Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НМД поиска независима оценка на конструкцията на бъдещата детска болница

В ход е петиция за изграждането на съвременна педиатрия

Снимка: БГНЕС

В специална позиция за изграждане на детска болница в София от Националната мрежа за децата (НМД) настояват да бъде проведена нова, независима оценка на съществуващата от десетилетия конструкция на лечебното заведение.

Те искат да бъде даден отговор на въпросите дали е подходящо недовършената сграда  да бъде използвана за детската болница, както и дали е безопасна за строеж.

Правителството обяви намерение за изграждане на Национална детска болница в София по-рано тази година. Обявената обществена поръчка от Министерство на здравеопазването за избор на изпълнител обаче беше спряна заради внесени жалби от Камарата на архитектите в Комисията за защита на конкуренцията.

Очаква се и Върховният административен съд да се произнесе по казуса.

България е от малкото страни, да не кажем единствената в Европа, в която няма национална педиатрична болница. Родителите са принудени за обикалят различни здравни заведения за диагностика и лечение. Това каза Мария Брестничка от Националната мрежа за децата в предаването „Хоризонт до обед“.

Децата - сбор от органи

„В момента ние разглеждаме децата като сбор от органи – на едното място лекуваме сърцето, на другото място лекуваме белия дроб, на трето място лекуваме краката. Това е свързано с много напрежение, забавяне на процеса по диагностициране, повишена тревожност и у детето, и у родителите, свързано е и със затруднение в комуникацията между самите лекари“, коментира тя.

Брестничка посочи, че планирането как да се изгради бъдещата детска болница и обсъждането на нейната концепция трябва да включва всички заинтересовани лица.

„Решението да имаме педиатрична болница не отбелязва крачка напред заради това нарушено доверие къде, как и по какъв начин ще бъде построена тази педиатрична болница. Обжалването, което бе внесено в съда, е още един знак за това“, заяви тя.

Няма как да решаваме системни проблеми с кризисни мерки, отбеляза Мария Брестничка по повод смъртта на тригодишното момченце, за което родителите търсиха помощ в няколко болници по ред.

Петиция за набиране на подкрепа

Междувременно Кремена Кунева, по чиято инициатива неотдавна доброволци събраха средства и ремонтираха отделението по нефрология в специализираната детска болница „Иван Митев“ в София, пусна петиция за изграждането на модерна педиатрия. Зад тази петиция застават всички здравомислещи хора, защото фактите са предостатъчни, заяви Кунева пред БНР.

„Ние считаме, че в една демократична държава е важно общественото мнение да бъде поискано, взето и уважено по въпроси, които сериозно го засягат. Въпроси, чиито грешни отговори ще струват животи и ще се поправят поколения наред“, мотивира инициативата си Кунева пред „Хоризонт“.

„Да се вземе еднолично решение от Министерството на здравеопазването за строеж на чаканата от нас десетилетия национална детска болница, върху скелета на сграда, която не е просто неподходяща като височина, локация, достъпност, енергийна ефективност и куп други, а е опасна и ми се струва все още поправима грешка“, коментира Кремена Кунева.

„Вярваме, че разумът, образованието и душата на човек не може умишлено да причини това на децата ни, на децата на децата ни и на техните деца“, допълни тя.  

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58