Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анегрет Крамп-Каренбауер в задочен дебат с новото ръководство на СДП

Анегрет Крамп-Каренбауер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерката на Християндемократическия съюз в Германия - Анегрет Крамп-Каренбауер, влезе в задочен дебат с новото ръководство на Социалдемократическата партия, с която управлява.

Според агенция Ройтерс острите й реплики срещу програмните искания, защитавани от социалдемократите Норберт Валтер-Борянс и Саския Ескен, поставят под въпрос стабилността на правителството в най-голямата държава от Евросъюза.

"Както не можеш да си малко бременна, така не можеш и да си малко управляваща. Коалицията е за доброто на страната, а не за посттравматична терапия на някои партии", каза Крамп-Каренбауер по адрес на новите си партньори, които пък са недоволни от досегашното съвместно управление с консерваторите.

Пред вестниците "Билд ам Зонтаг" и "Франкфуртер Алгемайне" тя разкритикува едно по едно исканията на Валтер-Борянс и Ескен.

На желанието им за повече инвестиции в инфраструктура и дигитализация, лидерката на ХДС отговори, че поемането на нови дългове е безмислено, когато има възможност наличните пари да се харчат по-ефективно.

На апела за повишаване на минималната заплата от 9 на 12 евро на час Крамп-Каренбауер отговори, че е работа на независими икономисти, а не на политиците да решават.

На лозунга за повече мерки в защита на климата отвърна с аргумента, че правителството прие комплексна програма по проблема едва през септември.

Въпреки острите думи, Крамп-Каренбауер не зачеркна изрично възможността за предоговаряне на коалиционното споразумение, сочи Ройтерс. Развръзката от преговорите се очаква до няколко седмици. Ако те се провалят, канцлерът Ангела Меркел ще бъде принудена да управлява без твърдо мнозинство в Бундестага или да свика предсрочни избори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фон дер Лайен и Антонио Коща потвърдиха подкрепата на ЕС за Зеленски

Председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща изразиха подкрепата си за Украйна и нейния лидер Володимир Зеленски след неговия разгорещен разговор с американския президент Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом. "Вашето достойнство е чест за храбростта на украинския народ. Бъдете силен, бъдете смел, бъдете..

публикувано на 28.02.25 в 22:39
Папа Франциск

Папа Франциск е получил пристъп на бронхоспазъм

Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..

публикувано на 28.02.25 в 21:50

Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..

публикувано на 28.02.25 в 21:24
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Белият Дом: Зеленски си тръгна по-рано след разгорещен спор с Тръмп, пресконференцията е отменена

Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...

публикувано на 28.02.25 в 20:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Зеленски не е готов за мир в руско-украинския конфликт

След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..

публикувано на 28.02.25 в 20:34
Володимир Зеленски, Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс

Разгорещен разговор между Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет

За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..

публикувано на 28.02.25 в 19:55

БНБ: Намалява печалбата на банковата система през януари

Печалбата на банковата система намалява през януари, става ясно от данните на БНБ. В края на първия месец на 2025 г. тя е 149 млн. лв., което е с 34 млн. лв. или с 18,8% по-малко от реализираната за януари 2024 г. Начислените разходи за обезценка на финансови активи са 66 млн. лв., което е с 37,7% повече от отчетените към края на първия..

публикувано на 28.02.25 в 19:48