Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Елисавета Наумова: Даряването на стволови клетки не е опасно за здравето

Проф. Елисавета Наумова по време на церемония по връчване на научните награди "Питагор". Май, 2019
Снимка: БГНЕС
Доброволното даряване на стволови клетки не създава никаква опасност за човешкия живот. Най-подходящи за дарители са мъжете между 18 и 35 години. Ако те бъдат одобрени за донори, могат да даряват и до 50 години стволови клетки - благородно дело в помощ на мнозина. 

Екипът на Националната банка за стволови клетки приветства националната информационна кампания за донорството и трансплантацията, на която БНР е медиен партньор.

"Но няма как да има успех тази дейност, ако цялото общество също не помогне, защото това е една благородна дейност. Всеки, който се е допрял до такава болка, може да разбере за какво става въпрос. И тези карти, които сега се раздадоха - наистина едно улеснение за човешката страна на въпроса, тъй като нормативни документи има, но етичната и човешката страна на въпроса за нас е изключително важна", коментира пред "Хоризонт" проф. Елисавета Наумова, началник на Клиниката по клинична имунология и на Националната банка за стволови клетки. 

От страна на донорството за стволови клетки нещата са много по-лесни за решение, защото здрави хора в разцвета на своята младост могат да изявят желанието си да помогнат на свои ближни. 

"Това са хора, които имат големи сърца. Не е нужно да се сблъскаш с проблема, за да разбереш, че трябва да направиш нещо, за да помогнеш, което за съжаление е най-масовата част. И нашите кампании, когато са свързани с болен човек, тогава имат най-голям резултат", подчерта проф. Елисавета Наумова.

Хората не бива да се страхуват да станат донори, изтъкна специалистът. "Може да се вземе материал, т.е. това, което се взима на първият етап, е материал за изследване на т.нар. формула на тъканната съвместимост."

Материалът може да изпрати и по пощата, поясни проф. Наумова. 

"Попълват се едни информирани съгласия. Прави се въпросник за здравословното състояние на хората и се взимат техните координати. Най-важното е те да изявят желанието, че биха искали да станат донори и да помогнат. Няма никаква опасност за техния живот. Всичко става под лекарско наблюдение. В света са направени повече от един милион трансплантации, без да са описани някакви съществени проблеми или заболявания, които да са по-чести от това, ако не са донори", отбеляза още проф. Елисавета Наумова.

Тя смята, че трансплантацията на стволови клетки се развива добре.

"Не мога да кажа със сигурност дали броят на трансплантациите е достатъчен, за да покрие всички нуждаещи се от трансплантации. Тази година има около 33 костно-мозъчни трансплантации и около 3 са в процес на подготовка, вероятно ще се случат, ще бъдат 35-36. Това, което статистиката показва - около 100 пациента всяка година се откриват, които евентуално ще бъдат показани за трансплантация на стволови клетки", заяви проф. Елисавета Наумова.

Донорите в българския регистър са около 2 700.

"Тенденцията е добра, защото последните месеци имаме около 500 души - за щастие голяма част от тях не само дойдоха, за да бъдат донори за даден пациент, но се записаха и в регистъра. Но това, което е важно за нас е, че ние сме пълноправни членове на Световния регистър за донори на стволови клетки, където има повече от 30 милиона доброволци", обобщи проф. Наумова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20