Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

70 години от откриването на Панагюрското златно съкровище

За годишнината съкровището си е у дома - в музея в Панагюрище

Части от Панагюрското златно съкровище
Снимка: БГНЕС

Панагюрското златно съкровище е открито на 8 декември 1949 година от тримата братя Павел, Петко и Михаил Дейкови, тухлари по професия. Те разказват как през 1949 откриват случайно златни предмети. Снимка: БГНЕСВ Златния фонд на БНР се съхранява автентичен запис с разказа на тримата братя Дейкови.

Юбилеят бе отбелязан с конференция с участието на представители на институции и експерти. В Историческият музей в Панагюрище бе открита изложба „Скулптура“, посветена на 70-годишнината от рождението на големия български скулптор проф. Емил Мирчев, който участва в изработката на двете копия на златното  съкровище.

"Винаги хората са се вълнували и специалистите траколози от цял свят за мястото му, направата, дали е местно производство или е само внос. Има теории и специалисти, които застъпват и двете мнения. Винаги са се вълнували каква ръка е направила тези изящни, уникални 9 съда, които са като перла в огърлицата от съкровища на България", каза пред "Хоризонт" доц. д-р Атанас Шопов, директор на Историческия музей в Панагюрище.

В Панагюрище са създадени условия златното съкровище да бъде експонирано по много специфичен начин, посочи Шопов

"Човек да остане сам със себе си, с всеки един съд, да му се полюбува. Да го погледне как грее от витрината и възприятието е по съвсем друг начин. Някак си сакралност има, когато ти идваш тук, на място, в Панагюрище, за да видиш Панагюрското златно съкровище и това го съобщават туристите. Откакто е дошло, в последните дни при нас идват туристи както от София, така от Пловдив от други места", обясни музейният директор.

Трябва да го популяризираме това наследство, да му се радваме и да го защитаваме, допълни доц. д-р Атанас Шопов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Dafa trio - едно истинско отражение на мултикултурализма, ще зарадва публиката в "София лайв клуб"

Dafa trio е истинско отражение на мултикултурализма.  То събира една пианистка от Хонконг  - Тин Сиу Чи, един кларинетист от Сирия - Гет Алмагуут, и eдин испански перкусионист – Ерик Лареа.  Тази вечер (6 юни) музикантите ще зарадват с изпълненията си посетителите в "София лайв клуб".  Те оставиха отпечатък в душата ми, призна пред БНР..

публикувано на 06.06.24 в 11:32

Поети и писатели от РСМ на "Македонска книжовна визита" в София

С участие на 11 поетеси, поети и писатели от Северна Македония от днес до 8 юни в София ще се състои 15-ото издание на "Македонската книжовна визита". Целта е популяризиране на македонската литература и задълбочаване на македонско-българските книжовни и културни връзки. Тази година инициативата ще започне с литературния портрет на..

публикувано на 06.06.24 в 11:08

Фестивал на сръчните ръце в с. Бусинци в края на месеца

Фестивал на сръчните ръце ще се проведе в трънското село Бусинци от 28 до 30 юни. За втора поредна година в продължение на три дни майстори ще демонстрират занаяти и сръчности, а посетителите ще могат да се включат в ателиета по интереси. В пространството около Бусинската сръчкотилница ще бъдат обособени четири зони - "Сръчни ръце", "Вкусна..

публикувано на 06.06.24 в 10:25
Вълчин Даскалов -

Вълчин Даскалов - между видимия и невидимия свят на "Силата"

Вълчин Даскалов ще представи днес - 05.06, новата си книга "Силата". Премиерата на сборника с разкази ще се състои в кино "Влайкова". Даскалов е преподавател по Търговско право в УНСС и по Международно стопанско право в Икономическия университет във Виена, но има и интерес към "чисто човешките сили".  Това е втората му творба.  "Започнах да..

публикувано на 05.06.24 в 19:08

Соня Йончева: Грижата за културата и изкуството е инвестиция в новото поколение

Световна оперна звезда на върха на своята кариера и избраница на слушателите на БНР за български музикант на 2023 година, Соня Йончева присъства все по-често и категорично на родна сцена – с нови изяви и проекти като музикален продуцент и издател. След преките прожекции от кино сезоните на Кралската опера в Лондон “Ковънт Гардън“ и Метрополитън..

публикувано на 04.06.24 в 18:17
Надежда Георгиева

Надежда Георгиева и танцът с препятствията, които животът ни сервира

Изложбата "Невротичният балет на красотата и разрухата" в Гьоте институт ще продължи до 16 юни. В нея Надежда Георгиева, художник и визуален артист от Берлин, показва три творби. Те изобразяват цветя в различни фази на техния живот . "Винаги съм искала да правя креативни неща", сподели тя в предаването "Хоризонт до обед". Надежда..

публикувано на 04.06.24 в 11:34
Петър Мичев-Педро

Почина художникът Петър Мичев-Педро

Тази нощ ни напусна плевенският художник Петър Мичев-Педро. Тъжната вест съобщиха от семейството му. Плевенските художници се прекланят пред паметта му. Петър Мичев-Педро е роден в Плевен, той е един от най-успешните български художници. Негови картини са притежание на известни личности и престижни галерии.  Загубата е огромна, каза Николай..

публикувано на 04.06.24 в 09:55