В албанската столица Тирана започна 15-ата световна среща на българските медии. Фокусът на форума тази година е „Медии и национални приоритети“.
Събитието събра български медии от Европа, Северна и Южна Америка:
"Все повече желание имат хората да общуват от всички страни, където се говори, пише или показва на български език, независимо каква е тяхната историческа съдба. Няма значение, те са българи навсякъде", каза генералният директор на БТА и председател на българските медии по света Максим Минчев.
Причината тази година мястото на срещата на българските медии да бъде именно Тирана е, че от две години в Албания е признато българското малцинство, уточни Минчев:
"В районите на Голо бърдо нагоре и на Корча - това са три анклава, в които се говори, че живеят 100 и 170 000 етнически българи".
В концертната зала към православния храм "Възкресение Христово" в центъра на Тирана фолклорни състави от различни области на Албания, съхранили българската традиция, изпълниха характерни за региона хора и песни. Нещо, което доскоро е било невъзможно, каза председателят на българското дружество в Албания Хаджи Пируши:
"Имаше много търпение, да тръгнеш между две държави да работиш, хора, политика, що са тука на Балканите. Други век сега. Сега много добре се чувствам. Накрай добихме да има малцинство у Албания".
Срещата продължава с обсъждане на темата на форума "Медии и национални приоритети" и ще продължи и утре.
Участие в дискусиите ще вземат медийни експерти, представители на академичната общност, депутати от парламентарната комисия по култура и медии, бившите министри на културата Владимир Пенев и Петър Стоянович, министърът на туризма Николина Ангелкова, журналисти от български медии от България и чужбина.
Те ще обсъждат теми като как се промениха националните приоритети на България през прехода, влиянието на медиите върху политическия избор, стратегии в областта на туризма, правото на информация и други.
Партньори на събитието са Албанската телеграфна агенция и Албанската национална телевизия. От българска страна медиен партньор е БНР.
Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, съобщи Би Ти Ви. "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни", написаха близките му. Иво Христов страдаше от неврофиброматоза тип..
Община Плевен подписа още 27 важни за Плевен и малките населени места в общината споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) за финансиране на общински проекти със средства от държавния бюджет. Един от тях е за основен ремонт и преустройство на сгради в "Приют за безстопанствени кучета". Общата стойност е..
Два трилиона бюджет или средно 1,26% от брутния национален доход на ЕС предлага Европейската комисия за периода 2028-2034-та година, съобщи председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен. Същевременно изчисленията по предложената схема показват, че става дума за 1.816 трлн. евро. Цифрата 2 трилиона бе обявена и от фон дер Лайен, и преди..
Моряци на гръцкото пристанище Пирея организират поредната блокада, за да не се натоварят контейнери с боеприпаси за Израел. Синдикатът на гръцките моряци, активисти на леви партии и много граждани се събират на пристанище Пирея. Имат информация, че тази вечер ще се товарят боеприпаси за Израел. Недоволните заявиха, че проверяват всички..
Богата програма с театрални постановки, литературни вечери, изложби и музикални събития обещава продуцентът на фестивала "Арт поток" в Царево и Лозенец Димитър Тодоранов. "На 18 юли ще ни гостува Мариус Куркински, който прави нещо специално за фестивала . На 19-и са "Комиците" с нов формат. Здрава Каменова ще участва в театралната..
Русия атакува Украйна със стотици дронове късно снощи и рано тази сутрин. Местните власти съобщават за една жертва и повече от 20 ранени от мирното население, както и за значителни материални щети. Парламентът в Киев гласува оставката на правителството начело с Денис Шмигал и чувствително увеличение на военния бюджет. Кремъл: Новите..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса по-високи. Август в София е с 2 градуса по-топъл и като прибавим повечето бетон, картината става по-гореща отпреди, каза климатологът Симеон Матев в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..