Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При висока активност започнаха изборите във Великобритания

| обновено на 12.12.19 в 13:48
Борис Джонсън (вляво) и Джереми Корбин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британците гласуват днес в трети общи избори за последните пет години. 3322 кандидати се борят за 650 места в Камарата на общините. На много места още при отварянето на избирателните секции се образуваха опашки.

Първият екзит пол се очаква непосредствено след затварянето на избирателите секции в полунощ българско време, който ще даде някаква идея как се разпределят гласовете. Обикновено първо се огласяват резултатите в Северна Англия и това става около един час след затварянето на секциите.

Но по-конкретен резултат от изборите се очаква в петък около 9 часа сутринта българско време. Премиерът Борис Джонсън вече пусна бюлетината си в своя избирателен район Уестминстър, отивайки до избирателната секция с кучето си.

Първите съобщения са за голяма активност. Всички навършили 18 години имат право да гласуват, стига да са британски граждани или са признати за граждани на Общността на нациите (бившата Британска общност) или на Република Ирландия. Общите избори по принцип се провеждат на четири или пет години, но през октомври депутатите гласуваха за втори извънредни избори за последните две години. Това са първите зимни избори след 1974 година и първите през декември след 1923 година.

До тях се стигна след дълбока парламентарна криза, в резултат на което премиерът Борис Джонсън не успя да прокара своята стратегия за Брекзит. Въпреки че се очаква консерваторите да спечелят изборите, не е изключено да се стигне до т.нар. висящ парламент. 

Тези избори не просто ще определят кой ще ръководи страната през следващите четири години, а и бъдещето на Обединеното кралство, останало на кръстопът след референдума за Брекзит преди три и половина години. Гласоподавателите трябва да изберат 650 депутати в Камарата на общините. 

Според най-надеждните анкети се очаква торите да спечелят 339 места, което ще им даде необходимото мнозинство да съставят правителство, което евентуално би могло да прокара в парламента сделката за Брекзит на Борис Джонсън и страната да излезе от ЕС на 31 януари. Практиката през последните години обаче показа, че на прогнози много не може да се вярва, а няма и яснота за кого ще гласуват онези, които още се колебаят. Така че може да се стигне и до висящ парламент, а при това положение консерваторите трудно ще намерят коалиционен партньор.

Прогнозите дават преднина на консерваторите

Прогнозите дават около 9-10% преднина на консерваторите, но при британската политическа система това не означава задължително ясно мнозинство в парламента за партията, която води, тъй като тяхната система е изцяло мажоритарна. Това каза за БНР Илия Марков от Института за европейски политики по повод извънредните парламентарни избори във Великобритания днес. При ясно мнозинство консерваторите ще имат възможност да напуснат ЕС със сделката, договорена от Борис Джонсън, обясни той. Надеждата на опозицията пък е в многото новорегистрирани, които не са гласували на миналите избори, но:

„Основната опозиционна партия – лейбъристите, се измести прекалено много наляво и остави центъра, а във всяка демократична система изборите се печелят в центъра, а не в крайностите на политическия спектър“.

Шотландия гледа на тези избори като на възможност да реализира референдума си за напускане на Великобритания, а в Северна Ирландия също има известно разместване на пластовете. Във всички съставни части на Обединеното кралство, освен на Англия, консервативната партия не е първа политическа сила

„От години Уелс се счита за един от бастионите на Лейбъристката партия. В Шотландия е Шотландската национална партия, която се надява да предизвика втори референдум за независимост, в Северна Ирландия има локални партии, които са водещи… Това показва, че при победа на консерваторите и излизане от ЕС, първи шотландците ще отворят въпроса за нов референдум. В Северна Ирландия също не е ясно как ще отрази Брекзит…“.

Въпросът за Брекзит не дели британското общество на партийни линии, подчерта експертът. Консерваторите обаче „просто искат този въпрос да бъде приключен и, според мен, това работи в тяхна полза, тъй като голяма част от британското общество е уморено вече от този въпрос“. Един разделен парламент пък е единствената надежда на хората, които са против излизането от ЕС.

