Дискусията за конституционна реформа продължава вече около 10 години. Европейският съд по правата на човека, още през 2009 г. е констатирал, че главният прокурор е почти недосегаем от гледна точка на сегашния Конституционен модел. Всъщност тези неща, които ги напомняме, са едно добре забравено старо.
Това каза за БНР доц. Христо Паунов, заместник-декан на Юридическия факултет към Пловдивския университет и специалист по Конституционно право
До 2013-а година във ВКС е имало отдел „Инспекторат“, какъвто и сега се предлага в обсъжданите този уикенд промени. Отделът обаче е бил ревизиран по искане на Цацаров. При ревизията са открити проблеми, довели до разформироването на отдела, припомни той в предаването "12+3" по "Хоризонт".
„Беше превърнат в отдел, а по-късно – понижен и в сектор в един от отделите. През 2013-а година закриването на този инспекторат беше обявено за нещо като реформа, която беше направена. Сега като че ли излиза, че правим точно обратното - че трябва да приемем, че възстановяването на този Инспекторат пак е един вид реформа... Независимият прокурор ще бъде отделна фигура, няма съмнение в това, обаче въпросът опира до това как ще заеме длъжността си тази фигура, доколко са се вслушали в препоръките на Венецианската комисия. Ако погледнем препоръките ѝ – там има различни варианти за това какъв може да бъде този независим орган и кой всъщност може да бъде този независим прокурор в нашата българска правна система. Има три различни варианта, които са предложени“.
За варианта, в който главният прокурор е разследван от Главния съдебен инспектор към ВСС, е необходима поправка в Конституцията. Вторият вариант - независим разследващ да бъде шефът на Следствието, обаче също крие проблеми. Последният вариант – т. н. ad hoc прокурор, “е някак си по-приемлива, обаче и тази фигура може би трябва поне да премине през едно задължително тълкуване на Конституцията“.
Тълкувателно решение на КС може да се направи в кратки срокове, а алтернативата е да бъде направена законова промяна, която може да бъде атакувана в същия съд като противоконституционна, изтъкна експертът:
„Става въпрос за текста „Главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори - чл. 26 ал. 2 от Конституцията. Можем ли с един закон да отменим конституционен принцип? Мисля, че не“.
Конституцията ни със сигурност не е остаряла и съдържа достатъчно механизми за разделение на властите, каза той и допълни:
„Има и нещо друго - Конституцията се развива. Тя може да бъде развивана и посредствам практиката на нашия Конституционен съд“.
Идеята за внасяне на промени в Конституцията е била лансирана и преди от президента Първанов, но документ не е бил внесен.
С физическа охрана в България се пазят 198 обекта на съдебната власт, а само с технически средства - 48, каза в Пампорово главният директор на Главна дирекция "Охрана" главен комисар Георги Жеков. Днес в курорта се проведе 20-ят национален събор на служителите от дирекцията и бе отбелязана 22-годишнината от създаването й. Главен Комисар..
Израел ще изпрати делегация в Катар за преговори за споразумение за освобождаване на заложници и спиране на огъня в ивицата Газа, предаде Ройтерс, като се позова на израелския 12-ти канал. По-рано днес Израел обяви, че подготвя отговора си, след като палестинското движение "Хамас“ изрази готовност да преговаря за прекратяване на огъня в Газа,..
Пожарна аларма в самолет на Ryanair е причинила леки наранявания на 18 души. Шестима от тях са били откарани в два медицински центъра. Инцидентът се е случил малко след полунощ, докато самолетът е бил на земята на летището в Палма де Майорка. Машината е трябвало да излети за Манчестър, Великобритания. Въпреки първоначалните съобщения за..
Под контрол е горският пожар, който застраши кърджалийското село Звезделина. На терен са 6 пожарни автомобила с 21 огнеборци. Участват служители на Горското стопанство и доброволци. Огънят избухна в труднодостъпна местност, а горещото време и вятърът през целия ден разпалваха пламъците на различни места. Според информацията до..
С шествие в центъра на София приключи протестът в защита на българския лев. По целия маршрут имаше засилено полицейско присъствие. В началото на протеста участниците блокираха движението по столичния бул. "Цар Освободител". Протестиращите настояха за запазване на лева, провеждане на референдум за еврото и за оставка на правителството...
В Гърция арестуваха всички служители на митнически контрол на граничен пункт с Албания. Обвинени са в корупция и изнудване. Отделът за борба с организираната престъпност разследва случая. Всички служители на митницата "Мавромати" с Албания са арестувани. Специализираната полиция е следила няколко месеца с камери и звукови записи..
Протестиращи срещу еврото нападнаха екипа на Българската национална телевизия по време на отразяването на шествието, което започна от триъгълника на властта. Полицията помогна на репортера Карина Караньотова и на оператора Миглена Гайдарова, които бяха обградени от протестиращите по време на вечерната емисия новини. За поредна вечер в..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..