 30 на сто обаче, няма проблем, пояснява той.
„Над седемдесет на сто от семействата са бедни“ е водещото заглавие на „Дума“ като коментар на данните на КНСБ за издръжката на живот. Синдикатите готвят общ национален протест за болничните, опозицията ги подкрепя. Учители и полицаи се включват в недоволството, допълва лявото издание.
За издръжка на човек на месец са нужни 618 рева, пише „Труд“, като се позовава на изчисленията на КНСБ. За София сумата е с 200 лева повече.
В интервю за „Труд“ председателят на Националната биоасоциация Слави Трифонов алармира, че едва 10% от зеленчуците и плодовете на пазара са български. Той обвинява директно бившия министър на земеделието Румен Порожанов, че е съсипал биоземеделието.
По повод нашумелия проблем с това кой да плаща първия ден от отпуска по болест доц. Любен Киров съветва, в интервю за „Монитор“ работодателят да поиска анулиране на болничния лист, ако служителят мами. Доц. Киров е председател на сдружението на общопрактикуващите лекари. Той пояснява, че болничен лист се издава и за заболявания, за които не е нужно домашно лечение и режим, но са опасни при някои професии.
"Иде ли стачка?" пита от първа страница „Земя“. Синдикатите са готови на радикални действия заради болничните за сметка на работещите, пояснява вестникът.
"Голямата смяна на личните документи се задава с хаос и опашки", предупреждава „Сега“ от първа страница. Министерството на вътрешните работи не е подготвено да обработи огромната информация на три милиона и 300 хил. лични карти и паспорти, коментират от опозицията. Догодина трябва да бъдат подменени почти един милион лични карти поради изтичане на срока им, заедно с паспорти, а през 2021 година процедурата ще продължи за нови два милиона документа за самоличност.
Повечето кабелни оператори не плащат за препредаване, съобщава „Монитор“. Киногиганти са поискали правата си от българските кабелни оператори, защото губят по шест милиона лева годишно. За проблема са информирани министерството на културата и „Филмаутор“.
Паметна плоча на покойната оперна прима Гена Димитрова ще има във Виена, информира „Телеграф“. Плочата ще бъде поставена на 14 декември на сградата, където Гена Димитрова е имала жилище в австрийската столица. Присъстващите ще могат да гледат документалния филм на журналиста Димитър Сотиров, написал и биографична книга за една от най-видните изпълнителки в света през XX век.
Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на Украйна Володимир Зеленски. "Те подчертаха тяхната подкрепа за стремежа към мир на президента Тръмп и..
На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над 10 сигнала за наводнени мазета в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“,..
Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по миграцията Николас Йоанидис след срещи в Европейската комисия. Средствата са от втория швейцарски..
13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес. Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на палестинската групировка в Южен Ливан. Убити са „13 терористи на "Хамас“, сред които Дживад..
Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва уличните наркодилъри със санкционирани руски олигарси,твърди „Файненшъл таймс“. Две мрежи за пране на..
Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината. Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна маса и двама миньори, заклещени на второто ниво на мината. По-късно стана ясно, че още един техен..
Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП. "Говорим за нещо, което е в медиите и което не е представено официално от Съединените щати или..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..