Най-дългите разговори за климата, организирани от ООН в Мадрид, приключиха с компромис, но решения се очакват в края на следващата година.
След две седмици обсъждания и допълнителни два дни за разговори изтощените представители на близо 200 държави постигнаха съгласие по основния въпрос- да се ограничи замърсяването с въглеродни емисии.
Двигател на тази договореност е Европейският съюз, подкрепен от държави от Африка и Латинска Америка.
До следващата конференция за климата, която ще се проведе в Глазгоу в края на 2020 година, всички страни трябва да представят ревизирана версия на ангажиментите си към намаляване на замърсяването и действията за опазването на околната среда.
Обобщението направи министърът на околната среда на Чили и председател на Конференцията в Мадрид Каролина Шмит:
“Трудно е, но си заслужава. Надявам се, че целият усилен труд, който хвърлихме през последните две седмици, си струва“.
На този етап около 80 държави са ограничили замърсяването.
Но при най-големите замърсители - САЩ, Бразилия, Индия и Китай досега не се отбелязва промяна в намеренията.
Гутериш изрази разочарованието си
“Международната общност пропусна възможността да покаже по-големи амбиции за смекчаване на климатичната криза“ - с тези думи генералният секретар на ООН Антонио Гутериш изрази разочарованието си от международната конференция за климата в Мадрид.
Двуседмичният форум с участието на близо 200 държави приключи днес без конкретни ангажименти за по-скорошно орязване на парниковите емисии.
Според източници на агенция Ройтерс основната причина за провала е била съпротивата на водещи замърсители като Съединените щати, Китай, Бразилия и Австралия.
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да възобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов, предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..