Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството възпитава чрез емоцията

Тоня Борисова и хлябът на българщината

Духовната мисия е като това да предеш тънка, но здрава нишка

Тоня Борисова
Снимка: Асен Великов

Тоня Борисова е писател, актриса, филмов сценарист, преподавател. Тя е член на световния елитен клуб на пътешествениците In Cruises. Мисията й е да съхранява българския дух.

"Посветих живота си на България. И това не е просто една фраза или декларация, а това е самият мой живот. От съвсем, съвсем малка имах усещането за пъстротата на нашия български свят, на духовния български свят чрез българските народни песни, които слушах по радиото", разказва в предаването "Нощен Хоризонт" Тоня Борисова.

Интересът на Тоня Борисова към фолклора е от детските й години. "Когато се възпитава в семейството отношение към българската история, към българската песен, към българските хора, към българската душевност, тази мая прави оня хляб на българщината", допълва тя.

Пред 1977 година Тоня е написала първата си книга - "Жива памет". Акцент в нея е да се пазят заветите на предците, да се пази родовата памет.

"Тази книга не беше допусната за печат в някогашното издателство "Народна младеж", което тогава беше и единственото, което даваше път на младите творци", спомня си Тоня Борисова.

Стихове за майката вместо за партията

В книгата са поместени стихове за вярата в Бог. "За Игнажден съм писала, за Богородица, молитви мои искрени, човешки, женски молитви, на майката. Нямах стихове за партията, нямах стихове за интернационализма. Това беше задължително перо в една такава стихосбирка и следователно тя по идеологически причини не можеше да излезе."

Повече от две десетилетия Тоня Борисова е работила като преподавател по български език и литература.

"И на моите ученици съм им говорила за древния дух на българщината, за българските достижения, открития, за българската литература - с този апломб, с който се преподаваше българската литература като едно от най-големите наши богатства, които имаме,  духовни. Аз усещах как у децата, младите хора се ражда едно чувство на гордост, че са българи", споделя тя.

Тоня Борисова е съавтор на книгата "Приказка за ни през 1999 година. Книгата е представена и в българските училища в чужбина.

Празници на духа

"С много от българските училища в чужбина, за да представим тази книга, аз съм правила срещи и ги съчетавам и с моите спектакли, които са посветени на съхраняването на българската родова историческа памет, на българските традиции, т.е. представила съм и мои филми в тези български училища и в българските общности. Това са едни празници на духа."

Някои от децата с български произход в чужбина пътуват и по 60 километра, за да учат в българското училище, отбелязва Тоня Борисова.

Възпитанието е по-фино дело от обучението

"Това го видях в Залцбург. И с такъв интерес, с толкова огън в очите тези деца се събират да учат в българското училище. Те там са една България. И ги виждах как всяко едно сърчице, всяка една душа детска - запалена от учителите, които работят с тях, работят с много ентусиазъм и с посветеност. Това са мисионери, абсолютни и възпитават българи, защото обучението е едно, а възпитанието е нещо много, много, много по-фино, защото се работи с душата". 

Да бъдеш българин означава да познаваш онези моменти в историята на своя род, в които са се постигнали нови хоризонти, нови върхове, смята Тоня Борисова.

"А в българската история има безкрайно много върхове, има и падения, но никога няма отказване от българщината от старите наши поколения, от които са сложени темелите на този народ."

Спектаклите й подхранват родолюбието. Тя е автор на повече от 50 спектакъла. Проектът "Пътеки към душата на България" изпълнява вече около 20 години.

Духовната мисия - да предеш тънка и здрава нишка 

"И като педагог, и като актриса, и като писател винаги съм си представяла моята работа, моята мисия като предене. Защо като предене, защото от голямата къделя на българското с много любов не само аз, а всички, които сме се посветили на това, предем тънката му здрава нишка, читава нишка и я предаваме от сърце в сърцето, и от душа в душата, на децата на внуците си, дай Боже и на правнуците", казва още Тоня Борисова пред "Хоризонт".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13