Казват, че по Коледа стават чудеса. Казват и че няма нищо случайно, а всичко е Божий промисъл. В седмицата преди Рождество Христово се сбъдна мечта, която отдавна живее в сърцето ми. Срещнах случайно на улицата човек, с когото се опитвам да се свържа от началото на годината в социалната мрежа facebook – цигуларя Георги Калайджиев, концертмайстор на Камерния ансамбъл „Софийски солисти” до 1993 г., който живее и работи в Германия. Възхищавам се на неговия проект „Музиката вместо улицата“, за който прочетох в интернет и исках да разкажем още в рубриката на предаването "Каста дива" „Кутия за добри новини“.
Проектът дава възможност на ромски деца от квартал "Надежда" в Сливен да свирят на цигулка и на други класически музикални инструменти. Основният преподавател в школата е цигуларката Радка Кусева, а постепенно към нея се прибавят още музиканти от Сливенския симфоничен оркестър. Оказва се, че без да търси широка гласност, Георги Калайджиев осъществява проекта вече 10 години и за това време през школата са преминали повече от 300 ромски деца, като 8 от тях вече учат в музикално училище. Със същата скромност и с блага усмивка Георги Калайджиев ми представи спътницата си в живота и в „Музиката вместо улицата“ – немският социален психолог Мария Хаушилд, като създателката на проекта.
Началото
„Ние бяхме в Сливен и видяхме, че в това гето, в тази ромска махала има такава беднотия! Бях шокирана, че децата преживяват такова отношение на елиминиране от обществото. Моят баща почина преди 10 г. и тогава фамилията ни намери плик с пари, които не бяха нито много, нито малко, а на плика пишеше: „за добро дело за деца“. Решихме да оползотворим тези пари в Сливен“ разказа Мария Хаушилд.
„Купувахме пакети с храни, раздавахме пари за лекарства, за дърва, но те свършиха. Как бихме могли да помогнем на тези хора нататък? Мария ми каза: „Ти си музикант и можеш чрез музиката да помогнеш на тези деца.” С нас бяха журналисти от Лайпциг. Журналистката Карин Ланге спонтанно каза: „Музиката вместо улицата” и така се роди проектът” продължи Георги Калайджиев.
Най-новото развитие на проекта „Музиката вместо улицата”
„10 години ние бяхме в абсолютна сянка. Немското радио отрази нашия проект като единствен в Европа и втори в света след Дудамел във Венецуела. Това сигурно е така. Аз съм щастлив и горд, обаче преди няколко месеца г-жа Десислава Радева ни откри с нейната фондация и реши от сърце да ни помогне. Една седмица по-късно тя беше говорила с Радка Кусева и с директора на Софийската филхармония Найден Тодоров да направим концерт на „Музиката вместо улицата” съвместно с филхармонията. Можеше ли да мечтая някога това нещо да стане” възкликна Георги Калайджиев.
Не знаех за този концерт на 18 декември, но, разбира се, отидох в зала "България" и това се превърна в една щастлива вечер. На сцената видях камерен оркестър от ромски деца на първите пултове и музиканти от Софийската филхармония на задните пултове, които свиреха заедно под диригентството на маестро Славил Димитров. 17-годишната концертмайсторка Цветелина Христова водеше оркестъра заедно с концертмайстора на филхармонията Павел Златаров. Поднесоха ни приятна програма, изпълнена добре от деца с грейнали от вълнение очи и големи музиканти с грейнали от обич лица. Това беше коледен концерт с истинска рождественска атмосфера, защото нали Исус Христос се ражда, за да спаси всички нас, да ни научи да се обичаме и да се подкрепяме! Въпреки високия патронаж, концертът не беше широко разгласен и нямаше много публика, но пък в публиката имаше големи музиканти и педагози. С тях и заедно с чуждестранните посланици, уважили събитието, дарихме неголяма сума – общо 1 301 лв., но пък от сърце и за добра кауза.
Чуйте в звуковите файлове репортерски записи от концерта, както и споделеното от възпитаниците на проекта „Музиката вместо улицата” Цветелина и Цоню, концертмайстора на Софийската филхармония Павел Златаров, диригента Славил Димитров, гости в публиката: цигуларя Жечко Петков от Камерния ансамбъл „Софийски солисти”, цигуларката и педагог в Софийското музикално училище, Националната музикална академия и Нов български университет Йоана Стратева и съпругата на посланика на Южна Африка в България.
Вторият звуков файл разказва за гостуването на предаването „Каста дива” в 75 ОУ „Тодор Каблешков“ в столичния квартал Факултета, където на 17 декември заедно с колеги репортери от програма „Хоризонт” на Българското национално радио дарихме детски книги за библиотеката на училището и детски игри за занималнята.
Посрещнаха ни децата от ученическия съвет, директорката Лава Коцева и учители. Сред тях има две дългогодишни преподавателки от ромски произход - Мими Иванова и Йорданка Манова, които са истински педагози по призвание. Сред тях има и две наши колежки – един от любимите гласове на БНР Таня Величкова и журналистката от Радио Шумен Антония Димитрова, които станаха част от програмата „Заедно в час”.
Всички те ни посрещнаха с благодарност, но постепенно осъзнавах, че аз им дължа благодарност за големия коледен подарък, който ми направиха. Разбрах, че предколедното чудо е да отвориш сърцето си към другите. Когато го направиш, ще видиш как интеграцията не се случва с документи и пари, а с доверие и обич. Когато ги има, идва и всичко останало, което е необходимо – по Божия промисъл. Доказателство за това е съдбата на големия български цигулар от ромски произход Георги Калайджиев.
Обичта и доверието на съгражданите му от Сливен му носят Чинтуловата стипендия, с която получава музикалното си образование. А любовта и доверието на колегите му от Камерния ансамбъл „Софийски солисти” му носят гастроли и успехи по цял свят. И сега той на свой ред иска да върне обичта и доверието към децата от ромския квартал „Надежда” в родния Сливен, на децата, които са нашето бъдеще. Школата му вече има филиал и в Пловдив.
Кой знае, може би и някои от децата в 75 училище в столичния квартал „Факултета”, които мечтаят за по-добър живот и които вече разработват свои благотворителни проекти, също ще се научат да свирят на класически музикални инструменти и ще създадат ученически оркестър, а след това ще тръгнат с него по света...
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.