Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов консултативен център по лицево-челюстна хирургия в "Св. Анна"

Д-р Константин Димов: Пионери сме в 3D принтирането на лицеви части

Методът се прилага отскоро у нас

Д-р Константин Димов
Снимка: Гергана Хрисчева
На 9 декември в Университетската болница „Св. Анна“ в София официално ще бъде открит Национален консултативен център по лицево-челюстна хирургия. Основната цел е на пациентите с по-сложни случаи да бъде оказана експертна и консултативна помощ. 

Центърът ще работи с пациенти от цялата страна. На годишната конференция "Иновации и добри практики в здравния сектор" дейността на клиниката беше номинирана за уникалните си методи за лечение чрез 3D принтиране на части от лицето.

Д-р Константин Димов e завършил стоматология, хуманна медицина и здравен мениджмънт. Член е на експертния съвет по лицево-челюстна хирургия към Министерството на здравеопазването и на Европейската асоциация по лицево-челюстна хирургия. За дейността си по изработване и заместване на увредени части от лицето с импланти клиниката в "Света Анна" е номинирана за иновации и добри практики в сектора.

"Това, което правим, не е нещо ново, но сме пионери в тази сфера, в нашата болница. Ние се занимаваме основно със заместване на увредени или липсващи костни структури и с индивидуални импланти, по-известно сред обществото като 3D принтиране на части. Ние се занимаваме и с травматизъм и с всяка една сфера, с всяко едно заболяване, което е в областта на лицето", уточни пред "Хоризонт" д-р Константин Димов от Клиниката по лицево-челюстна хирургия на болницата.

В България този модел на работа се прилага сравнително отскоро. Здравната каса не заплаща за този тип лечение на болните с увредени и липсващи кости на лицето.

"Точно поради тази причина ние се свързахме с водещи центрове в Русия и в Германия - там, където се изработват индивидуалните импланти. Ние се стремим да съкратим времето и пътя, който изминава пациентът до получаването на крайния продукт."

Един от случаите, по който лекарите са работили скоро, е свързан с пациент с туморно образувание на челюстта, който не е искал да бъде опериран по класическите методи. Преценено е, че може да се изработи индивидуален за него имплант.

"Той намери средствата, които са необходими за това нещо. И ние извършихме така нареченото принтиране на засегната кост. Пациентът се чувства добре, стабилен е", разказа д-р Димов.

Този метод е един от методите за лечение на деформации или липсващи кости.

"Той е приложим, разбира се, но не за всеки пациент. Първо ние преценяваме дали е подходящ този метод за този пациент, след което изработваме индивидуални импланти. По-хубавото е, че ние съкращаваме времето за оперативната интервенция и възстановяваме почти на 100% анатомичната и естетичната зона", допълни лекарят.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01
Деси Добрева

Деси Добрева представя предстоящото турне "Гиздава", с което ще подпомага талантливи деца

Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава".  Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти.  Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..

публикувано на 24.06.25 в 11:24
Росица Денчева получи почетен плакет от кмета на Плевен д-р Валентин Христов

Тенисистката Росица Денчева получи почетен плакет на Община Плевен

18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън".   На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски.  Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..

публикувано на 23.06.25 в 14:43
Мая Антова

Защо е важен въпросът "защо"?

Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..

публикувано на 22.06.25 в 06:01
Юлита Фъсева

Юлита Фъсева за фестивала за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music

От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..

публикувано на 21.06.25 в 08:00