Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Простихме се със Стефан Данаилов

| обновено на 02.12.19 в 19:30
10
Снимка: Ани Петрова


Хиляди хора се стекоха в Народния театър "Иван Вазов", за да отдадат последна почит на великия български актьор Стефан Данаилов, който почина в сряда, ненавършил 77 години.

Да си вземат последно сбогом с него се събраха политици, актьори, негови студенти през годините и много почитатели.

Актрисата Силвия Лулчева, коята е нагова студентка, прочете слово от името на всички ученици на Данаилов, в което му благодарят за смелостта да поведе млади хора към изкуството.

По време на поклонението, което продължи часове, негови студенти се редуваха на почетен караул до ковчега.

Ненчо Илчев е от първите випуски на актьора:

"Толкова много любов ми е дал в годините, на мен, на своите студенти, на хората около себе си. Голям, много голям човек, рядко се раждат такива хора. Като че ли Господ го прати да прави щастливи толкова много студенти, толкова хора около себе си. Жалко. Малко са такива хора."

"Човек, който е над всичко. Такъв беше Ламбо. Ламбо беше един достоен, искрен. Дреболиите него не го интересуваха. Двамата с Гриша Вачков - чисти хора" каза актьорът Славчо Пеев.

"Много красиви има и много талантливи има, но той е посочен. Каза: "Не ме жалете. Живял съм както трябва". Щурчо. Прекрасен, талантлив, обичлив", отбеляза Татяна Лолова.

Президентът Румен Радев:

"Много е трудно да вкараме Стефан Данаилов в някакви рамки, за да го опишем с думи, огромният му принос към българскиото кино и театър, безрезервната му любов към хората, безкрайната отдаденост на неговите ученици. За мен той беше и човешкото лице на българската политика".

"След такава загуба просто трябва да замълчим. Вечна му памет", каза Марин Янев.

Хората споделят, че загубата за българската култура е огромна и че актьорът е живял достойно и пълноценно.

В градинката пред театъра е показана изложбата, която преди две години съпътстваше биографичната книга на Стефан Данаилов. Тя показва кадри от филмите “Дами канят“, “На всеки километър“, “Търновската царица“, "Топло", "Черните ангели".

В дългогодишната си творческа кариера Данаилов е изиграл повече от 150 роли в киното, театъра и телевизията, които му носят множество български и чуждестранни награди. Той беше професор в НАТФИЗ, депутат в няколко парламента от левицата и министър на културата в правителството на Сергей Станишев.

В периода 1981 - 1989 година Стефан Данаилов води радиошоуто на програма „Христо Ботев“ на БНР „Звезди посред бял ден“. В него актьорът пародира Ален Делон като домакин, на когото гостуват звезди от цял свят.

В звуковия файл можете да чуете фрагмент от предаването.

Репортаж от поклонението можете да чуете от звуковия файл.

Поклон пред паметта му!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25
Толедо, Централна Испания, 17 юли 2023 г.

Над 500 замъка се продават в Испания

Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро.  Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..

публикувано на 22.02.25 в 21:22
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Състоянието на папа Франциск остава критично

Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност".  Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..

публикувано на 22.02.25 в 20:59

Лучо Корси ще представя Италия на "Евровизия"

Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..

публикувано на 22.02.25 в 20:39

Пограничните общини Свищов и Зимнич очакват близо 1,5 млн. евро за предотвратяване на наводнения

Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения.   Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..

публикувано на 22.02.25 в 20:27