Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли криза в детското здравеопазване

Д-р Мирослав Ненков и д-р Стойчо Кацаров пред БНР

3
Детска болница "Проф. д-р Иван Митев" в София
Снимка: Ани Петрова

"Проблемът е, че нашата система на здравеопазване представлява един много хубав инструмент за въздействие върху политическата власт, която и да е тя". Това каза пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. Според него политическата власт не умее да изказва мислите си и нуждите пред обществото:

"Ако има нужда да бъде закрита болница, с цел да се подобри ефективността на регионалното здравеопазване, това няма да бъде обяснено добре на хората и те ще се разсърдят много", обясни д-р Ненков в предаването "Неделя 150".

По думите му, за да има коренна промяна в здравеопазването, се изисква силен политически лидер - като воля и като решителност.

Според него оптимизирането на разходите е първото, което трябва да се направи, за да се види, че промените тръгват в правилна посока.

Д-р Мирослав Ненков коментира: "Ако държавното ръководство е склонно да инвестира в чуждестранни контролни органи, които да контролират нашата здравна система, те ще си върнат парите многократно". Според него е много просто да бъде хванат някой, който злоупотребява с фиктивни хоспитализации, "стига някой да иска това, а и да го може".

По думите на д-р Ненков е логично това, което се случи с педиатрична болница, която спря прием на пациенти, след като напуснаха двама анастезиолози, дни след трагичния случай с 3-годишното дете: "Изляха се купчини плювни върху педиатрията от хора, които нямаха достатъчно информация и обясняваха какви са некадърници лекарите в детската болница, и анастезиолозите си взеха шапките и си заминаха. А щом няма определен обем специалисти от дадени специалности, дадена структура не може да функционира".

Д-р Стойчо Кацаров - председател на Център за защита правата в здравеопазването, коментира, че случващото се в детската болница е проблем:

"Слагам общ знаменател на протестите на педиатрите през годината и инцидента с починалото 3-годишно дете. Общото е липсата на промени в здравната система, липсата на добри управленски решения през последните 10 години и липсата на такива за педиатричната помощ. Макар, че законът е извел като приоритет оказването на медицинска помощ на деца, този приоритет може да бъде видян частично в доболничната помощ, но в болничната - не може да бъде видян изобщо", категоричен бе той и уточни, че едни от най-подценените, като финанси, медицински дейности - това са болничните дейности, които се изпълняват върху деца.

"Лечението на деца е най-ниско платено от всички други медицински дейности в болничната помощ", добави д-р Кацаров.

Цялото интервю на Явор Стаматов с д-р Мирослав Ненков и д-р Стойчо Кацаров в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без реформи

Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..

публикувано на 20.02.25 в 14:23

ЕС може да пренасочи средства от Кохезионния фонд

"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната.  Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..

публикувано на 20.02.25 в 14:22
Христо Гаджев

Управляващите с проектодекларация за забрана на изпращането на български военни в Украйна

Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..

публикувано на 20.02.25 в 14:04
Даниел Бенатов

Проф. Бенатов, Киев: Повечето украинци разглеждат Зеленски като символ на съпротивата

Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз.  Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война.  Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..

публикувано на 20.02.25 в 13:40
Андрей Ковачев, ГЕРБ/ЕНП

Андрей Ковачев: В ЕС по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни

Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..

публикувано на 20.02.25 в 13:26

Изявени културни дейци получиха ордени от президента

Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..

публикувано на 20.02.25 в 13:25