"Ако бях роден в Париж, нямаше да имам същия живот. Роден съм в Гренобъл, в една планинска обстановка, среда с планинари, с голям брат, който е планинар. Това, разбира се, ме беляза и ме оформи като човек, наистина да се чувствам и да се развивам в тези големи пространства", разказа природозащитникът в предаването "Хоризонт до обед".
"В началото бях ориентиран към спорта, с амбицията да правя постижения, да се развивам в тази посока, но след това дойде един момент, в който поисках да смеся тези мои интереси към планинаната с желание да правя нещо полезно за планетата", сподели Венденбаум.
Той се чувства се комфортно в обезлюдени места. "Там се чувствам жив и богат. Възможност да изживея нещо, което е само за мен, но и за други. Не знам дали това е зоната ми на комфорт, но това е мястото, на което се чувствам добре и където се изпълвам с нещо, което ми позволява да продължавам и да действам", признава Еврард Венденбаум.
През последните 5-6 години работи на остров Сулавеси.
"Аз по-скоро търся места на планетата, които все още не са съвсем повредени, последните недостигнати, забравени места на планената, които човекът още не е изследвал. Има такива места за щастие. Работя върху Мадагаскар. Там е една такава територия - Макай. И едно друго такова място на дива природа, на първична гора - Сулавеси", обясни Венденбаум.
По думите му Мадагаскар е мечтата на всеки любител на природата - това е едно от най-изключителните места на планетата откъм биоразнообразие. Еврард Венденбаум оценява късмета си да попадне на човек, който изследва Макай в Мадагаскар.
"Това беше една мечта. Да изследваш една недокосната земя и да откриеш видове, които са нови, непознати. Работим върху това късче земя, което е 4 хиляди квадратни километра и от 2017 година е природен резерват със статут. Работим много с местните хора, защото трябва да се извърши една истинска консервация с местните хора", разказа още Еврард Венденбаум.
Той е автор на филма "СКОРСБИ - шепотът на ледовете", който представя дейността на експедиция в най-големия фиорд на Гренландия. Има промени, които са свързани с повишение на температурите от 5 до 7 градуса, подчерта природозащитникът.
"Говорим много за климатични промени. В Европа все по-често има горещини, но ние не си представяме колко това е реален процес. В Арктика това много по-лесно се вижда", коментира Еврард Венденбаум пред БНР.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Превод в ефир: Любомир Попйорданов
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..