Победата на Джонсън не е гарантирана

„Победата на Джонсън не е гарантирана. Той се опитва да създаде по-позитивна визия за Великобритания, на която много анализатори отдават евентуалния му успех и това е идеята, че след като Брекзит се осъществи, това ще доведе до национално възраждане, културен и социален възход. Джонсън съвсем съзнателно се опитва да измести фокуса към външната политика, за да прикрие недостатъците на последните 10 години консервативно управление. Хората обаче не са глупави. Лейбъристите използват това и наблягат на проблемите със здравната система, със социалните помощи, с растящото неравенство“. Това коментира в предаването „12+3“ Емил Соколов, докторант по модерна британска история. 

„Той посочи два възможни варианта със съотношение 50 на 50. Първият е „висящ парламент“, при който никоя партия няма достатъчно места, за да се формира самостоятелно правителство. Най-големият проблем е, че консерваторите продължават да използват невероятно мръсни номера – фалшиви сайтове, манипулативни реклами, неща, които нямат връзка с реалността. Това стопява разликата. Вторият вариант е консерваторите да спечелят. Вярвам, че ще съберат достатъчно, за да съставят самостоятелно правителство. Това се дължи най-вече на Брекзит и на безизходицата, в която страната се намира“, допълни Соколов.

Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От "Пирогов" изписаха и последния си пациент от тежко пострадалите в Кочани

От болница "Пирогов" е изписан и последният от приетите пострадали в пожара в Кочани, Република Северна Македония. Това съобщиха от лечебното заведение. Младият мъж беше транспортиран в много тежко състояние преди два месеца заедно с други седем от най-тежко пострадалите по време на инцидента. "Всички пострадали преминаха над 30 големи по обем,..

публикувано на 15.05.25 в 16:32
Борислав Гуцанов

Стартира изпълнението на нова схема "Насърчаване на предприемачеството в Северна България"

От днес стартира изпълнението на новата схема "Насърчаване на предприемачеството в Северна България" за 60 милиона лева.  Хиляда човека ще могат да получат до 50 хиляди лева, за да стартират собствен бизнес.  Социалният министър Борислав Гуцанов анонсира и предстоящата схема за платени 6 месечни стажове за младежи, която е с бюджет от..

публикувано на 15.05.25 в 16:21
Отляво на надясно: д-р Валентин Христов -кмет на Плевен, доц.д-р Емилияна Конова и доц. Иван Малкодански - председател на Общинския съвет 

Шестима плевенчани получиха почетни отличия за принос към града

Плевен има от днес още един почетен гражданин. Кметът д-р Валентин Христов връчи званието на имунолога доц. Емилияна Конова по време на тържествената сесия на Общинския съвет по повод на празника на града. Доц. д-р Емилияна Конова е преподавател в Медицинския университет и управител на Инвитро център, през годините налага името на..

публикувано на 15.05.25 в 16:21

Комисия в ЕП одобри увеличаване на митата за някои стоки от Русия и Беларус

Евродепутати от Комисията по международна търговия одобриха увеличаване с 50 на сто на митата върху захарни изделия, оцет, брашно и животински храни от Русия и Беларус. Повишаването е по предложение на Европейската комисия. То цели да намали още зависимостта на ЕС от този вид стоки от двете държави. Сегашните мита върху посочените..

публикувано на 15.05.25 в 16:15

Недоволство в дупнишкото село Самораново заради ежедневни аварии и кална вода по чешмите

Недоволството в дупнишкото сeло Самораново расте заради ежедневните аварии по ВиК мрежата и калната вода по чешмите. Засега не се организират протести, каквито преди месеци местните правиха пред Общината в Дупница и на главен път Е-79, но може да се стигне и до това, коментират в селото. Към ВиК мрежата е присъединен и новооткритият затвор за..

публикувано на 15.05.25 в 16:03

Фотографски пленер в Габрово

Фотографи от България и Северна Македония ще заснемат усмивките на габровци по време на предстоящия в града на хумора карнавал. Фотографският пленер за първа година е част от празничната програма. В Габрово пристигат фотографи – майстори на портрета, уличната и въздушната фотография, на репортажното заснемане. В следващите три дни те..

публикувано на 15.05.25 в 15:59
Йохан Вадефул

Германия подкрепи Тръмп за повишаването на разходите за отбрана

Германия подкрепи днес искането на американския президент Доналд Тръмп за повече от двойно увеличение на разходите за отбрана в НАТО до 5% от БВП, докато Вашингтон призова за елиминиране на "слабите звена" в Алианса, причинени от липсата на инвестиции, предаде Ройтерс. "Следваме го (Тръмп) и виждаме това като ясен ангажимент от САЩ към чл...

публикувано на 15.05.25 в 15:38