Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев: В терапията с кислород се следват строги параметри

Снимка: БГНЕС
Кислородолечение на пациентите се налага, когато дишането на атмосферен въздух, който съдържа 20% кислород, не стига за поддържането на жизнените функции. Това обясни в предаването „Хоризонт до обед“ д-р Александър Симидчиев, пулмолог, началник на функционалното отделение към Медицинския институт към МВР.

"Такива случаи са хронични белодробни заболявания, хронични сърдечни заболявания, недостатъчно хемоглобин, каквото се среща при някои бъбречни заболявания. Въобще има доста широк кръг от заболявания, които налагат в кратък период да се дава кислород, за да се поддържат жизнените функции, докато може да се възстанови нормата на жизнена дейност на дадения индивид", поясни д-р Симидчиев. 

Повечето от големите болници имат централизирани системи за кислородоподаване, където кислородът се съхранява най-често в голям съд в двора и по тръби минава до отделните стаи, т.е. вътре в стаите рядко има кислородни бутилки, освен ако в дадената стая няма инсталирана кислородна инсталация и се налага пациент, който е в тази стая, да получава кислорода, поясни лекарят. 

"Със сигурност това нещо не се прави случайно. Кислородът се дава по показания и нуждата от кислород много лесно се установява. Има уреди, с които се установява нуждата от кислород и подаването на кислород е животосъхраняващо в тези случаи, просто безалтернативно е, особено в спешна болница, да има достъпно и в стаите, в които има кислород и преносим такъв, който може да бъде сложен в дадената стая", коментира д-р Александър Симидчиев. 

И двете системи са безопасни, ако се спазват правилата, уточни специалистът.

"Инструкцията, която е задължителна, е, че вътре в помещението не може да се пуши или да има открит огън. Задължително. Няма как да има открит огън в помещение, където може да се ползва кислород", подчерта Симидчиев.

Предписването на кислородолечение и прекъсването става по показания. Има критерии за включване и изключване, категоричен е лекарят.

"Такива показания са, когато нивото на кислород в кръвта е ниско и е необходимо да се добави допълнително, за да може да се осъществяват жизнените функции. Когато престане да има нужда, т. е., когато се нормализира нивото на кислород в кръвта, това лечение може да бъде прекъснато."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Митничарите на "Капитан Андреево" са задържали контрабандни електронни цигари при няколко проверки

Общо 716 контрабандни еднократни електронни наргилета са открили през последната седмица митническите служители на пункта "Капитан Андреево" при проверки на леки автомобили и автобуси, излизащи от страната. Това съобщиха от пресцентъра на Агенция „Митници“.  При един от случаите електронни цигари са открити в четири възглавници, поставени на задната..

публикувано на 04.05.25 в 14:28
Израелските сили за сигурност инспектират мястото, където падна ракета в района на международното летище

Йеменските хути поеха отговорност за ракетната атака срещу летище "Бен Гурион" в Тел Авив

Йеменските бунтовници хути (хуси) поеха отговорност за ракетата, изстреляна към израелското летище "Бен Гурион", предаде Ройтерс, като се позова на изявление на военния говорител на групировката Яхя Сария. Той повтори предупреждението към авиокомпаниите, че израелското летище "вече не е безопасно за въздушен транспорт". Сария заяви още, че..

публикувано на 04.05.25 в 14:04

Няколко слаби труса са регистрирани в Югозападна България

Три последователни, но слаби труса са регистрирани на територията на България, близо до границата с Гърция. Епицентърът е в района на Гоце Делчев. Първите два труса с магнитуд от 2,6 и 2,7 степен по  скалата на Рихтер са регистрирани  в 11,23  и 11,25 часа, а третият, който е бил  със сила 2.2 е бил в 11,40 часа. Хората в граничната зона..

публикувано на 04.05.25 в 13:49

Нефтени петна изплуват по плажната ивица в Поморие

Плажната ивица в Поморие е залята с нефтени петна, които продължават да изплуват. Замърсяването обхваща близо 3-километрова зона в района на Стария град на Поморие, включваща плажовете Колчетата, Помпата и Скаличките. Петната са трети ден по плажовете, които са изпълнени с хора, свидетелства кореспондентът на БНР в Бургас. От Регионалната..

публикувано на 04.05.25 в 13:36

"Криле за живот" - инициатива в помощ на хората с гръбначномозъчни увреждания

В над 190 държави днес се провежда световната инициатива "Wings for Life"/"Криле за живот" в помощ на хората с гръбначномозъчни увреждания. Става дума за благотворителното бягане, което е под мотото "Бягаме за тези, които не могат".  Чрез мобилно приложение всеки може да участва, независимо от местоположението си. 100% от стартовите такси и..

публикувано на 04.05.25 в 13:33

След влизане в еврозоната от банкомат теглим само в евро

От датата на въвеждане на еврото от банкомат ще можем да теглим пари единствено в новата валута. Това става ясно от секцията за въпроси и отговори, която се намира на сайта на Българската народна банка. В периода на двойно обращение операции рестото винаги ще бъде в евро. България очаква положителни заключения от докладите на ЕК и ЕЦБ за..

публикувано на 04.05.25 в 13:13

Прокуратурата разследва смъртта на 7-годишно дете в "Пирогов"

Окръжната прокуратура в София разследва смъртта на 7-годишното дете от ботевградското село Литаково, което беше прието вчера в спешната болница "Пирогов". Досъдебното производство е за причиняване на смърт вследствие на "немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляващи източник на повишена опасност"...

публикувано на 04.05.25 в 12:50