В началото на декември в София стартира официално първият правен инкубатор в Източна Европа.
Програмата подкрепя 13 настоящи или скоро завършили студенти по право и адвокати, които показват ангажираност към социалната справедливост. 12 от тях са с ромски произход. В продължение на 18 месеца те ще работя с петима ментори - адвокати и съдии. Целта е в края на програмата участниците да създадат устойчиви юридически практики, чрез които да осигуряват равен достъп до правни услуги за физически лица, семейства, малки фирми и хора от маргинализирани групи.
Успешен старт
"Правният инкубатор е инициатива, която дава възможност на млади юристи да стартират успешно своята адвокатска практика и да се обърнат към това да имат по-добри комуникации с клиентите от една страна и с институциите, с които адвокатът работи от друга", обясни в предаването "Хоризонт до обед" адвокат Даниела Михайлова.
Университетското образование обикновено подготвя доста добре юристите на теоретично ниво, но когато започне практическата работа, се оказва, че младите колеги се сблъскват с доста трудности от практически характер, посочи тя. "От една страна практическата страна на работата, от друга страна бизнес уменията, които са необходими, за да се въведе успешно и да се развие една адвокатска практика."
Практически познания
Правният инкубатор помага на специалистите да получат практически знания за упражняване на професията и да получат бизнес умения.
"Два бяха основните критерии за избор на участници в инкубатора. Първият - да се спрем на хора, които действително в своите мотивационни писма, с които кандидатстваха, са обявили своята ангажираност към социалната справедливост и желанието си да работят с хора със средни и ниски доходи, защото на практика това е една огромна група хора, които в противен случай остават без достъп до правосъдие. Това е голям минус за самите хора и освен това е минус и за правосъдната система, защото когато един човек се явява в съда без правна защита, това затруднява и съдебния състав", коментира Даниела Михайлова.
При набирането на кандидати за правния инкубатор не са залагани критерии за етнически произход, уточни тя.
Недостъпна ли е юридическата професия
"Просто така се получи, че повече от кандидатите за участие в инкубатора бяха студенти и завършили юристи роми, докато при менторите на практика е обратното. При менторите имаме само една колега от ромски произход, а те са общо пет. И това на практика е още едно доказателство - трудно се пробива в професия като юридическата, особено в адвокатските практики, ако няма подкрепящо крило, което по някакъв начин да ти даде успешен старт", подчерта адвокат Даниела Михайлова.
Адвокат Мариана Борисова е от ромски произход, израснала е в малко населено място в типично и традиционно ромско семейство.
"Пътят на правото беше за мен една мисия и може би една сбъдната мечта", споделя тя.
Невидимите добри примери
"Не приключих до завършването и до получаването на дипломата, а продължих да бъда полезна и да давам част от енергията, времето си за развитието и подкрепата на другите млади роми в нашата общност и на всички онези в малките населени места, които имат нужда от гръб или подкрепа. Така се стигна до 2015 година, когато осъзнах, вече практикуващ юрист, в държавна институция работех, че в ромската общност има необходимост от въвеждането на правото и да го познават много по-добре от една страна. От друга страна чуваме постоянно, че има вече образовани роми, но негативните стиреотипи спрямо ромската общност нарастват и ние останахме невидими. Тогава при мен се зароди идеята, че трябва да намеря и да събера всички роми, завършили право, за да се обединим заедно, да може да сме си подкрепа едни на други и да създадем тази подкрепяща среда, която на нас ни липсва", мотивира се Мариана Борисова вече като участник в правния инкубатор.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
В началото на годината е особено важно да подсилим имунната си система за среща със сезонните вируси и най-вече с грипната инфекция . " Грипът..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..