„Мога да кажа, че този роман ми беше най-интересен за писане. Беше изключително удоволствие самото писане и откриването на нещата около романа. Например за мен беше много интересно как са живеели хомосексуалните двойки, ако е имало такива, в 30-те години, дали са били преследвани. Там открих нещо много интересно – че първият закон срещу хомосексуалните, по подобие на нацистка Германия, е бил гласуван в България през 1936 година... И че този закон е продължил да действа до средата на 50-те години“, разказа авторката в предаването „Графити по въздуха“.
В романа има реални фигури – една от тях е на голям тютюнев магнат от 30-те години. „Това е било българският петрол в онова време, основа до голяма степен на българската икономика“, допълни Коен, която е проучвала много материали за епохата, преди да се потопи в сюжета. Писателката отбеляза, че за нея е интересно да проследи как се е развивало във времето общественото мнение по горещи въпроси като хомосексуализма и насилието над жени и какво се е променило до днес.
Магията на историческия роман
През септември е излязла на гръцки език предишната книга на Леа Коен - „Рафаел“, която е била представена и на Панаира на книгата в Атина.
„Излязоха веднага доста добри отзиви. Говореше се за магия на историческия роман. „Рафаел“ започна един интензивен международен живот. За него писаха в страни, където още не е публикуван романът. В едно френско издание за книгите, много престижно списание, излезе хубава статия в една рубрика „Бестселъри, които още не познаваме“, сподели Леа Коен.
Имам сценарий и за документален, и за игрален филм по „Рафаел“, съобщи още авторката. Документалният филм вече се снима извън България. „Пълнометражен документален филм, предназначен за прожектиране в кината, не по телевизиите.“
Дали фактът, че Коен дели времето си между Швейцария, Испания и България й дава като автор предимството на страничния поглед?
„По-скоро ми дава възможност да глобализирам нещата, тъй като много често се страда от една локална фиксация. Хората смятат, че това, което им се случва, е единствено по рода си в света“, коментира Леа Коен.
Обобщения с философски привкус
Леа Коен признава, че е стигнала до фазата, в която й се иска да може да прави повече обобщения. „Между това, което ни се е случвало, това, което живеем сега и това, което би могло да ни предстои. Това е много интересна тема. Тя има и философска страна, но аз съм си поставяла винаги за цел да не отегчавам читателите с философия.“
Писателката изтъкна, че макар житейският й опит да се разпростира върху много широка територия, то емоционалният й опит е свързан предимно с България.
„И всичко, което става и е ставало в България, и което ще става в България, за мен продължава да бъде много интересно. И всъщност това, което се опитвам да направя в този нов роман, който писах година и половина, беше тази връзка между миналото и настоящето. Такава осмислена връзка може да представлява предпоставка за това, което ние искаме да правим в бъдещето.“
Цялото интервю е в звуковия файл.В 26-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от празничния пролетен концерт “65 г. Детски хор на БНР “ в Зала “България“ - Софийската национална опера и балет прибави в репертоара си чудесен нов спектакъл за малки и големи – мюзикъла..
Квартет "Кварто" ще представи своя специална програма, посветена на утрешния Международен ден на ромите. Артистите от формацията са избрали за концертите името "Циганка". Иван Пенчев, ръководител на квартета, разказа пред БНР, че се е получил по-скоро един европейски проект. "Това са произведения, които всички обичат". В основата е..
13-о издание на Фестивала на комедийния и сатиричния спектакъл се провежда в Габрово и съвсем в духа на града на хумора разсмива публиката, а и съседите, които гостуват на театралните вечери. Девет са заглавията в афиша на събитието, на което БНР е медиен партньор. Оценяват ги професионалисти, които на официална церемония утре вечер ще..
Националните награди за театрални постижения в областта на хумора и сатирата "Златен кукерикон" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в Сатиричния театър. Отличия ще бъдат раздадени в пет категории. Призът за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев е присъден на актрисата Мая Новоселска. Наградите "Златен кукерикон" ще бъдат..
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..