Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Елисавета Наумова: Даряването на стволови клетки не е опасно за здравето

Проф. Елисавета Наумова по време на церемония по връчване на научните награди "Питагор". Май, 2019
Снимка: БГНЕС
Доброволното даряване на стволови клетки не създава никаква опасност за човешкия живот. Най-подходящи за дарители са мъжете между 18 и 35 години. Ако те бъдат одобрени за донори, могат да даряват и до 50 години стволови клетки - благородно дело в помощ на мнозина. 

Екипът на Националната банка за стволови клетки приветства националната информационна кампания за донорството и трансплантацията, на която БНР е медиен партньор.

"Но няма как да има успех тази дейност, ако цялото общество също не помогне, защото това е една благородна дейност. Всеки, който се е допрял до такава болка, може да разбере за какво става въпрос. И тези карти, които сега се раздадоха - наистина едно улеснение за човешката страна на въпроса, тъй като нормативни документи има, но етичната и човешката страна на въпроса за нас е изключително важна", коментира пред "Хоризонт" проф. Елисавета Наумова, началник на Клиниката по клинична имунология и на Националната банка за стволови клетки. 

От страна на донорството за стволови клетки нещата са много по-лесни за решение, защото здрави хора в разцвета на своята младост могат да изявят желанието си да помогнат на свои ближни. 

"Това са хора, които имат големи сърца. Не е нужно да се сблъскаш с проблема, за да разбереш, че трябва да направиш нещо, за да помогнеш, което за съжаление е най-масовата част. И нашите кампании, когато са свързани с болен човек, тогава имат най-голям резултат", подчерта проф. Елисавета Наумова.

Хората не бива да се страхуват да станат донори, изтъкна специалистът. "Може да се вземе материал, т.е. това, което се взима на първият етап, е материал за изследване на т.нар. формула на тъканната съвместимост."

Материалът може да изпрати и по пощата, поясни проф. Наумова. 

"Попълват се едни информирани съгласия. Прави се въпросник за здравословното състояние на хората и се взимат техните координати. Най-важното е те да изявят желанието, че биха искали да станат донори и да помогнат. Няма никаква опасност за техния живот. Всичко става под лекарско наблюдение. В света са направени повече от един милион трансплантации, без да са описани някакви съществени проблеми или заболявания, които да са по-чести от това, ако не са донори", отбеляза още проф. Елисавета Наумова.

Тя смята, че трансплантацията на стволови клетки се развива добре.

"Не мога да кажа със сигурност дали броят на трансплантациите е достатъчен, за да покрие всички нуждаещи се от трансплантации. Тази година има около 33 костно-мозъчни трансплантации и около 3 са в процес на подготовка, вероятно ще се случат, ще бъдат 35-36. Това, което статистиката показва - около 100 пациента всяка година се откриват, които евентуално ще бъдат показани за трансплантация на стволови клетки", заяви проф. Елисавета Наумова.

Донорите в българския регистър са около 2 700.

"Тенденцията е добра, защото последните месеци имаме около 500 души - за щастие голяма част от тях не само дойдоха, за да бъдат донори за даден пациент, но се записаха и в регистъра. Но това, което е важно за нас е, че ние сме пълноправни членове на Световния регистър за донори на стволови клетки, където има повече от 30 милиона доброволци", обобщи проф. Наумова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14