Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесно ли се сменя личен лекар, ако старият прекрати практиката си

Общопрактикуващите лекари не достигат, мнозина не записват нови пациенти

Снимка: Радио ВИДИН

Продължава тенденцията на недостиг на медицински специалисти, особено на медицински сестри и общопрактикуващи лекари, което възпрепятства развитието на първичната медецинска помощ у нас. Това сочи Доклад на Европейската комисия за здравеопазването. Като сериозен се очертава проблемът с липсата на достатъчно педиатри. Общият брой на личните лекари в страната в края на миналата година е почти 4 200. България е сред страните в Европейския съюз с най-малко общопрактикуващи лекари на човек от населението. Според Националния статистически институт на всеки личен лекар се падат средно по 1667 пациенти, което е показателно за натовареността на лекарите на фона на недостига на специалисти. 

В страната съществуват регионални диспропорции в разпределението както на лични лекари, така и на специалисти. Големият пропуск в доклада на Европейската комисия е колко от брутния вътрешен продукт отделя държавата спрямо средноевропейските нива, заяви пред "Хоризонт" д-р Георги Миндов, председател на Дружеството на общопрактикуващите лекари в София. По думите му това са под 5% при средноевропейски нива между 7 и 7,5 %.

Много лекари не записват нови пациенти

През декември всеки има възможността да смени личния си лекар. 

Д-р Евгени Крайселки има около 2900 пациенти и приема нови само, ако се роди ново дете в семейство, което е избрало него за личен лекар. Трудно е да се работи с деца, казва той.

"Затруднена е специализацията. Категорично са недостатъчни парите, които получаваме като лимит за изследвания и за консултации с други специалисти. Немалко вина има тромавата система с детските градини и изобщо училищата, които за минимална хрема връщат детето вкъщи, което е безсмислено, тъй като това натоварва и бюджета. Защото това са болнични, които спокойно може да бъдат избегнати", коментира д-р Крайселки.

Личният лекар е длъжен да уведоми пациентите, когато реши да прекрати практиката.

"Това, че те са уведомени, да речем, с някакви надписи и така нататък, на вратата на кабинета, не означава, че ще знаят, защото в момента си търсят личен лекар пациенти, на които личният лекар е прекратил практика преди две години", допълни д-р Крайселски.

Мобилно приложение

Според д-р Георги Миндов е необходимо да се направи мобилно приложение, което да позволява бързо получаване на информация за личния лекар. "За да може всеки да направи справка кой му е личният и къде е дежурното звено, с което той е сключил договор за нощем, събота и неделя, да се обръща при нужда от медицинска грижа."

През последните две години в община Девин през една година умират внезапно двама от общопрактикуващите лекари. Това оставя хиляди пациенти без възможност да изберат нов лекар, тъй като на територията на общината регистрация има само един останал лекар.

"Представете си - това е почти бедствено положение. 4-5 хиляди души да нямат общопрактикуващ лекар и да нямат възможност да изберат друг такъв след смъртта на техния", изтъкна адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право.

Част от спънките за това да има повече лични лекари се крият и в затруднените специализации, смята адвокатът.

"Непрекъснато има законодателни промени по отношение на специализациите и в частност именно специализацията по обща медицина, която се изисква, за да може едно лице да работи като общопрактикуващ лекар. Едни нормативни затруднения и чисто логистични затруднения създават препятствия, убиват желанието на младите хора да практикуват като общопрактикуващи лекари. Още повече пък да отидат в някой неособено популярен район в страната. Те се съсредоточават в големите градове", отбеляза Мария Шаркова.

Документацията на починал личен лекар

Съвсем скоро адвокат Мария Шаркова е консултирала наследник на починал лекар, тъй като не е имал информация какво да предприеме с документацията на пациентите.

"Когато става дума за общопрактикуващ лекар, който почине, неговите пациенти могат да изберат лекари, стига да има такива, дори от други райони и това се случва. И наследникът се оказа в ситуацията да не знае какво да прави с документацията, да не знае къде да я съхранява, докато някои не я изиска от него. Трябва да отбележим, че тъй като здравната информация е конфиденциална, той няма как да разбере по някакъв служебен път кой пациент при кой общопрактикуващ лекар се е презаписал, за да може да инициира изпращането на тази документация", обясни юристът.

Личните лекари прекратяват своите договори с едномесечно предизвестие до Здравната каса. Касата има време да уведоми пациентите, защото разполага с информация за всички пациенти, които са се записали при съответния лекар.

Различните гледни точки можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж напуска съда в Сайпан, 26 юни 2024 г.

Джулиан Асандж напусна съда като свободен човек

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж се призна за виновен пред американски съд за получаване и публикуване на американски военни тайни, след като сключи сделка с прокуратурата, която му гарантира свободата. Делото срещу Джулиан Асандж беше гледано в Сайпан - столицата на малката островна американска територия Северни Мариански острови,..

публикувано на 26.06.24 в 07:35
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50