„Когато бях в 6-и клас забелязах, че всички момичета се тълпяха около един съученик, който свиреше на китара в двора, докато ние ритахме топка. Прибрах се вкъщи и открих китарата на баща ми, така започнах да се уча да свиря“. Така Пепи Писарски, музикант и основател на група „Атлас“, върна с усмивка лентата назад в предаването „Нощен Хоризонт“.
„Животът ни е много пъстър и е хубаво човек да не се затваря в една цветова гама. Всеки трябва да дава максималното от себе си и да прави добро, да бъде добър“, категоричен е Писарски.
„Музиката е някъде около нас“, вярва той:
„Някои хора успяват да я доловят и да им зазвучи в главата. Имам щастието да съм от тези хора… Аранжиментът може както да съсипе една песен, така и да я направи хит. Текстът е неразривна част от песента, а аз предпочитам той да бъде написан, след като е направена музиката“.
Според музиканта едно от най-трудните неща е да бъдеш оригинален:
„И винаги се плаша дали някой друг вече не се е сетил за дадена тема“.
По думите му огромната грешка на младите изпълнители е, че записват първите си песни само на английски език:
„Добре е да имат вариант и на български, за да останат в културния спомен на страната ни. Удовлетворението да направиш песен на собствения си език и тя да се пее от всички в публиката е огромно. Езикът ни е труден за песни, но овладееш ли го, това е залогът за успех сред собствената публика“.
„Личният вкус е страшно важен, важна е и трезвата самооценка“, убеден е Пепи Писарски:
„Не е хубаво човек да се повтаря. Докато дишам, ще пробвам различни посоки, различни стилове. Мелодичността е нещото, на което много държа. Искам да правя красива и ясна музика, добре запомняща се мелодия“.
Пепи Писарски е категоричен, че липсата на повече българска музика в ефира, ощетява културната ни идентичност и езиковата ни култура:
„Музикалният пазар в електронните медии е контролиран над 85%. Българската музика е между 6-8%, това е унизително за една свободна държава. Губи се време, губят се творци, губи се мотивация за създаване на нови песни. Националното производство трябва да бъде подкрепено“.
Най-новата песен на „Атлас“, в компанията на трио „Вива“, е „Чака ни дълъг път“:
„Поводът за текста е едно мое малко пътешествие в други измерения. Имам картини, спомени, цветове и знам какво беше. Опитал съм се да споделя това“.
Интервюто с Пепи Писарски можете да чуете в звуковия файл.
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..