„Мога да кажа, че този роман ми беше най-интересен за писане. Беше изключително удоволствие самото писане и откриването на нещата около романа. Например за мен беше много интересно как са живеели хомосексуалните двойки, ако е имало такива, в 30-те години, дали са били преследвани. Там открих нещо много интересно – че първият закон срещу хомосексуалните, по подобие на нацистка Германия, е бил гласуван в България през 1936 година... И че този закон е продължил да действа до средата на 50-те години“, разказа авторката в предаването „Графити по въздуха“.
В романа има реални фигури – една от тях е на голям тютюнев магнат от 30-те години. „Това е било българският петрол в онова време, основа до голяма степен на българската икономика“, допълни Коен, която е проучвала много материали за епохата, преди да се потопи в сюжета. Писателката отбеляза, че за нея е интересно да проследи как се е развивало във времето общественото мнение по горещи въпроси като хомосексуализма и насилието над жени и какво се е променило до днес.
Магията на историческия роман
През септември е излязла на гръцки език предишната книга на Леа Коен - „Рафаел“, която е била представена и на Панаира на книгата в Атина.
„Излязоха веднага доста добри отзиви. Говореше се за магия на историческия роман. „Рафаел“ започна един интензивен международен живот. За него писаха в страни, където още не е публикуван романът. В едно френско издание за книгите, много престижно списание, излезе хубава статия в една рубрика „Бестселъри, които още не познаваме“, сподели Леа Коен.
Имам сценарий и за документален, и за игрален филм по „Рафаел“, съобщи още авторката. Документалният филм вече се снима извън България. „Пълнометражен документален филм, предназначен за прожектиране в кината, не по телевизиите.“
Дали фактът, че Коен дели времето си между Швейцария, Испания и България й дава като автор предимството на страничния поглед?
„По-скоро ми дава възможност да глобализирам нещата, тъй като много често се страда от една локална фиксация. Хората смятат, че това, което им се случва, е единствено по рода си в света“, коментира Леа Коен.
Обобщения с философски привкус
Леа Коен признава, че е стигнала до фазата, в която й се иска да може да прави повече обобщения. „Между това, което ни се е случвало, това, което живеем сега и това, което би могло да ни предстои. Това е много интересна тема. Тя има и философска страна, но аз съм си поставяла винаги за цел да не отегчавам читателите с философия.“
Писателката изтъкна, че макар житейският й опит да се разпростира върху много широка територия, то емоционалният й опит е свързан предимно с България.
„И всичко, което става и е ставало в България, и което ще става в България, за мен продължава да бъде много интересно. И всъщност това, което се опитвам да направя в този нов роман, който писах година и половина, беше тази връзка между миналото и настоящето. Такава осмислена връзка може да представлява предпоставка за това, което ние искаме да правим в бъдещето.“
Цялото интервю е в звуковия файл.На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..