"Ако бях роден в Париж, нямаше да имам същия живот. Роден съм в Гренобъл, в една планинска обстановка, среда с планинари, с голям брат, който е планинар. Това, разбира се, ме беляза и ме оформи като човек, наистина да се чувствам и да се развивам в тези големи пространства", разказа природозащитникът в предаването "Хоризонт до обед".
"В началото бях ориентиран към спорта, с амбицията да правя постижения, да се развивам в тази посока, но след това дойде един момент, в който поисках да смеся тези мои интереси към планинаната с желание да правя нещо полезно за планетата", сподели Венденбаум.
Той се чувства се комфортно в обезлюдени места. "Там се чувствам жив и богат. Възможност да изживея нещо, което е само за мен, но и за други. Не знам дали това е зоната ми на комфорт, но това е мястото, на което се чувствам добре и където се изпълвам с нещо, което ми позволява да продължавам и да действам", признава Еврард Венденбаум.
През последните 5-6 години работи на остров Сулавеси.
"Аз по-скоро търся места на планетата, които все още не са съвсем повредени, последните недостигнати, забравени места на планената, които човекът още не е изследвал. Има такива места за щастие. Работя върху Мадагаскар. Там е една такава територия - Макай. И едно друго такова място на дива природа, на първична гора - Сулавеси", обясни Венденбаум.
По думите му Мадагаскар е мечтата на всеки любител на природата - това е едно от най-изключителните места на планетата откъм биоразнообразие. Еврард Венденбаум оценява късмета си да попадне на човек, който изследва Макай в Мадагаскар.
"Това беше една мечта. Да изследваш една недокосната земя и да откриеш видове, които са нови, непознати. Работим върху това късче земя, което е 4 хиляди квадратни километра и от 2017 година е природен резерват със статут. Работим много с местните хора, защото трябва да се извърши една истинска консервация с местните хора", разказа още Еврард Венденбаум.
Той е автор на филма "СКОРСБИ - шепотът на ледовете", който представя дейността на експедиция в най-големия фиорд на Гренландия. Има промени, които са свързани с повишение на температурите от 5 до 7 градуса, подчерта природозащитникът.
"Говорим много за климатични промени. В Европа все по-често има горещини, но ние не си представяме колко това е реален процес. В Арктика това много по-лесно се вижда", коментира Еврард Венденбаум пред БНР.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Превод в ефир: Любомир Попйорданов
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
ЕС се е превърнал в един отвратителен и уродлив аналог на бившия Съветски съюз. Това заяви пред БНР Виктор Папазов, депутат от "Възраждане". Искра..