Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристическият бизнес - против поскъпването на минималната застраховка за туроператори

Снимка: Министерство на туризма
Министерството на туризма започва дебат за повишаване на минималната професионална застраховка за туроператори. Темата бе обсъдена в рамките на Националния съвет по туризъм, който се проведе в курортния комплекс Боровец. 

Застраховката „Гражданска отговорност на туроператори“се сключва задължително от лица, извършващи туроператорска дейност, съгласно Закона за туризма и Наредбата за условията и реда за сключване на задължителна застраховка, покриваща отговорността на туроператора. От министерството поясниха, че темата е актуална след фалита на “Томас Кук”.
Застраховката предпазва клиентите при неплатежоспособност на оператора 
Застраховката е задължителна за всеки туроператор и дава възможност на клиентите му да възстановят заплатени суми по договор в случай на неплатежоспособност и несъстоятелност на туроператора. 

Двете браншови организации на туроператорите - Асоциация на българските туроператори и туристически агенти /АБТТА/ и  Българска асоциация на туроператорите /БАТА/ изработиха обща позиция срещу предложеното увеличение. 

Увеличението се предлага без анализ

Даниела Стоева - председател на АБТТА посочи, че на този етап няма необходимост от повишаване на минималната застраховка:

"Смятам, че не е направен въобще анализ на туристическия пазар, тъй като по-голямата част от тези туроператори, чиято основна дейност е входящ туризъм и то по модела "бизнес то бизнес", т.е. това са туроператори, които не продават пакети на крайни клиенти и съответно не формират оборот, който подлежи на застраховка. По нашето законодателство тези туроператори са задължени да сключват тази застраховка, за да получат лиценз и да бъдат регистрирани, да имат право да извършват тази дейност.

Тази застраховка е излишна, с нулев риск за застрахователя и генерира доста добри печалби за застрахователните компании, без да поемат някакъв риск, тя не служи за нищо на тези туроператори, смята Стоева.

Българският потребител - сред най-добре защитените

"Българският потребител реално е един от най-защитените в Европейския съюз, тъй като ние застраховаме около 50% от годишния оборот, формиран по отношение на пакетните пътувания, докато средно в другите европейски страни застраховката е от порядъка на 10 до 30% от оборота. Така че в това отношение ние имаме доста добра защита", подчерта тя.

Повечето туроператори правят допълнителни застраховки на своите клиенти като застраховката "Живот" и "Отмяна на пътуване", допълва Светла Атанасова - председател на Българска асоциация на туроператорите.

"Естествено има и случаи, когато туроператор, който е регистриран върху минималната застраховка, злоупотребява, събира пари или аванс за осъществяване на скъпи екскурзии, които след това не ги реализира. Но тук говорим за икономическа измама, а не за реално действие на застраховката отговорност на туроператора". 

Не всички застрахователи предлагат професионална застраховка за туроператорите, изтъква Светла Атанасова. "При колегите, които основно работят продажба на самолетни билети, там е само един застраховател, който прави застраховката, което не е нормално на пазара да е така."

Допълнителна тежест за бизнеса

Повишаването на минималната професионална застраховка за туроператори ще бъде допълнително утежнение на бизнеса, предупреждава Даниела Стоева от Асоциация на българските туроператори и туристически агенти.

Дали вдигането на застраховката ще рефлектира върху цената на туристическите пакети, които предлагат туроператорите, прогнозира Светла Атанасова от БАТА. "Естествено, че ще рефлектира. В крайна сметка всички разходи се включват в туристическите пакети. Нормално."

Темата за необходимостта от повишаване на минималната застраховка бе повдигната и на заседанието на Парламентарната икономическа комисия, която гласува на първо четене промените в Закона за Туризма. 

Аргументите "за"

"От 3 хиляди и 500 вписани туроператори и туристически агенти в Националния туристически регистър над 1 800 са с минимална застраховка от 25 хиляди лева, която по никакъв начин не би покрила претенциите на ползвателите, така че със сигурност би следвало да се помисли в тази посока. Също и като критерии да се обмисли възможността, свързана с оборота на съответните туроператори и туристически агенти, с оглед максимално гарантиране на правата на потребителите", обосновава се  министърът на туризма Николина Ангелкова.

Темата на Мила Младенова слушайте и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03