Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли раздвижване в отношенията Киев - Москва

Лидерите на Русия Владимир Путин, на Франция - Еманюел Макрон, на Германия - Ангела Меркел и на Украйна - Володомир Зеленски (отляво надясно) на първата среща Нормандската четворка след избирането на новия украински президент
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Немислимо беше да се очаква пробив от първата от три години среща при един толкова сложен въпрос, заяви пред БНР директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков относно вчерашната среща на Нормандската четворка. Президентите на Русия, Украйна, Франция и Германия се видяха в Париж, за да се опитат да намерят решение на проточилата се вече няколко години криза в Украйна.

„Самата ситуация в света не предполага за момента някакво позитивно развитие. Конфронтацията ЕС – Русия, НАТО – Русия, САЩ – Русия продължава, при това без да намалява нейната интензивност и то във всички сфери. Второ – в самата Украйна има много силни настроения срещу изобщо диалога Путин – Зеленски. От тази първа среща трудно може да се очаква нещо повече освен един старт“, обясни Кючуков в интервю за предаването „12+3“ и продължи:

„Имаме факт, не е ясно дали ще имаме процес. Това е като че ли основното, което може да се каже за тази среща. Самият факт, че тя се проведе, че Нормандският формат след 2016 г., когато беше последната среща, отново е действен и че Макрон и Меркел дадоха възможност на Путин и Зеленски да се срещнат и да разговарят директно един с друг, е позитив“.

Според него има поне 3 условия, които са необходими, за да може да се мисли за реални решения:

„Първото е възобновяването на диалога, което надявам се, че се случва. Второто е възстановяване на доверието. Третото е възвръщане на сигурността. Без тези предварителни условия, трудно може да се намерят конкретни решения на този толкова сложен проблем“.

Зеленски като че ли на този етап не можеше да се върне в Киев със споразумение, изказа мнение Кючуков и посочи какво е постигнал украинският президент:

„Той каза, че иска да възстанови диалога и на пресконференцията констатира, че диалогът е възобновен. И второ – че иска да прекрати войната. Тези договорености, които бяха постигнати в Париж – за размяна на всички арестувани лица до края на годината, за пълно примирие от началото на следващата година, да се търси разграничаване и изтегляне на въоръженията – всичко това са стъпки, които са позитивни и които като цяло вървят в посоката, която Зеленски си беше поставил. Големият въпрос е дали всичко това ще се осъществи“.

Според експерта извън политическия диалог трудно могат да се търсят решения.

„Сценарият военна победа, за която и да било от двете страни е неосъществим, надявам се е немислим. Сценарият с едностранни отстъпки от страна на Русия също ми се струва трудно приложим. Сценарият „продължаване на статуквото“ не води до нищо. Замразяване на конфликта е същото като това да се поддържа статуквото“, подчерта той.

По думите му колкото по-дълго време продължава този конфликт и колкото повече Украйна губи контакта със собствените си граждани, толкова по-трудно след това ще бъде намирането на решение. Според него и Русия няма интерес от това.

Нов етап в решаването на украинския казус

„Това е нов етап в обсъждането и решаването на проблемите с украинския казус. Новият президент Зеленски показа, че има нова визия и дава нова форма за разширяване на диалога. Има някакво раздвижване между отношения Киев - Москва“, коментира от своя страна проф. Нина Дюлгерова.

Според нея въпреки срещата на Нормандската четворка и въпреки позитивната нагласа вчера министрите на външните работи на Европейския съюз отново се обединиха около решението, че за следващите 6 месеца ще бъдат продължени икономическите санкции към Русия.

„Освен това Русия получи отказ за участие в олимпийски и в световни първенства за следващите четири години… Но през последните няколко седмици Русия постигна няколко много важни споразумения не само за нея, но и за развитието на енергийното пространство в световен мащаб. Като включим към това и срещата на Нормандската четворка, нещата за Русия се развиват позитивно“.

Интервюто с Любомир Кючуков и с проф. Нина Дюлгерова можете да чуете в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Възможно е Тръмп да не направи обръщение в британския парламент

Някои британски медии спекулират, че на Доналд Тръмп може да му бъде отказана честта да направи обръщение пред двете камари на парламента по време на държавното си посещение във Великобритания по-късно тази година.  Само преди дни френсикят президент Еманюел Макрон, който беше на тридневно държавно посещение в Обединеното кралство, беше поканен..

публикувано на 12.07.25 в 16:19

Тръмп наложи мита от 30% за ЕС и Мексико в сила от 1-ви август

Американският президент Доналд Тръмп обяви мита от 30 процента за Европейския съюз и Мексико в сила от 1-ви август. Тръмп разкри новите ставки в писма до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Мексико Клаудия Шайнбаум, които публикува в социалната си медия Truth Social. В писмата той предупреди, че ако..

публикувано на 12.07.25 в 16:06

Голям пожар във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от Атина

Голям пожар се е разразил във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от гръцката столица Атина, съобщи електронното издание на вестник "Катимерини". 150 пожарникари се борят се борят с огъня в индустриален комплекс в Лондон Гъст черен дим се издига във въздуха. Не се съобщава за пострадали при пожара, като причините за него засега..

публикувано на 12.07.25 в 15:58
Иранският външен министър Абас Арагчи (вдясно) и президентът на Русия Владимир Путин - Москва, 23 юни 2025

Путин ще подкрепи "нулево" обогатяване на уран от Иран

Руският президент Владимир Путин e заявил пред своя колега от Съединените щати Доналд Тръмп, както и пред представителите на Техеран, че ще подкрепи идеята възобновеният Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA) да включва искане Иран да спре обогатяването на урановите си продукти, съобщи в събота американското онлайн издание Axios...

публикувано на 12.07.25 в 15:51

Бури и проливни дъждове предизвикаха локални наводнения в Испания

Бури и проливни дъждове предизвикаха локални наводнения в Испания. Най-сериозни са щетите в областите Арагон и Кастилия и Леон. Властите в Арагон изпратиха в полунощ съобщение до жителите чрез системата ES-ALERT с предупреждения за опасно време. Освен това хората бяха призовани да не пътуват, както и да не влизат в мазета и гаражи. На места..

публикувано на 12.07.25 в 15:37
Заседание в Бундестага

Германското правителство се изправи пред първата си голяма криза

Точно преди лятната пауза на Бунддестага германското правителство се изправи пред първата си голяма криза. Управляващите в коалиция християндемократи и социалдемократи влязоха в остър конфликт за разпределението на местата в Конституционния съд. Какви са изпитанията, пред които се изправя новото правителство в Берлин? Кой да заеме..

публикувано на 12.07.25 в 15:34

"Коперник": Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в световната история

Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в света в историята на наблюденията според Европейската служба за изменение на климата "Коперник". В България юни 2025 г. е бил един от най-сухите месеци за последните 100 години, със сериозен дефицит на валежи и температури, наподобяващи средата на лятото. В нашата страна юни наподобяваше юли по..

публикувано на 12.07.25 в 15:12