Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ предлага до 2 години затвор за нерегламентирано горене на отпадъци

| обновено на 10.12.19 в 19:10
Народно събрание
Снимка: Ани Петрова

Парламентарната група на ГЕРБ внесе поправка в Наказателния кодекс, с която се криминализира нерегламентираното изгаряне на отпадъци. Част от предвидените санкции са затвор до 2 години, както и глоба от 2000 до 5000 лева.

Предлага се инкриминираме на замърсяването на атмосферния въздух чрез изгаряне на отпадъци, отработени масла или отпадъчни нефтопродукти, както и предмети от каучук, пластмаса или друга изкуствена материя в нарушение на установения ред. Това съобщи председателят на правната комисия Анна Александрова.

Съдът ще е този, който ще преценява нивото на престъплението и тежестта на наказанието, като ще се отчита степента на обществената опасност. 

Председателят на НС Цвета Караянчева допусна възможността още преди коледната ваканция парламентът да разгледа предложението горенето на отпадъци да бъде криминализирано.

"Мисля, че има смисъл в това, защото предвид на мръсния въздух, който има по градовете, ще трябва да се вземе отношение в тази посока. По правилник имаме възможност по много бърза писта да го прокараме до началото на коледната ваканция", заяви Караянчева пред журналисти.

И днес нивото на замърсяване с фини прахови частици на въздуха в София е над допустимото, показват данните от измервателните станции на Столичната община.

За изминалото денонощие официалните данни на Столична община показват превишение на нормата от 50 микрограма на кубичен метър при 5 от шестте измервателни станции в столицата. Замърсяване не отчитат единствено уредите на станция "Копитото" на Витоша. Най-високи стойности на замърсяване са отчетени от станцията в квартал "Младост". 

Днес буферните паркинги към метрото работят безплатно - част от мерките, които столична община е предприела за справяне с мръсния въздух. От ЦГМ уточниха, че общината има готовност да въведе т. н. "зелен билет", ако е необходимо.

Общината започва извънредни проверки на промишлени транспортни и битови източници за замърсяване с прахови частици, както и на строителни обекти, генериращи замърсяване. Гражданите, които използват твърдо битово гориво, са призовани да преминат към по-екологичен начин на отопление.

Инкриминирането на нерегламентираното изгаряне ще доведе до спазване на закона

В предаването „Нещо повече“ Ана Александрова, председател на правната комисия в парламента и депутат от ГЕРБ, поясни:

„Надяваме се тази мярка да доведе до поне частично замърсяване на въздуха. Нашето предложение е за инкриминиране на изгарянето на отпадъци, отработени масла, отпадъчни нефтопродукти, предмети от каучук, пластмаса или друга изкуствена материя. Предлагаме лишаването от свобода да е до 2 години и глоба от 2000 до 5000 лева, а в по-маловажните случаи предлагаме наказание – пробация и глоба до 1000 лева. Предстои предложението да бъде обсъдено… Столична община е направила над 60 проверки, контролът е много важен… Инкриминирането на нерегламентираното изгаряне ще доведе до спазване на закона... Надявам се колегите в парламента да подкрепят идеята ни за законодателна промяна“.

Телефонът на Инспектората за сигнали на граждани, когато имат сведения за горене на опасни вещества, е 02 987 55 55.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ с позиция заради писмо на Емил Кошлуков

Съветът за електронни медии излезе с позиция заради писмо на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков, което беше определено от председателя на СЕМ Симона Велева като заплаха и натиск.  Тя оповести, че Кошлуков е заплашил членовете на регулатора с прокуратура, полиция и частен съдебен изпълнител, ако не изпълнят съдебни решения за спиране на..

публикувано на 10.09.25 в 18:36
Кметът на София Васил Терзиев

Кметът: Столичните училища избират как да отбележат Деня на София – 17 септември

Кметът на София Васил Терзиев изпрати писмо до директорите на столичните училища, с което приканва учителите и учениците да се включат в отбелязването на празника на София, информират от пресцентъра на Столичната община.  "На 17 септември отбелязваме Денят на София и вярвам, че този празник, непосредствено след началото на учебната година, трябва да..

публикувано на 10.09.25 в 18:30
Комисар Владимир Димитров

Расте процентът на киберпрестъпленията, извършени с помощта на ИИ

Повишава се процентът на киберпрестъпленията, извършени с помощта на изкуствен интелект (ИИ). Това казва пред БТА старши комисар Владимир Димитров, директор на дирекция "Киберпрестъпност" към ГДБОП. Най-често ИИ се прилага при инвестиционните измами. Остава малък процентът при който ИИ се използва за престъпления, включващи сексуално..

публикувано на 10.09.25 в 18:14

Две парламентарни комисии одобриха промени в НК, насочени срещу нелегалните домове за възрастни

Две парламентарни комисии – социалната и правната, одобриха на първо гласуване внесен от Министерския съвет проект за промени в Наказателния кодекс. Той предвижда мерки срещу нелегалните домове  за възрастни хора , добили популярност като "стаи на ужасите" . С проекта се инкриминира предоставянето на социални и здравни услуги в нарушение на..

публикувано на 10.09.25 в 18:10
Президентът Румен Радев

Президентът Радев проведе телефонен разговор с емира на Катар шейх Тамим бин Хамад ал-Тани

Президентът Румен Радев е изразил безпокойство от ескалацията на напрежение в Близкия изток след нанесения от Израел въздушен удар в столицата на Катар Доха, където живеят и работят стотици наши сънародници. Държавният глава е разговарял по телефона с емира на Катар шейх Тамим бин Хамад ал-Тани, съобщиха от "Дондуков" 2. Израел съобщи за удар по..

публикувано на 10.09.25 в 17:43
Румяна Угърчинска

Румяна Угърчинска: С новия премиер Франция получава още от същото, срещу което негодува

Номинацията на такъв вид премиер обещава още от същото, а точно срещу това се мобилизира Франция , срещу това има негодувание и точно поради това падна и правителството на Франсоа Байру. Това каза пред БНР Румяна Угърчинска, френски разследващ журналист, писател и български общественик. Новият френски премиер  Себастиен Льокорню е "един от свитата..

публикувано на 10.09.25 в 17:38
Министърът на отбраната на Великобритания Джон Хийли

Британският министър на отбраната: Русия достигна ново ниво на враждебност

Британският министър на отбраната Джон Хийли беше домакин в Лондон на среща със свои колеги от така наречената група Е5, състояща се от Великобритания, Франция, Германия, Италия и Полша. Срещата беше доминирана от първото по рода си нахлуване на руски дронове в Полша.  Полша е свалила дронове над своя територия На дадена..

публикувано на 10.09.25 в 17:36