Казват, че по Коледа стават чудеса. Казват и че няма нищо случайно, а всичко е Божий промисъл. В седмицата преди Рождество Христово се сбъдна мечта, която отдавна живее в сърцето ми. Срещнах случайно на улицата човек, с когото се опитвам да се свържа от началото на годината в социалната мрежа facebook – цигуларя Георги Калайджиев, концертмайстор на Камерния ансамбъл „Софийски солисти” до 1993 г., който живее и работи в Германия. Възхищавам се на неговия проект „Музиката вместо улицата“, за който прочетох в интернет и исках да разкажем още в рубриката на предаването "Каста дива" „Кутия за добри новини“.
Проектът дава възможност на ромски деца от квартал "Надежда" в Сливен да свирят на цигулка и на други класически музикални инструменти. Основният преподавател в школата е цигуларката Радка Кусева, а постепенно към нея се прибавят още музиканти от Сливенския симфоничен оркестър. Оказва се, че без да търси широка гласност, Георги Калайджиев осъществява проекта вече 10 години и за това време през школата са преминали повече от 300 ромски деца, като 8 от тях вече учат в музикално училище. Със същата скромност и с блага усмивка Георги Калайджиев ми представи спътницата си в живота и в „Музиката вместо улицата“ – немският социален психолог Мария Хаушилд, като създателката на проекта.
Началото
„Ние бяхме в Сливен и видяхме, че в това гето, в тази ромска махала има такава беднотия! Бях шокирана, че децата преживяват такова отношение на елиминиране от обществото. Моят баща почина преди 10 г. и тогава фамилията ни намери плик с пари, които не бяха нито много, нито малко, а на плика пишеше: „за добро дело за деца“. Решихме да оползотворим тези пари в Сливен“ разказа Мария Хаушилд.
„Купувахме пакети с храни, раздавахме пари за лекарства, за дърва, но те свършиха. Как бихме могли да помогнем на тези хора нататък? Мария ми каза: „Ти си музикант и можеш чрез музиката да помогнеш на тези деца.” С нас бяха журналисти от Лайпциг. Журналистката Карин Ланге спонтанно каза: „Музиката вместо улицата” и така се роди проектът” продължи Георги Калайджиев.
Най-новото развитие на проекта „Музиката вместо улицата”
„10 години ние бяхме в абсолютна сянка. Немското радио отрази нашия проект като единствен в Европа и втори в света след Дудамел във Венецуела. Това сигурно е така. Аз съм щастлив и горд, обаче преди няколко месеца г-жа Десислава Радева ни откри с нейната фондация и реши от сърце да ни помогне. Една седмица по-късно тя беше говорила с Радка Кусева и с директора на Софийската филхармония Найден Тодоров да направим концерт на „Музиката вместо улицата” съвместно с филхармонията. Можеше ли да мечтая някога това нещо да стане” възкликна Георги Калайджиев.
Не знаех за този концерт на 18 декември, но, разбира се, отидох в зала "България" и това се превърна в една щастлива вечер. На сцената видях камерен оркестър от ромски деца на първите пултове и музиканти от Софийската филхармония на задните пултове, които свиреха заедно под диригентството на маестро Славил Димитров. 17-годишната концертмайсторка Цветелина Христова водеше оркестъра заедно с концертмайстора на филхармонията Павел Златаров. Поднесоха ни приятна програма, изпълнена добре от деца с грейнали от вълнение очи и големи музиканти с грейнали от обич лица. Това беше коледен концерт с истинска рождественска атмосфера, защото нали Исус Христос се ражда, за да спаси всички нас, да ни научи да се обичаме и да се подкрепяме! Въпреки високия патронаж, концертът не беше широко разгласен и нямаше много публика, но пък в публиката имаше големи музиканти и педагози. С тях и заедно с чуждестранните посланици, уважили събитието, дарихме неголяма сума – общо 1 301 лв., но пък от сърце и за добра кауза.
Чуйте в звуковите файлове репортерски записи от концерта, както и споделеното от възпитаниците на проекта „Музиката вместо улицата” Цветелина и Цоню, концертмайстора на Софийската филхармония Павел Златаров, диригента Славил Димитров, гости в публиката: цигуларя Жечко Петков от Камерния ансамбъл „Софийски солисти”, цигуларката и педагог в Софийското музикално училище, Националната музикална академия и Нов български университет Йоана Стратева и съпругата на посланика на Южна Африка в България.
Вторият звуков файл разказва за гостуването на предаването „Каста дива” в 75 ОУ „Тодор Каблешков“ в столичния квартал Факултета, където на 17 декември заедно с колеги репортери от програма „Хоризонт” на Българското национално радио дарихме детски книги за библиотеката на училището и детски игри за занималнята.
Посрещнаха ни децата от ученическия съвет, директорката Лава Коцева и учители. Сред тях има две дългогодишни преподавателки от ромски произход - Мими Иванова и Йорданка Манова, които са истински педагози по призвание. Сред тях има и две наши колежки – един от любимите гласове на БНР Таня Величкова и журналистката от Радио Шумен Антония Димитрова, които станаха част от програмата „Заедно в час”.
Всички те ни посрещнаха с благодарност, но постепенно осъзнавах, че аз им дължа благодарност за големия коледен подарък, който ми направиха. Разбрах, че предколедното чудо е да отвориш сърцето си към другите. Когато го направиш, ще видиш как интеграцията не се случва с документи и пари, а с доверие и обич. Когато ги има, идва и всичко останало, което е необходимо – по Божия промисъл. Доказателство за това е съдбата на големия български цигулар от ромски произход Георги Калайджиев.
Обичта и доверието на съгражданите му от Сливен му носят Чинтуловата стипендия, с която получава музикалното си образование. А любовта и доверието на колегите му от Камерния ансамбъл „Софийски солисти” му носят гастроли и успехи по цял свят. И сега той на свой ред иска да върне обичта и доверието към децата от ромския квартал „Надежда” в родния Сливен, на децата, които са нашето бъдеще. Школата му вече има филиал и в Пловдив.
Кой знае, може би и някои от децата в 75 училище в столичния квартал „Факултета”, които мечтаят за по-добър живот и които вече разработват свои благотворителни проекти, също ще се научат да свирят на класически музикални инструменти и ще създадат ученически оркестър, а след това ще тръгнат с него по света...
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..