„Щастието не е приложение, което може да свалите на мобилния си телефон“. Думите са на папа Франциск, чието посещение у нас насочи вниманието на целия свят към България.
Духовният водач, за когото е характерно, че обича да е близо до вярващите и да нарушава протоколните правила, въздейства на хиляди българи със своя стил и начин на поведение.
Папата демонстрира и чувството си за хумор минути след като стъпи на българска почва. Премиерът Борисов разказа:
„Той ме попита: „Знаеш ли разликата между терористите и протокола. С терористите може да преговаряш“.
29-ото апостолическо пътуване на папа Франциск ще се запомни с това, че за първи в друга страна римският епископ даде Първо причастие на деца-католици.
В град Раковски близо 250 деца от всички католически енории в страната приеха светото тайнство.
Историческото посещение се превърна в израз на вечната надежда на хората за здраве, благоденствие и по-добър живот.
Други разтълкуваха визитата като опит за задълбочаване на отношенията между Източната и Западната църква, разделени от наложената през 11-и век схизма.
Разделението обаче намери ясно проявление в отказа на православните духовници да участват в събитието за мир. Под небето на София представителите на различните вероизповедания у нас оправиха общо послание за един свят без войни и конфликти.
От Светия синод аргументираха своето отсъствие с мотива, че канонът не допуска отслужването на общи богослужения и припомниха, че римският епископ посещава страната ни в качеството си на държавен глава на Ватикана по покана на държавните власти.
В своите публични обръщения духовният водач постави акцент върху последствията от миграцията на милиони българи, демографската криза и бежанския натиск. Той отправи апел за повече съчувствие към бежанците:
„Да останете с отворени очи, сърце и протегната ръка, както е във вашата традиция, към тези, които чукат на вашите порти“.
Папа Франциск се срещна със сирийски и с иракски семейства в бежанския център във Враждебна.
Духовният водач си тръгна от България с послание за мир и с оценката, че сме здрав народ.
Балканската обиколка на папа Франциск продължи в Северна Македония и завърши в Румъния. От региона, известен като „барутния погреб на Европа“, религиозният водач отправи своите послания за един по-хуманен свят, изпълнен с толерантност и взаимно уважение.
Обобщение по темата можете да чуете в звуковия файл.
В Италия се провежда общонационален протест на магистратите в защита на конституцията и срещу обявената от правителството съдебна реформа, която в момента се обсъжда в парламента. Магистрати и съдии не са съгласни с предложената реформа, която предвижда разделяне на кариерните пътища на прокурори и съдии. В комюнике на Националната асоциация..
Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите. ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят..
След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай, Смолянския епископ Висарион и свещеници от няколко епархии. За възстановяването на манастира..
Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че: "Клиничното състояние на Светия отец през последните 24 часа показа допълнително леко подобрение. Леката..
Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия. В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..
Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния. ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..
Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..