Парламентарната група "Обединени патриоти" ще подкрепи кандидатурата на Сотир Цацаров за нов председател на Антикорупционната комисия. Това съобщи за "Хоризонт" председателят на НФСБ Валери Симеонов. По думите му на днешната среща на групата с Цацаров са констатирани съвпадения на вижданията за борба с корупцията.
"След като господин Цацаров завърши своето изложение и отговори на въпросите, излезе от залата. В групата се проведе гласуване, с което се взе решение да бъде подкрепена кандидатурата му в зала. Всичко, което се прави, се прави с намеренията да имаме един прозрачен, работещ и честен орган за контрол върху корупцията, тъй като в България корупцията има доста големи мащаби“, заяви Валери Симеонов.
Настоящият главен прокурор Сотир Цацаров заяви преди изслушването, че както и досега няма да има чадър над депутатите, които биха го избрали за председател на Антикорупционната комисия, нито над когото и да било друг. Ето и аргументите му да приеме номинацията:
„Комисията има потенциал, защото считам, че по някакъв начин мога да допринеса затова тя да получи това място, което ѝ отрежда законът. Промените в работата, които бих предложил, ще бъдат предмет на концепцията. При всички случаи смятам в самата концепция да предложа съвсем конкретни и прагматични неща, които са свързани с работата на комисията, и които при всички случаи ще бъдат свързани с това тя да бъде, ако може да ми позволите да използвам тази дума „събудена“ от състоянието, в което се намира сега“, каза Цацаров.
„Стремежът ми ще бъде за конкретни и прагматични предложения. Мога да гарантирам едно - ще направя максимума, на който съм способен, за да го направя. Ако успея, добре, ако не успея, вие ще сте първите, които ще го констатирате“, добави той.
Конкретните мерки за промяна на работата на КПКОНПИ Сотир Цацаров ще представи по време на изслушването в парламента. На въпрос дали се притеснява от корупционни скандали, той отговори, че до момента няма забележки към имотните му и данъчни декларации.
Очаква се кандидатурата на Цацаров да бъде подкрепена и от цялата ПГ на ГЕРБ.
Номинациите за нов председател на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество остават две - на сегашния главен прокурор Сотир Цацаров и на депутата от партия "Воля" Симеон Найденов.
До изслушването на Цацаров от ПГ на "Обединени патриоти" се стигна, след като вчера лидерът на НФСБ Валери Симеонов каза в парламента, че номинацията на Цацаров не е била обсъждана с партията:
„Ще го изслушаме и чак тогава ще можем да вземем решение. Мисля, че така е редно“.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова заяви, че няма недоразумение между ГЕРБ и „Обединените патриоти“ при издигането на кандидатурата на Сотир Цацаров:
„Не беше възможно всеки един народен представител от двете парламентарни групи да се подпише под това предложение, но наистина кандидатурата е консенсусна“.
Очаква се позиция по избора на председател на Антикорупционната комисия да оповестят и от парламентарната група на БСП.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..