Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Маринов: Идва много силна вълна от млади творци

| обновено на 04.12.19 в 16:47
Димитър Маринов
Снимка: Личен архив

„Идва една много силна вълна от млади творци – с много интересно въображение, с много интересно разбиране“, каза пред БНР актьорът Димитър Маринов. Той се обърна към колегите си от неговата генерация:

"Махнете пръта от колелата на тези млади хора. Ние им даваме само това, от което те имат нужда. Оставете ги да бъдат луди, оставете ги да правят грешки. Ние може да ги напътстваме, да им помагаме с житейския си опит, с мъдростта си, с това, което сме преживяли, но нашето време е друго, а тяхното време си е тяхно време“.

В момента Димитър Маринов е в България за своя майсторски клас. В предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“ той разказа, че броят на желаещите за участие е надминал очакванията му. „Даже трябваше да се направи трета група за възрастни и една за тийнейджъри“, добави той.

По думите му групите са разделени по опит, за да няма прекалено големи разлики. Условието за участие е единствено възрастово – 35 години.

„Не искам да правя нещата тежки и обяснителни. При нас е повече като игра, импровизация. Постепенно се влиза в материята“, посочи известният актьор и посочи идеите си за в бъдеще:

„Имаме няколко идеи, които бяха подсказани от самите студенти – от професионалисти, и от аматьори – да се разделят групите на начинаещи и напреднали. Идеята е да се направи и майсторски клас. … Имам план, ако това продължи догодина, да направим и специален клас, концентриран на кастинг“.

Не искам хората да ме виждат като някаква звезда, сподели Димитър Маринов и добави: „Искам да ме виждат такъв, какъвто съм си. При мен промяна няма. От друга страна е удоволствие да виждаш как хората са благодарни за нещо, радват ти се. Това е невероятно усещане“.

През януари в САЩ Димитър Маринов ще постави мюзикъла „Магьосникът от Оз“, където е режисьор, но ще прави и хореографията му:

„Това е едно огромно училище за изкуства, в което има 49 деца симфоничен оркестър. Имат около 35 деца – драма, театър, и около 45 деца с танцово изкуство. Отделно има клас от 12-13 деца, които учат техниката в сценичното изкуство – декори, осветление, звук. Това е уникално училище. Аз там вече трети път поставям мюзикъли. Аз винаги малко променям идеи, тематики в самия спектакъл, за да може да е по-близък до младите хора“.

За големия актьор Стефан Данаилов, Маринов сподели: „Той беше обединител на няколко поколения. Преди всичко той беше артист, той беше актьор, той беше учител, той беше водач и вдъхновител. Това са по-важните неща“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русе представиха книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов

В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..

публикувано на 23.02.25 в 06:20
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48