Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителна инициатива за нов педиатричен комплекс в Пловдив

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Пловдивчанката д-р Елена Радева - Николова, която от 20 години работи във Франция, е сред съмишлениците на идеята за изграждане на нов педиатричен онкохематологичен комплекс в Университетската болница "Свети Георги". В момента детската клиника и спешното педиатрично отделение са едни от най-натоварените, приемат пациенти от цяла южна България и много от най-тежките случаи от страната се помещават в стара и амортизирана сграда. 

По идея на д-р Елена Радева - Николова на 12 декември във Военния клуб в Пловдив ще се състои коледен благотворителен концерт.
 

"Изкуство за живот"- това мото д-р Елена Радева - Николова и съпругът й д-р Константин Николов избират за благотворителните си инициативи, свързани с детската клиника. Двамата са завършили Медицинския университет в Пловдив и решават, че ще застанат зад каузата за подпомагане на лечението на българските деца, като през 2014 и 2015 организират две изложби в София, а с набраните средства са обновени две отделения на клиниката.

Тази година в навечерието на Коледа решихме да организираме по-мащабна проява, с която да срещнем повече съмишленици, хора, отворили сърцата си за дарителството, мотивира се д-р Елена Радева - Николова пред "Хоризонт".

"Защо е важно? Моите две деца, които в момента са на 24 и 25 години, навремето бяха лекувани в тази клиника. Сега тази клиника е горе-долу в същия си вид. Осигурява се всичко възможно и максимално, за да бъдат добри условията за лечение на децата, но тези условия вече не са съвременни, т.е. не са както в европейските клиники."

Намерението за създаване на нова сграда на детската клиника в Пловдив е да се осигури по-пряка връзка с всички необходими специалисти при заболяване на дете.

"Новата детска клиника заедно с клиниката за онкохематологични болни ще бъдат в непосредствена близост до хирургичния комплекс и това е изключително важно. И затова се полагат толкова усилия, за да се построи възможно най-бързо тази сграда. Говорим за Университетската болница, която обслужва цяла южна България и условията, в които пациентите са приети там трябва да бъдат най-добрите", допълни д-р Елена Радева - Николова.

Средствата, необходими за изграждане на нов комплекс за детска клиника, не могат да се осигурят от Медицинския университет в Пловдив. Трябва да се отпуснат допълнителни пари от държавата, но са много важни и благотворителните инициативи за подпомагане на тази кауза. Д-р Радева вярва в успеха на начинанието, защото опитът й до момента показва, че българите са съпричастни и проявяват съчувствие.

"Ние сме хора с отворени сърца. Хора, които винаги сме готови да помогнем. Болно дете, болен човек в нашето сърце винаги изисква състрадание. Смятам, че това е просто национална черта", сподели тя. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21