Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2-годишен гратисен период за задължителното предучилищно образование?

| обновено на 18.12.19 в 14:29
Снимка: ЕПА/БГНЕС

От следващата година предучилищната подготовка може да стане задължителна и за 4-годишните деца.

Пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че темата не е нова и отдавна се говори колко важно е за децата предучилищното възпитание, особено за тези, чийто говорим език в семействата не е български.

„Предучилищната възраст е периодът, в който в най-голяма степен се формират когнитивните социално-емоционални, най-вече езикови способности. В най-голяма степен тогава се формират нагласи за учене, създават се най-много мозъчни връзки, които формират интелигентността, езиковите способности. Лишаването на децата от образователна среда в този период може да има отрицателни последствия“, каза министър Вълчев в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Той допълни, че причините за отпадане на деца от образователната система са много: „Има социално-икономически причини – невъзможност да се поемат разходите. Но основната част от причините са социално-културни – липса на отношение към образованието, ранни бракове“.

„Не очакваме 100% обхват догодина – такъв нямаме и при 5 и 6-годишните. Имаме ангажимента да достигнем 95% обхват за възрастовата група 4-7 години. Това са някъде около 15 000 деца, които допълнително трябва да обхванем“, уточни министърът.

Много малко родители са били санкционирани за това, че децата им – 5-6-годишни не са влезли в системата.

„Санкциите са минимални – от 50 до 100 лв., и в минимален процент – 3-4, тези санкции се налагат. По значителната санкция е спирането на социалните и семейните помощи, от тази година и енергийните“, допълни Вълчев.

И посочи, че все още се работи по текстовете: „Ще търсим разумни изключения, може да има 2 години гратисен период, в който общините да решат дали да се включат в мярката. Така че не говорим за задължително повсеместно идната учебна година“.

Има ли достатъчно детски градини?

От своя страна Антонина Кенова от Инициативния комитет за качествена и иновативна образователна система заяви в предаването, че е абсолютно невъзможно в София да се построят за 2 години детски градини, така че да няма недостиг.

„За последните 10 години са строени детски градини – около 100, но това не са цялостни сгради. Няма нито една година, в която да са построени 10 нови детски градини, а темпът на строене е изключително бавен“, допълни тя.

Кенова подчерта, че в момента в групите в София има по 30-40 деца по списък, въпреки че има наредба на министерството на образованието, според която не могат да бъдат повече от 25, но това се заобикаля със съгласието на Регионалното управление на образованието.

„Част от недостига на детски градини бе преодолян с по-голям брой деца в групите и създаване на подготвителни групи към училищата“, отбеляза на свой ред Вълчев. 

Ще останат ли децата без детство

„Темата не е нова. Няма нищо страшно в това. Никой няма да отнеме на децата детството. Това е една прекрасна възраст. Колегите, специалистите по предучилищно образование, знаят как да съчетаят и да намерят баланса между играта, детството и знанията, и компетентностите, които малките трябва да усвоят. Каквото и решение да вземем, винаги ще има хора, които да го подкрепят и да го отхвърлят. Системата е обезпечена и с кадри, и с материална база. Има още какво да се желае. Това е обвързано и с финансова програма за отделяне на едни 70 млн. лева, които ще подкрепят общините в изграждане на материална база, която липсва… Колкото по-рано децата са в детската градина, толкова по-добре те се социализират… Проблемът с местата има само в големите градове“. Това коментира в предаването „12+3“ Галя Захариева от ГЕРБ, зам.-председател на комисията по образование в НС.

Колегата ѝ в комисията и депутат от БСП Ирена Анастасова каза:

„Предучилищното образование трябва да стане задължително и за четиригодишните. Въпросът е какво ще означава задължително. Необходимо е за т.нар. деца билингви… Има проблем обаче с липсата на места в детските градини. Има и скрита липса на места… Дали ще може в този гратисен двегодишен период да се навакса с тези места, защото 4000 недостиг в София само за тази година, това са 30 нови детски градини“.

Мненията на Красимир Вълчев и Антонина Кенова и интервюто с Галя Захариева, с Ирена Анастасова и анкета на Калоян Гуглев можете да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Красимир Вълчев

Задължително предучилищно образование и за 4-годишните

Държавата обяви намерението си от есента на следващата година предучилищната подготовка да стане задължителна и за 4-годишните деца.  За целта до 2 месеца ще бъде променен Законът за предучилищното и училищното образование. От началото..

обновено на 16.12.19 в 19:21
ВИЖТЕ ОЩЕ

Людмил Илиев: Партийната система в този вид няма да оцелее дълго

" 8 или 9 формации в този парламент – аз виждам едно разбушувано море, което не мога да си представя, че ще има нещо, което да го успокои ". Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев. "Чух някои версии, че предстои голяма подялба на..

публикувано на 27.10.24 в 23:56

Щефан Майстер: Москва използва всичко, което може да разклати Германия

"Който проявява разбиране към Путин, проявява разбиране и към Хитлер." Думите са на руския писател в изгнание Дмитрий Глуховски в наскорошно интервю за германска телевизия. "Putin-Versteher", т.е. "разбиращи Путин", вече е трайно навлязло понятие в..

публикувано на 26.10.24 в 12:53

Двама западни експерти за хоризонтите пред БРИКС

Без значителни резултати приключи срещата на БРИКС в Казан, където Русия като ротационен председател на блока, основан от нея заедно с Бразилия, Индия и Китай, се надяваше да демонстрира единство, алтернатива и най-вече превъзходство над западния..

публикувано на 26.10.24 в 10:43

Най-често допусканите грешки при попълването на изборните протоколи - изчислителни

Изчислителни са най-често допусканите грешки при попълването на изборните протоколи. Това посочи като проблем председателят на Районната избирателна комисия в Бургас Фани Семерджиева.  Според нея секционните комисии грешат при попълването на..

публикувано на 26.10.24 в 08:25

50+ - новият сребърен капитал на Европа

"Платформата "Млади таланти 50+" е за тези, които вярваме, че за възможностите за ново начало или за успешно професионално развитие, са важни опитът и желанието за работа . 50+ не е краят на активната кариера и живот, а начало на следващ етап в него ,..

публикувано на 25.10.24 в 11:51

Чатбот ще помага на младите за първата им работа

Темата за функционалната грамотност е много важна. Тя не е достатъчно застъпена в дневния ред на обществото, а тя е разковничето за развитието на всички.  Това заяви пред БНР Дария-Лора Дачева, председател на Сдружение "Синтезис", което утре ще..

публикувано на 25.10.24 в 11:09
Проф. Христо Пимпирев

Започва тренировъчният лагер-среща на участниците в 33-ата национална антарктическа експедиция

От днес до 27 октомври в Ахелой ще се проведе тренировъчен лагер-среща на участниците в 33-ата национална антарктическа експедиция с ръководител проф. Христо Пимпирев . Ще бъдат представени 8 нови научни и няколко артистични проекта. Тази година в..

публикувано на 25.10.24 в 09:51