Премиерът Бойко Борисов участва в 25-ата конференция по измененията на климата, която се провежда в Мадрид. До 13 декември представители от близо 200 държави ще обсъдят последните детайли по правилата за прилагане на Парижкото споразумение. Лидерите на страните от ЕС ще обсъдят важни въпроси, налагани от климатичните промени и опазването на околната среда, които са сред приоритетните теми за целия ЕС.
"Аз ще се опитвам да защитавам и нашите въглищни централи и някои вредни производства, които имаме, за съжаление. Но те казват друго: „Мислете първо за продължителността на живота. За 5 или 10 000 души може да намерите работа, но когато имате най-високата смъртност заради мръсния въздух и това, което бълват тия комини…“, каза премиерът преди да отлети за Мадрид.
В предаването "Нещо повече" по "Хоризонт" Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа", коментира:"На тази територия - мините и тецовете - работят около 15 хил. човека, но покрай тях съществуват около 200 хил. души. Това значи, че, ако там нещо се направи прибързано, то ще остави без хляб, ще обезлюди Старозагорска, Хасковска, Ямболска, Сливенска, Пловдивска и Пазарджишка област. Тези 5-10 хиляди (посочени от Борисов - бел.ред.) е някакво число, хвърлено във въздуха, а разликата е два пъти. Премиерът много добре знае за какво става дума", каза Манолов и уточни, че инсталациите в ТЕЦ "Марица-изток 2" и в т.нар. "американски централи" отговарят на всички изисквания за незамърсяване на въздуха:
"Тези три централи произвеждат между 40 и 60% от нашето електричество и осигуряват енергийния баланс в пиковите часове по начин, по който не може да бъде направено от никакви други електрически централи".
Според Манолов това производство на енергия е 100% българско - от суровините до крайния продукт. По думите му енергийната независимост на България няма друго решение - "дори да искаме да внесем ток, няма откъде, а и цената му ще е съвсем друга", категоричен бе той.
"За страните, които произвеждат повече енергия от въглища, като България, преходът към климатична неутралност ще изисква по-високи нива на инвестиции и активни мерки в социалната сфера", каза днес премиерът Бойко Борисов на откриването на конференцията за климата в Мадрид.
Пред БНР Десислава Минкова от "Гринпийс" коментира, че тези думи на Борисов са интересни, защото такива думи не сме чували при изявленията му в България:"Преходът от зависимостта от въглищата ще е труден заради липсата на адекватни и навременни мерки. Докато продължаваме да говорим за това колко зависима е българската енергетика от изкопаемите горива, в частност въглищата, и колко е важно да продължим да произвеждаме енергия от въглища, няма как тази зависимост да намалее".
По думите ѝ България, на европейско ниво, може би е единствената държава, в която разговорът за тази зависимост не е започнал и не се виждат изгледи да започне да се води. "България е и единствената държава с въглищни региони, която не е част от платформата "Въглищни региони в преход", стартирана от Европейската комисия в края на 2017-а година", уточни Минкова.
Димитър Манолов и Хасан Адемов за оставката на социалния министър Бисер Петков
"Бисер Петков е подготвен човек, не е от тези, които блъскат по масата", каза Димитър Манолов. Според него Петков е бил отстранен от поста министър на труда и социалната политика заради неразбирателство с тесен кръг министри. По думите на Манолов има един министър, който е достатъчен, за да бъде махнат Бисер Петков от поста му.
Според синдикалния лидер посочената от Бойко Борисов за заместник на Петков, Деница Сачева, е експерт, но Министерството на труда и социалната политика се занимава с много и то много специфични неща. "Ще се опитваме да ѝ помагаме, въпросът е тя колко ще има желание да си сътрудничим", каза Манолов и пожела успех на Сачева.
Според депутата от ДПС д-р Хасан Адемов, председател на парламентарната комисия по социалната политика и бивш социален министър, никой не се съмнява в експертните качества на Бисер Петков, но безспорно е, че премиерът е този, който има право по всяко време да поиска и да получи оставката на който и да е министър.
По думите му е важно министърът да е експерт, но и да може да обясни политиките, които провежда.
"Бисер Петков трудно можеше да се впише в ролята на човек, който обяснява, защото е по-възприеман в експертните, отколкото в масовите среди. Но никой не може да го обвини, че е популист. Никога не е прибягвал до този, понякога позволен за политиците инструмент".
Адемов заяви, че Бисер Петков няма подкрепа от политиците, защото той не е политик. Според него, ако и Деница Сачева не получи подкрепата на депутатите от управляващото мнозинство и на социалните партньори, трудно може да разчита на обществена подкрепа:
"Трудно може да ускори темпото на реформите. За да можеш да прокараш непопулярни мерки, трябва да си убеден, че имаш солидна политическа подкрепа - както от правителството, така и от парламентарната група". Непопулярните мерки водят до недоволство, коментира той.
Интервютата на Диана Янкулова с Димитър Манолов, Хасан Адемов и Десислава Минкова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.
Макар и с известно закъснение започна процесът срещу шестимата българи във Великобритания, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Все още обаче няма какво повече да бъде съобщено от Централния наказателен съд - Олд Бейли в Лондон, предаде нашият кореспондент Веселин Паунов. Подсъдимите са първоначално арестуваните петима миналата година Орлин Русев,..
В очакване на прекратяване на огъня между Израел и шиитската ливанска групировка "Хизбула" израелският министър на отбраната Израел Кац одобри продължаването на настъплението на север. Това се казва в официално изявление на неговия говорител. За първи път израелската армия издаде предупреждение за евакуация за центъра на Бейрут. Очаква се..
Делото срещу Доналд Тръмп за опита да се задържи на власт в Съединените щати след поражението в изборите от 2020 година бе прекратено. Това стана по искане на специалния прокурор Джак Смит, който работи по делото от две години, но реши да го спре след победата на Тръмп в тазгодишните избори. Решението е в съгласие с дългогодишна практика на..
Панагюрище ще отбележи 75-тата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище. Честванията ще се проведат от 4 до 8 декември, като през този период са предвидени поредица от културни и исторически събития. Сред тях е и международна научна кръгла маса, на която се очаква да бъде представен нов, различен прочит на Тракийското..
Победата на първи тур на изборите за президент в Румъния на Калин Джорджеску е изненада от гледна точка на социолозите. За мен лично не толкова голяма изненада , защото Румъния е поредна страна, в която се вижда т енденцията, как разочарованите от управляващите, правят нещо неочаквано за управляващите. Това се видя в изборите Грузия,..
600 години назад във времето се връщаме чрез туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански. Тя е едно от най-значимите паметници на културно-историческото наследство на България, свидетелство за ранното християнство на Балканите. Разположена е в центъра на града, тя е открита през 1989 година по време на археологически..
Фермерите не са в протестна готовност. Държим да има повторни изследвания за чума . Това каза пред БНР Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите, като уточни, че в момента участва в среща във Велинград с министъра на земеделието, кмета на общината, представители на БАБХ и собствениците на овцете. "Искам да..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..